بهترین شغل های 10 سال آینده جهانبهترین شغل های 10 سال آینده جهان را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

بهترین شغل‌های ۱۰ سال آینده‌ در ایران

بهترین شغل‌های ۱۰ سال آینده‌ در ایران

با رشد و پیشرفت جوامع در سال‌های اخیر روند شکل‌گیری و فعالیت برخی مشاغل شکل متفاوت و عجیبی به خود گرفته است. شاید باورش سخت بود زمانی به ما می‌گفتند که برخی مشاغل در ده سال آینده به‌طور کامل نابود خواهند شد یا برخی شغل‌های جدید ظهور خواهند کرد و بازار کسب‌وکار را به دست خواهند گرفت.

بااینکه هر حرفه و شغلی که فرد در آن فعالیت می‌کند اگر با استعداد و مهارت‌هایش هماهنگی کامل داشته باشد، هیچ‌وقت رونق خود را از دست نخواهد داد اما بااین‌حال برخی مشاغل هستند که با توجه به پیش‌بینی‌ها و روندی که در حال حاضر با آن روبرو هستیم به آنها نیاز بیشتری پیدا خواهد شد.

این روند تنها در دنیا پیش‌بینی‌نشده، بلکه در ایران نیز این‌چنین است. به همین علت ما نیز می‌خواهیم طی مطلبی شما را با انواع مشاغل و حرفه‌هایی که در ده سال آینده جزو بهترین مشاغل ایران خواهند بود آشنا کنیم.

تست استعدادیابی شغلی

۱) فضای مجازی

با رشد و پیشرفت فضای مجازی، نیاز بشر به اینترنت و هر آنچه در این زمینه مورد استفاده قرار می‌گیرد روزبه‌روز بیشتر شده است. زندگی انسان‌های امروزی به گوشی‌های موبایل هوشمندی که دستشان است بیش از هر چیز وابسته است. خرید لباس، لوازم منزل، کرایه ماشین، شنیدن اخبار و هزاران هزار گزینه‌ای که زندگی بشر امروزی را به خود وابسته کرده است.

با این حساب می‌توان گفت این روند روزبه‌روز رشد بیشتری داشته باشد و نیاز به افرادی که در این زمینه بتوانند برنامه‌های لازم برای انسان‌ها تولید و عرضه کنند باز هم وجود خواهد داشت. در اصل باید گفت تمام مشاغلی که به حوزه‌ی فضای مجازی و دنیای اینترنت، گوشی، تبلت و رایانه وابسته‌اند رشد چشمگیری خواهند داشت.

۲) تولیدکننده‌های اپلیکیشن

نیاز به افرادی برای ارائه‌ی برنامه‌های لازم برای گوشی‌های هوشمند که بتوانند در آینده نیازهای بشر را برطرف سازند بسیار احساس خواهد شد، ازاین‌رو تولیدکننده‌های اپلیکیشن‌های موبایل، اگر توانایی خوبی برای ایجاد برنامه‌های جذاب داشته باشند شغل خوب و پردرآمدی خواهند داشت.

۳) تولید محتوا

هر صفحه‌ای در اینترنت جستجو کرده و مطالب آن را مطالعه می‌کنید توسط اشخاصی که در آن زمینه تخصص دارند نوشته شده و انتشار یافته است، به این شغل تولید محتوا گفته می‌شود که تمام کسب‌وکارهای جدید و سنتی که در حال فعالیت در فضای مجازی هستند برای تولید و انتشار مطالب خود نیاز به این افراد خواهند داشت.

سئو و تولید محتوا به‌عنوان ابزارهای رقابتی برای حضور در دنیای آنلاین، سرنوشت کسب‌وکارها را رقم خواهد زد و به همان‌سان درآمد سرشاری نصیب کارشناسان این حوزه خواهد کرد.

۴) کسب‌وکار آنلاین

با رونق فضای مجازی بیشتر کسب‌وکارها برای داشتن مشتری بیشتر به فضای مجازی روی آورده‌اند. حتی افراد بسیاری، بدون داشتن کمترین سرمایه از طریق برنامه‌های موجود اقدام به ایجاد منبع درآمدی برای خود کرده‌اند. برنامه‌هایی مانند تلگرام و اینستاگرام که بهترین پایگاه برای ایجاد فضای کسب‌وکار است و پیش‌بینی می‌شود با روند رشدی که به خود گرفته است تا ده سال آینده نیز مخاطبین بیشتری به خود جذب کند.

۵) پزشکی و سلامت

از گذشته تا به حال شغل‌هایی که به حوزه‌ی سلامت و درمان مربوط‌اند همیشه جزو شغل‌های مورد نیاز جامعه و صدالبته پردرآمد محسوب می‌شدند، اما در حال حاضر با توجه به اینکه مردم بیش از گذشته به‌سلامتی خود بها می‌دهند می‌توان گفت شغل‌های مربوط به این زمینه می‌توانند در آینده بیشتر هم مورد نیاز باشند.

دندان‌پزشکی

حوزه‌ی دندان‌پزشکی با پیشرفت خود در زمینه‌ی سلامتی و زیبایی دهان و دندان و ارائه‌ی انواع خدمات زیبایی، روندی رو به رشد به خود گرفته است. این شغل همواره جزو پردرآمدترین شغل‌های ایران و جهان بوده است و پیش‌بینی می‌شود در ده سال آینده نیز جزو بهترین‌ها باشد و 19 درصد رشد یابد.

پرستاری و مراقبت از سالمندان

پیشرفت فناوری و تمرکز بیشتر بر مراقبت‌های پیشگیرانه و پیر شدن جمعیت موجب آن شده است که نیاز به مراقبت‌های مورد نیاز بیماران در بیمارستان‌ها، مطب پزشکان، برنامه‌های بلندمدت بهداشتی و حتی خانه‌های شخصی افزایش یابد. ازاین‌رو با وضعیت سنی ایران که به سمت میان‌سالی پیش می‌رود به نظر می‌رسد شغل پرستاری و مراقبت از سالمندان به‌طور قابل‌توجهی رشد یابد.

فیزیوتراپی

افزایش قابل‌ملاحظه‌ی جمعیت پیر موجب ارتقای کار فیزیوتراپی نیز می‌شود، به همین علت پیش‌بینی می‌شود شغل این افراد تا دهه‌ی آینده 30 درصد رشد داشته باشد.

۶) طراحی لباس و مد

 رشد فضای مجازی در ایران و جهان، زمینه‌ی خوبی برای افرادی که به طراحی لباس و مد علاقه دارند ایجاد کرده است. البته این زمینه‌ی هنری در کشور ما طی سال‌های اخیر پیشرفت خوبی کرده است که پیش‌بینی می‌شود روند رو به رشدی در ده سال آینده داشته باشد.

طراحی لباس، کیف، کفش، اکسسوری، طلا و...  هر آنچه به مد و زیبایی بشر مرتبط است می‌تواند در این زمینه‌ی شغلی جای گیرد. اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های ارائه‌شده در سال‌های اخیر نیز بر رشد این مشاغل بیشتر کمک کرده‌اند.

۷) تولید و ذخیره‌ی انرژی

شاید از همان دوران مدرسه نیز همه‌ی ما می‌دانیم که سوخت‌های فسیلی در حال کم شدن هستند. اما واقعاً تابه‌حال به عواقب کاهش این سوخت‌ها فکر کرده‌ایم؟ اگر سوخت‌های فسیلی تمام شوند آیا بشر سوخت و انرژی جدیدی برای استفاده خواهد داشت؟

مبحث انرژی برای بشر بسیار مهم و حیاتی است و نیاز به انرژی نو و تمام‌نشدنی برای او در آینده بسیار ضروری‌تر نیز خواهد بود.

استفاده از انرژی‌های جدید مانند انرژی خورشیدی، زمین‌گرمایی، باد، انرژی هسته‌ای و ... برای تولید گرما، نور،الکتریسیته، انرژی لازم برای حرکت وسایل نقلیه و ... بسیار ضروری هستند، به همین علت پیش‌بینی می‌شود تمام شغل‌هایی که در این عرصه فعالیت دارند به‌زودی با رشد خوبی روبرو شوند و روزبه‌روز بر رشد آن‌ها افزوده شود.

افرادی که بتوانند در این زمینه فعالیت کنند و با ایده‌های جدید خود گام‌های مهمی در این عرصه بردارند، مطمئناً شغل خوب و پر درآمدی خواهند داشت.

تست استعدادیابی شغلی

۸) کشاورزی مدرن و تولید غذا

جوامع بشری در حال بزرگ شدن هستند و جمعیت جهان هرساله رو به افزایش است و این امر یعنی بشر به تولید غذا و خوراک نیاز دارد که گام اول تولید آن، کشاورزی است. البته کشاورزی نوینی که بتواند با کمبود منابع موجود در آینده بتواند بهترین مواد را روانه‌ی بازار کند.

مطمئن باشید مشاغلی که در این عرصه فعالیت می‌کنند در آینده بیشتر از امروز و گذشته موردتوجه قرار خواهند گرفت، که البته باید به این نکته نیز اشاره کرد این مشاغل باید با توجه به محدودیت‌های موجود مانند کم‌آبی و خشکسالی بتوانند به فعالیت خود به شکل نوین و مدرن ادامه دهند.

۹) گردشگری و توریسم

کشور ما دارای آثار باستانی و تاریخی بسیاری است که از فراوان‌ترین مکان‌های گردشگری جهان بشمار می‌رود، به همین علت نیز هرساله افراد زیادی از کشورهای مختلف دنیا برای بازدید از این مکان‌ها به ایران سفر می‌کنند و این روند هرساله رشد چشمگیری به خود می‌گیرد.

حوزه‌ی گردشگری و توریسم در کشور ما در چندین سال اخیر روند رشد خیلی خوبی داشته است و پیش‌بینی می‌شود این روند در سال‌های آتی بیشتر و بهتر نیز شود. ورود هر مسافر خارجی می‌تواند ارز زیادی را وارد کشور کند و اقتصاد را بهبود بخشد و برای افرادی که در هر زمینه‌ای از این حوزه فعالیت دارند مفید باشد.

هتل‌داری، رستوران‌داری، تورهای گردشگری و... هر آنچه در ارائه‌ی خدمات به مسافرین دخیل هستند، می‌توانند رونق بگیرند و فرصت‌های شغلی خوبی را برای افراد فراهم کنند.

۱۰) مشاور مالی شخصی

افزایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری نیاز به مشاورین این حوزه را ضروری‌تر ساخته است. از سوی دیگر، درحالی‌که جمعیت پیر می‌شوند و پس‌اندازهای افراد در حال شکل‌گیری است، مشاور سرمایه‌گذاری خوب در افزایش ارزش پس‌اندازها اهمیت خواهد یافت.

همچنین با افزایش جمعیت، نیاز به مشورت متخصصان مالی برای ایجاد مستمری‌های بالاتر در دوران بازنشستگی افزایش می‌یابد. پیش‌بینی می‌شود در ده سال آینده این شغل  با رشدی معادل 32 درصد افزایش یابد.

۱۱) محیط‌زیست و حفاظت از طبیعت

استفاده بهتر از منابع طبیعی زمین هم‌زمان با رشد جمعیت ضروری است و لازم است افراد با حفظ منابع طبیعی و جلوگیری از تخریب و نابودی، آن را برای آیندگان حفظ کنند.

استفاده از وسایل نقلیه، تولید زباله، آلودگی هوا، از بین رفتن تنوع زیستی، افزایش کارخانجات و صنایع گوناگون که همگی موجب برهم خوردن نظم طبیعت شده و خطرات زیادی برای زندگی بشر به وجود آورده است و حل این مشکلات نیازمند تکنولوژی‌های جدیدی است که هنوز مورد استفاده قرار نگرفته است. مطمئناً در آینده شغل‌های مرتبط با این مبحث رشد خوبی خواهند داشت.

۱۲) صنعت رباتیک

بر اساس تحقیقات یک شرکت معتبر در تولید ربات‌ها، هر نه ماه یک‌بار تعداد ربات‌های خانگی مورد استفاده‌ی انسان‌ها دو برابر می‌شود. استفاده از ربات‌ها و دستگاه‌های هوشمند در صنایع مختلف در دنیا روند رشد خیلی بالایی دارد.

با اینکه هنوز در کشور ما این صنعت جایگاه خوبی پیدا نکرده است اما پیش‌بینی می‌شود همگام با صنعت جهانی در ایران نیز به‌زودی این نیاز احساس شود و مشاغل مرتبط با این صنعت بسیار رونق گیرند و به افرادی برای طراحی، تولید و تعمیر ربات‌های صنعتی، خانگی، پزشکی و... نیاز داشته باشیم.

برای کسب نتایج بهتر در شغل‌هایی که در آینده به وجود خواهند آمد، ضروری است برخی مهارت‌های لازم را آموزش دیده و در خود پرورش دهید تا بتوانید با پیشرفت علوم و تکنولوژی در شغل و جایگاه خویش موفق باشید.

منبع مطلب : profile.center

مدیر محترم سایت profile.center لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

بهترین شغل های 10 سال آینده در ایران【ابر شغلهای پردرآمد آینده】

بهترین شغل های ۱۰ سال آینده در ایران و جهان

در گذشته تعداد و تنوع مشاغل محدود بود و اغلب همانند ارثیه خانوادگی از نسلی به نسل دیگر و از پدر به فرزند انتقال می‌یافت و افراد گزینه‌های زیادی پیش روی خود نداشتند. با پیشرفت تکنولوژی و تغییر سبک زندگی مردم، مشاغل بیشتر و متنوع‌تری نسبت به گذشته به ‌وجود آمدند. به همین دلیل امروزه انتخاب شغل بسیار دشوار‌تر از گذشته شده است.

در کشور‌های در حال توسعه مانند ایران که عمده افراد با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند، انتخاب شغل مناسب نقش حیاتی در زندگی مردم ایفا می‌کند و حساسیت بالا‌‌تری نسبت به آن وجود دارد. با پیش ‌آگاهی درباره نیازهای شغلی چند سال آینده ایران، می‌توانید به ‌سوی آینده‌ای درخشان قدم بردارید. بنابراین قصد داریم در ادامه شما را با 10 شغل آینده دار در ایران آشنا کنیم.

مشاغل حوزه پزشکی از جمله پزشک، دندان‌پزشک ، داورساز، پرستار و … به دلیل آنکه جزو مشاغل خدماتی بوده و با سلامت مردم سروکار دارند، همواره جزو مشاغلی بوده‌اند که چه در داخل و چه در خارج از کشور نیاز بالایی به آن‌ها وجود داشته است. علاوه بر تقاضای بالا، درآمد قابل توجه پزشکان و دندان ‌پزشکان مورد دیگری است که سبب شده است این عناوین شغلی در مقام اول لیست ابر شغل‌های آینده ایران قرار بگیرند.

در میان تخصص‌های مختلف پزشکی، تخصص‌هایی که با زیبایی افراد ارتباط دارند، حرف اول را می‌زنند. چرا که با گسترش شبکه‌های اجتماعی، استفاده از نرم‌افزارهای ویرایش عکس و تبلیغات گسترده در رابطه با عمل‌های زیبایی، گرایش زیادی نسبت به انجام جراحی‌های زیبایی به ‌ویژه در کشور‌های آسیایی از جمله ایران به‌ وجود آمده است که روز به روز ابعاد گسترده‌تری به خود می‌گیرد.

پس از رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی، رشته پرستاری جزو پر درآمد‌ترین شغل‌های خدماتی به ‌شمار می‌آید. نیاز به شغل پرستاری به حدی بالاست که حتی اگر فاقد تحصیلات مرتبط باشید، با پرستاری از سالمندان می‌توانید به‌ سرعت جذب بازار کار شده و درآمده خوبی کسب کنید.

با ظهور تلفن‌های هوشمند در سال 1995 و گسترش استفاده از اینترنت در داخل کشور، مشاغل زیادی در داخل کشور ایجاد شدند که هرگز پیش از این وجود نداشتند. در این میان، برنامه‌نویسی اپلیکیشن‌های موبایلی از جمله مشاغلی بود که با پیشرفت تکنولوژی به‌ وجود آمد و نیاز بالا و فزاینده‌ای برای آن وجود دارد.

بدون شک طی سال‌های آتی، نیاز به اپ ‌های موبایلی بیشتر خواهد شد و بازار کار چنین برنامه‌نویسانی نیز بیش از پیش داغ و پرطرفدار می‌شود.

کشور ایران علی ‌رغم برخورداری از بنا‌های تاریخی شگرف، صنایع دستی، آداب و رسوم گوناگون و طبیعت شگرف و متنوع، در صنعت گردشگری بسیار ضعیف ظاهر شده است. ولی در سال‌های اخیر این صنعت روند رو به رشدی را داشته است، چرا که:

با توجه به آنچه گفته شد، مشاغل وابسته به صنعت گردشگری مانند تور لیدر یا کارشناس گردشگری، آینده موفقی در ایران خواهند داشت.

از ورود کامپیوتر و اینترنت به ایران زمان زیادی نگذشته ولی در همین مدت کوتاه به بخش لاینفک زندگی مردم تبدیل شده‌اند، به ‌شکلی که اختلال در سیستم اینترنت بسیاری از فعالیت‌های روزمره را با مشکل جدی مواجه خواهد کرد.

امروزه کمتر فرد، سازمان یا مؤسسه‌ای یافت می‌شود که از خدمات اینترنت و شبکه‌های وب استفاده نکند. صاحبان مشاغل مختلف نسبت به ضرورت فعالیت در دنیای دیجیتال پی برده‌اند و دنیای مجازی روز به روز نمود بیشتری در زندگی مردم پیدا می‌کند. همین امر سبب شده است که برنامه‌نویس و توسعه‌ دهنده وب نیز مانند برنامه‌نویس اپ‌های موبایلی، جزو شغل‌های رو به رشد در ایران به‌ حساب بیاید.

در حال حاضر، تأمین مواد غذایی در داخل کشور با بحران روبرو شده است که دلیل اصلی آن بی‌توجهی به کشاورزی و دامپروری مدرن و عدم استفاده از دانش فارغ‌التحصیلان این حوزه است. دلایلی از جمله:

همگی دست به دست هم داده‌اند تا در حال حاضر با افزایش سرسام آور قیمت اقلام غذایی مختلف مواجه باشیم. بنابراین، تولید محصولات کشاورزی و دامی با روش‌های پیشرفته به دلیل کاهش نیاز به واردات، مورد استقبال قرار گرفته و می‌تواند یکی از پرسودترین مشاغل طی ۱۰ سال آینده باشد.

تا همین یکی دو سال پیش، پوشاک ایرانی به دلیل کیفیت و قیمت نامناسب جایگاهی در میان مصرف ‌کنندگان نداشتند و عمده پوشاک مورد نیاز ایرانیان توسط کشور‌های چین و ترکیه تأمین می‌گردید. با افزایش نرخ ارز و چند برابر شدن قیمت پوشاک خارجی و همچنین به خاطر دشوار شدن تجارت با کشور‌های دیگر، خرید پوشاک خارجی برای بخش بزرگی از جامعه ناممکن شد.

این مسئله سبب شد تا تولید پوشاک داخلی رونق بگیرد و این رونق به نوبه خود منجر به افزایش رقابت میان تولیدکنندگان داخلی گردید. با افزایش رقابت و نیاز به بهبود محصولات از نظر ظاهر و زیبایی، خلاء طراحان حرفه‌ای لباس در کشور احساس شد. به همین دلیل طراحی مد جزو نیاز‌های شغلی 10 سال آینده ایران خواهد بود.

با توسعه فناوری ارتباطات و اطلاعات در سراسر دنیا، دنیای مجازی به بخش جدانشدنی کسب و کار‌های مختلف تبدیل شده است. همزمان با این پیشرفت‌ها، الگوریتم‌های موتور‌های جستجو مانند گوگل نیز روز به روز متکامل‌تر می‌شوند و این تکامل سبب شده است که سئو و تولید محتوا به ‌قدری پیچیده شوند که به ‌شکل یک تخصص و حرفه در آیند.

امروزه صاحبان مشاغل مختلف به‌ خوبی دریافته‌اند که موتور‌های جستجو به ‌قدری هوشمند شده‌اند که دیگر جایی برای کپی برداری از محتوای دیگران یا دور زدن هوش مصنوعی گوگل وجود ندارد و بایستی برای حضور در دنیای آنلاین از افراد حرفه‌ای کمک بگیرند.

از آنجایی که سئو و تولید محتوا به‌ عنوان ابزارهای رقابت در دنیای آنلاین، سرنوشت کسب و کارها را رقم می‌زنند، نیاز بالایی به کارشناسان این حوزه وجود دارد که در سال‌های پیش‌رو این تقاضا بیشتر هم خواهد شد.

وکالت مانند پزشکی همواره در شمار مشاغل پر درآمد قرار داشته و با توجه به دلایلی که در ادامه ذکر خواهند شد، پیش بینی می‌شود که در سال‌های آینده نیاز به وکلا بیشتر از قبل شود.

اخیراً یکی از چهره‌های سیاسی از تبدیل شعار «هر ایرانی، یک پیکان» در زمان شاه به «هر ایرانی، یک پرونده قضایی» سخن گفته است که صحبت وی به ‌خوبی بیانگر وضعیت کنونی جامعه بوده و به همین دلیل وکالت در زمره شغل‌های رو به رشد قرار می‌گیرد.

درگذشته به دلیل بالا بودن سود‌های بانکی، ایرانیان شناخت چندانی از بازارهای مالی نداشتند. ولی با اخذ سیاست‌های جدید از سوی بانک مرکزی و کاهش قابل توجه سود بانک‌ها و همچنین تعطیل شدن بسیاری از واحد‌های تولیدی، حجم نقدینگی موجود در دست مردم افزایش یافت.

افزایش حجم نقدینگی و سقوط بی‌سابقه ارزش پول ملی سبب گرایش افراد زیادی به بورس اوراق بهادار، بورس کالا، بورس سکه و ارز شد. آمار‌ها نشان می‌دهند که طی 5 سال گذشته بورس ایران رشد بالای 200%  را تجربه کرده که همین امر آینده درخشان بورس را نشان می‌دهد.

     10. تعمیر لوازم الکترونیکی

یکی دیگر از شغل‌هایی که پیش بینی می‌شود که در ۱۰ سال آینده، روند رو به رشدی را تجربه کند، تعمیر وسایل الکترونیکی است. مواردی از قبیل:

سبب شده‌اند که تعمیر لوازم الکترونیکی به یک شغل پر رونق تبدیل شود و انتظار می‌رود که در ۱۰ سال آتی خواهان بیشتری پیدا کند.

سایر مشاغل آینده‌ دار در ایران

علاوه بر موارد ذکر شده، مشاغلی نظیر روانشناسی، صنایع غذایی، پویانمایی، گرافیک، رباتیک و مهندسی شبکه جزو نیازهای شغلی پنج سال آینده ایران خواهند بود و پیش بینی می‌شود که مشاغلی مانند چاپ و نشر، خبرنگاری، عکاسی و حسابداری کم کم رونق خود را از دست بدهند.

منبع مطلب : estekhdam.in

مدیر محترم سایت estekhdam.in لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

۱۰۰ شغل جدید دنیا در ۲۰سال آینده را بشناسید

۱۰۰ شغل جدید دنیا در ۲۰سال آینده را بشناسید

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فرهیختگان، در آن روز‌ها قطعا باورمان نمی‌شد که بدون پول از خانه بیرون برویم و از فروشگاه‌های اینترنتی خرید‌های روزمره‌ را انجام دهیم و درنهایت با تاکسی‌های اینترنتی جابه‌جا شویم. اما امروزه اینها تبدیل به واقعیت شده و با سرعت تکنولوژیکی که وجود دارد، برآوردها نشان می‌دهد در آینده نه‌چندان دور در کنار حذف شدن برخی مشاغل فعلی، عناوین جدیدی هم به تعداد مشاغل فعلی اضافه خواهد شد که شنیدن نام برخی از آنها برای اغلب افراد ممکن است باعث تعجب و حیرت شود.در گزارش پیش‌رو، آینده مشاغل را در دو بخش بررسی کرده‌ایم؛ بخش اول مربوط به برخی مشاغل فعلی است که در آینده وجود نخواهند داشت یا تعداد شاغلان آنها به‌طور چشمگیری کاهش خواهد یافت که به‌عنوان نمونه کاهش یا از بین رفتن بخشی از مشاغل مرتبط با کشاورزی، حمل‌ونقل، حسابداری و... قابل پیش‌بینی است. در این بخش به مطالعات جهانی و یک پژوهش داخلی اشاره شده و بخش دوم نیز مربوط به 100 عنوان شغلی است که براساس مطالعات دانشگاه‌های دیکین و گریفیث استرالیا در دهه‌های بعد به‌سرعت در اقتصاد جهانی شکل خواهند گرفت. از عنوان‌های عجیب این لیست 100 تایی می‌توان به مشاغل نوستالژیست، طراح ایمپلنت دیجیتال و برنامه‌ریز رباط دستیار کودک اشاره کرد. براساس این تفاسیر و با توجه به جایگاه متزلزل بسیاری از مشاغل در سیر تحول فناوری، لازم است به آن‌دسته از مشاغلی که ماهیت فکری و مهارت‌آموزی بیشتری دارند اهمیت داده شود، چراکه با مهارت‌آموزی، فرصت بیشتری برای اشتغال ایجاد می‌شود.

آیا مشاغل جدید منجر به فقر می‌شود؟

گفته می‌شود مشاغل، کم‌وبیش عمری مشخص دارند که در جریان تحولات کار و شغل دچار تغییرات بسیاری می‌شوند. در دنیای امروز که همه عرصه‌ها در معرض تغییرات سریع و روزافزون است، برخی مشاغل به‌دلیل از دست دادن کارایی گذشته خود و به‌عبارتی، کمبود تقاضای کافی برای آن یا به‌طور کامل در فرآیند نابودی قرار می‌گیرند یا اینکه مجبور به تغییر شکل می شوند. از طرف دیگر کامپیوتر ها و ربات‌ها با قدرت پردازش بسیار بالا و سیستم‌های هوش مصنوعی با شتاب در حال پیشرفت هستند. این امکان و احتمال وجود داردکه با ظهور و پیشرفت روزافزون فناوری، بسیاری از مشاغل یدی یا خدماتی به پردازنده ها و کامپیوترها سپرده شود. سیر تحول مشاغل همزمان با پیشرفت‌های فناوری و صنعتی در کشور ما، شاید نه به‌سرعت و کیفیت کشور‌های غربی بلکه متناسب با پتانسیل‌های داخلی آغاز شده است. مشاغل در گذشته بیشتر به‌صورت موروثی و خانوادگی بود به‌گونه‌ای که شغل و هویت اجتماعی درهم‌تنیده شده بود. از همین جهت هویت چندان سیال نبود که به‌سادگی دستخوش تغییر شود و اغلب چند نسل هم عهده دار پیشه و شغل گذشتگان خود بودند. با این رویکرد پایداری و ثبات یکی از مهم‌ترین خصوصیات مشاغل گذشته در ایران بود و افراد حاضر در این مشاغل به‌نوعی ضمانت‌های شغلی مادامی داشتند که به‌دلیل این ثبات در مساله، تغییر شغل و به‌روز کردن آن یا حتی افزایش کیفیت چندان مطرح نبود. اما به‌طور کلی با رشد و توسعه بیشتر تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات در گوشه و کنار کشور، فرهنگ‌ها و شکل زندگی اجتماعی دستخوش تحولات اساسی قرار گرفت که این تحولات عامل حذف بسیاری از مشاغل سنتی و ایجاد بسیاری از مشاغل مطابق با نیاز های روز شد.بررسی سیر تاریخی دنیای صنعتی نیز نشان می‌دهد قبل از آنکه انقلاب صنعتی به‌وقوع بپیوندد تمام مشاغل برعهده انسان‌ها بود. انسان‌ها به کمک حیوانات اهلی زمین‌ها را شخم می‌زدند، محصول را برداشت می‌کردند و درنهایت تبدیل به نان و غذا و... می‌شد، اما ماشین‌ها بسیاری از این مشاغل را از بین بردند یا کیفیت و کمیت آنها را کاهش دادند. انتظار می‌رفت پس از این تحول، بیکاری و فقر گسترده‌تر شود اما درنهایت این بازار بود که روند تحولات خود را با ایجاد و تقاضای مشاغل جدید و نیروهای جدید به‌روز کرد. به‌عنوان مثال ظهور ابزارآلات کشاورزی اگرچه زمین‌های کشاورزی را خلوت‌تر کرد اما درنهایت این کارخانه‌ها و کارگاه‌های ساخت و تعمیر همان ابزارآلات بود که مشاغل جدیدی را فراهم آورد. در همین راستا در دهه‌های آتی هم اگرچه بسیاری از مشاغل فعلی به‌لحاظ کمی و کیفی رو به کاهش بوده یا از بین خواهند رفت، اما نسل نوینی از مشاغل مبتنی‌بر «مهارت» هم به وجود خواهد آمد که در این صورت کشورها و دولت‌ها مجبورند ترکیب اشتغال، فعالیت‌های آموزشی و مهارتی را در دستورکار قرار دهند. برای مثال پیش‌بینی می‌شود با ورود تکنولوژی‌های جدید به‌رغم افزایش تعداد عناوین شغلی، تعداد شاغلان با ورود ربات‌ها به‌طور قابل‌توجهی کاهش یابد، بر همین اساس مطالعات آینده‌پژوهشی به دولت‌ها پیشنهاد داده‌اند از همین امروز سرمایه‌گذاری‌های قابل‌توجهی را به بخش گردشگری اختصاص دهند، چراکه ممکن است در آینده نه‌چندان دور، تعطیلات پایان هفته در بسیاری از کشورهای جهان به سه روز افزایش یابد و با توسعه تکنولوژی حمل‌ونقل سریع‌السیر، گردشگری توسعه چشمگیری خواهد داشت و بخش قابل‌توجهی از شاغلان بخش خدمات در این بخش مشغول به فعالیت خواهند شد.

مشاغلی که در آینده به تاریخ می‌پیوندند

هروقت درباره از میان رفتن مشاغل مختلف صحبت به میان می‌آید، ناخواسته ذهن ما به‌سمت هوش مصنوعی متمایل می‌شود و از این فناوری به‌عنوان تهدیدی برای مشاغل مختلف یاد می‌کنیم. هرچند این حرف تا حدودی درست است، اما نباید از این موضوع غافل شویم که هوش مصنوعی نیز خود جزئی از فناوری است. در نتیجه درست‌ آن است که بگوییم با پیشرفت‌هایی که در دنیای فناوری شکل می‌گیرد، تعدادی از مشاغل سنتی به‌مرور زمان به تاریخ خواهند پیوست. بررسی تاریخی مشاغل نشان می‌دهد هریک از تخصص‌ها یا حتی گروه‌های شغلی برای خود دوره عمر مشخصی دارند. این مشاغل توسط مشاغل دیگر حذف یا جایگزین می‌شوند. به‌عنوان مثال امروزه برنامه‌نویسی سنتی (کدنویسی) به‌ندرت و در شرایط خاص انجام می‌شود و به‌جای آن ابزارها و محیط‌های نرم‌افزاری بصری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سطوح بالاتر نیز تغییرات شغلی ملاحظه می‌شود. بسیاری از مشاغل بدنی به ماشین و مشاغل خدماتی به نرم‌افزار محول شده است.بر همین اساس می‌توان مشاغل را به دو دسته پایدار و ناپایدار تقسیم و سپس اقدام به تعریف آن کرد. به‌طور کلی در هر دوره زمانی، به مشاغلی که طول عمرشان از متوسط طول عمر کاری افراد جامعه بیشتر باشد، مشاغل پایدار می‌گویند و به سایر مشاغل که عمری کمتر از متوسط طول عمر کاری افراد دارند، ناپایدار گفته می‌شود. بسیاری از مشاغل امروزه در رده مشاغل ناپایدار قرار می‌گیرند، چراکه پیشرفت‌ها و تحولات اجتماعی و تغییر شیوه‌های زندگی و کار، به‌خصوص در اثر فرآیند خودکارسازی، باعث حذف یا تغییر سریع آنها شده است.در همین زمینه وبگاه خبری آمریکایی بیزینس اینسایدر در گزارشی به بررسی مشاغل ناپایدار پرداخته و با معرفی آنها از احتمال زوال تعدادی از مشاغل سخن به میان آورده است. براساس این گزارش، تحولات ژنتیکی، هوش مصنوعی، رباتیک، فناوری نانو، چاپ سه‌بعدی و بیوتکنولوژی به‌حدی گسترده خواهد شد که در آینده‌ای نزدیک «انقلاب صنعتی چهارم» دور از ذهن نیست و در حالی که انقلاب‌های قبلی ازجمله انقلاب صنعتی سوم، باعث حرکت رو به جلو نیروی کار انسانی شد، به‌نظر می‌رسد این انقلاب کاملا متفاوت است و می‌تواند نیروی انسانی را حداقل در کوتاه‌مدت بسیار عقب ببرد. هرچند این آمار‌ها و پیش‌بینی‌ها به تمامی کشورها با فرهنگ‌های خاص خود قابل تعمیم نیست اما می‌تواند هشداری برای افرادی باشد که در درازمدت روی شغلی حساب باز کرده‌اند. عناوین شغلی مطرح‌شده در این گزارش که آینده‌ آنها در هاله‌ای از ابهام است عبارت است از: اپراتور اتصال تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی، کارگران خدمات پستی، کارگران جواهرات و سنگ‌های فلزی گرانبها، آشپزهای رستوران، سنگ‌زنی و پرداخت، تحویلداری، دفترداران، منشی‌ها، مدل‌های مد، رانندگان، تحلیلگران اعتباری، برنامه‌ریزان و اپراتورهای ماشین‌آلات عمرانی، بسته‌بندها و اپراتورهای پر و خالی کردن ماشین‌ها، کارمندان تدارکات، حکمیت و داوری ورزش، کارمندان بانک، متصدیان ارائه وام، اپراتورهای مونتاژ و تنظیم زمان، حسابرسان مالیات و اپراتورهای تلفنی.

مشاغلی که در ایران رو به کاهش هستند

از آنجاکه بقای یک شغل به تعداد افراد مشغول به‌کار در آن وابسته است؛ بنابراین با کاهش تعداد شاغلان هر شغل در سـطح جامعـه احتمال از بین رفتن آن شغل بیشتر می‌شود. از این ‌رو شناسایی مشاغل رو به کاهش حاضر و کمک به تداوم بقای آنها علاوه‌بر کاهش نرخ بیکاری در شرایط کنونی، می‌تواند برای کنترل بیکاری سال های آتی نیز مفید باشد. علاوه‌بر مطالعات جهانی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در مطالعه‌ای براساس سه شاخص متوسط رشد سالانه، میزان تغییرات و آهنگ تغییرات شاغلان نسبت به جمعیت کل، به شناسایی 18 عنوان شغلی رو به کاهش در کشور پرداخته است. طبق جدول استخراج‌شده، قالی‌بافان، گلیم‌بافان و زیلوبافان، زراعتکاران، سبزیکاران و باغـداران، کارکنان امور حسابداری و آمار چهار عنوان شغلی در ایران هستند که طی یک دهه اخیر تعداد شاغلان این بخش‌ها بیشترین کاهش را تجربه کرده است. در رتبه‌های بعدی، متخصصان کاروکسب، کارکنان مراقبت‌های شخصی در بیمارستان‌ها و منازل، فروشندگان در دکه‌های فروش، واکسی و سایر کارگران ساده خدماتی خیابانی، کشاورزان تولیدکننده محصولات کشاورزی و دامی و تولیدکنندگان سنتی پوست، چرم و کفش، کارکنان کشاورزی و ماهیگیری خودمعاش، رانندگان لوکوموتیو و کارکنان مربوطه و متصدیان ماشین‌های تولید محصولات چوبی از دیگر مشاغلی هستند که براساس مطالعات وزارت کار، تعداد شاغلان آنها در ایران طی یک دهه اخیر بیشترین کاهش را داشته است.

ورود پهپادها به کشاورزی ایران

با اینکه ورود تکنولوژی به هر کشور ازجمله ایران موافقان و مخالفان زیادی دارد، ما شاهد ورود ناگزیر تکنولوژی به صنعت کشاورزی هستیم. پیشرفت‌های حاصله ممکن است به مشاغل بخش کشاورزی آسیب وارد کند اما عدم به‌روزرسانی تکنولوژیکی نیز ممکن است با کاهش کارایی و بهره‌وری همراه باشد. در همین زمینه مدتی است توسعه پهپادهای کشاورزی به‌عنوان نسل نوینی از فناوری‌های کشاورزی در دستورکار وزارت جهاد کشاورزی کشورمان قرار گرفته و در حال حاضر 54 نوع پهپاد در کشور توسط 10 شرکت داخلی عرضه می‌شوند. این پهپادها برای سمپاشی، محلول‌پاشی، گرده‌افشانی، رصد و پایش اراضی کشاورزی و هرگونه فعالیتی که برای آنها تعریف شود امکان استفاده دارند. براساس برنامه وزارت جهاد کشاورزی، مقرر شده 80 درصد هزینه خرید این این پهپادها در قالب تسهیلات با نرخ سود 4 تا 15 درصد به کشاورزان ایرانی ارائه شود. این پهپادها می‌توانند روزانه 50 تا 70 هزار هکتار اراضی کشاورزی را سمپاشی کنند، در حالی که از سوخت‌های فسیلی استفاده نمی‌کنند و منبع شارژ آنها از طریق برق و باتری است. با استفاده از پهپادهای کشاورزی می‌توان سموم را با دقت بیشتر و مصرف کمتر در مزارع کشاورزی پخش کرد که این امر منجر به افزایش بهره‌وری و حفظ محیط‌زیست می‌شود.

100 شغل جدید کدام‌ است؟

 در مقابل این تغییرات به ظاهر ویران‌کننده، این نگرانی مطرح می‌شود که آیا برای نیروی کار آینده، شغلی وجود خواهد داشت یا خیر. همانطور که گفته شد، مرور سیر تاریخی این چالش نشان می‌دهد نگرانی‌های موجود می‌تواند بی‌اساس باشد، چراکه بازار کار توانایی تطبیق با تغییرات به وجود آمده را دارد و پس از گذشت وقفه‌های کوتاه‌مدت بیکاری و کاهش درآمد، با ویرانگری‌های تکنولوژی هماهنگ می‌شود. به همین ترتیب پیشرفت فناوری و تکامل جوامع انسانی، باعث خواهد شد در آینده شاهد به وجود آمدن مشاغل جدید و حرفه‌ای باشیم. در همین زمینه دانشگاه دیکین و گریفث استرالیا در پژوهشی با عنوان «100 شغل آینده» که به سفارش شرکت فورد‌موتور انجام شده، از 100 شغلی نام می‌برند که در دو دهه آتی بازار کار با ورود آنها غافلگیر می‌شود. در این گزارش 100 شغل آینده در قالب 10 عنوان کلی شامل: مشاغل حوزه فناوری، حوزه اجتماعی، تجاری و حقوقی، حوزه سلامت، شهری، حوزه داده، حوزه کشاورزی، کارآموزی، فضایی و حوزه اقلیم مطرح می‌شود. به ‌عنوان مثال در حوزه فناوری؛ طراح ایمپلنت دیجیتال، مکانیک ربات و مهندسی مکاترونیک از مشاغل قابل‌توجه هستند. در حوزه مشاغل اجتماعی؛ زیبایی‌شناس، پرستار سالمندان و مربی هوش مصنوعی جزء مشاغل جذاب هستند. در بخش تجاری و حقوقی  نیز معامله‌گر مالکیت معنوی هوش مصنوعی، تحلیلگر بلاک‌چین و کارگزار مالی زراعت را می‌توان نام برد. در حوزه سلامت می‌توان به مشاغل مهندس نانوپزشکی، مشاور تغذیه و جراح مجازی اشاره کرد. از مشاغل جالب‌توجه حوزه شهری نیز مهندس راه‌حل‌های امنیت بیومتریک، بازساز عادات انسانی برای خودرو و استراتژیست سیستم‌های یکپارچه انرژی هستند. همچنین مفسر الگوریتم، تحلیلگر پیش‌بینی رفتار، کارگزار داده‌کالاها (دیتاکالاها) از مشاغل جذاب در حوزه داده هستند. در حوزه کشاورزی نیاز به شکارچی زیستی، بوم‌شناس کشاورزی و مشاور ایمنی مزارع پیش‌بینی شده است. مشاغل جذاب حوزه کارآموزی شامل؛ رابط دانش تغذیه، طراح فناوری لمسی، ویرایشگر رسانه‌ای می‌شود. در حوزه مشاغل فضایی با عناوینی چون طراح زیستگاه‌های فرازمینی و میکروبیولوژیست فضایی برخورد می‌کنیم و در بخش حوزه اقلیم نیز با مشاغل باورنکردنی مانند؛ مشاور اقلیمی سالمندان، متخصص ژنتیک تخریب و انقراض و مسئول سلامت پسماندها مواجه می‌شویم.

منبع مطلب : www.eghtesadonline.com

مدیر محترم سایت www.eghtesadonline.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب