اسم قرص خواب آور بسیار قوی بدون نسخهاسم قرص خواب آور بسیار قوی بدون نسخه را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

انواع قرص خواب؛ ۸ نوع قرص خواب آور و نحوهٔ مصرف آن‌ها

دارو های خواب آور

دارو های خواب آور

قرص های بدون نسخه (OTC)

دارو های بدون نسخه استاندارد، وجود دارند که برای تقویت خواب آلودگی به آنتی هیستامین ها وابسته هستند.

داروهای خواب آور بدون نسخه، عبارتند از:

برخی پزشکان دارو های بدون نسخه خواب آور را با داروی ضد درد استامینوفن ترکیب می کنند. مشکلی که در مورد آنتی هیستامین ها وجود دارد این است که خاصیت آرام بخش آن ها معمولاً تا روز بعد از مصرف به طول می انجامد و منجر به خماری در طول روز می شود. در صورت استفاده طولانی مدت، آن ها می توانند باعث فراموشی و سردرد شوند. به دلیل این، متخصصان خواب توصیه می کنند که این دارو های در صورت استفاده باید به طور منظم مصرف شوند.

عوارض جانبی قرص های خواب آور آنتی هیستامینی، عبارتند از:

داروهای خواب آور نسخه ای

انواع مختلف قرص های خواب آور وجود دارند که احتیاج به تجویز پزشک دارند.

به طور کلی، این داروها با تاثیر روی گیرنده های مغز عملکرد سیستم عصبی را کاهش می دهند. انواع این داروها عبارتند از:

به طور طبیعی، پزشکان اختلالات خواب را با بنزودیازپین ها، داروهای ضد افسردگی سیستم عصبی مرکزی درمان می کردند که می توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند. از انواع داروهای بنزودیازپین ها معمولاً برای درمان بی خوابی استفاده می شود و در مقایسه با سایر آرامبخش ها بی خطر هستند. طول عمر آن ها نسبتاً طولانی است و باعث می شود فرد در طول روز نیز احساس خماری کند. وابستگی به آن ها یکی از عوارض اصلی استفاده از بنزودیازپین ها می باشد که تنها پس از 3 هفته بعد از استفاده، بدن به آن ها وابسته می شود. مصرف بیش از حد بنزودیازپین به ندرت باعث مرگ می شود.

برخی از داروهای جدید دارای ساختار شیمیایی یکسان با بنزودیازپین نیستند، اما در همان ناحیه در مغز عمل می کنند. تصور می شود که این داروها عوارض جانبی و خطر وابستگی کمتری دارند اما بی خطر هم نیستند. این موارد شامل زالپون (سوناتا)، زولپیدم (Ambien) و اززوپلون (لونستا) می باشند که برای استفاده طولانی مدت تا شش ماه آزمایش شده اند.

به طور کلی، غیر بنزودیازپین ها نسبت به بنزودیازپین ها عوارض کمتری دارند، اما آن ها برای همه افراد مناسب نیستند.

برخی از عوارض جانبی غیر بنزودیازپین ها، عبارتند از:

قرص خواب آور آگونیست گیرنده ملاتونین

داروهای ضد افسردگی به عنوان قرص خواب آور

سازمان غذا و دارو تاکنون داروهای ضد افسردگی را برای درمان بی خوابی تأیید نکرده است. با این حال، برخی از داروهای ضد افسردگی به دلیل اثرات آرام بخش کاربرد دارند. مانند تمام داروهای افسردگی، این دارو ها ممکن است باعث بروز افکار خودکشی یا بدتر شدن افسردگی، به ویژه در کودکان و نوجوانان شوند.

عوارض قرص های خواب آور

دارو های خواب آور | پزشکت

عوارض قرص های خواب آور، بیشتر مربوط به بنزودیازپین ها است که قسمت های مختلف بدن از جمله مغز و ماهیچه ها را تحت تأثیر قرار می دهد. برخی داروهای خواب آور باعث عوارض جانبی خاص می شوند.

عوارض جانبی کلی قرص های خواب آور شامل موارد زیر است:

عوارض مصرف بیش از حد قرص خواب

داروهای آرامبخش خواب آور مانند Ambien یا Edluar برای درمان بی خوابی و سایر اختلالات خواب استفاده می شوند.

مصرف بیش از حد این دارو ها می تواند باعث بروز برخی عوارض از جمله موارد زیر شود:

رفتارهای پر خطر ناشی از قرص خواب آور

دارو های خواب آور | پزشکت

ترکیب برخی رفتارها یا فعالیت ها با استفاده از قرص خواب می تواند منجر به افزایش خطرات و آسیب برای مصرف کنندگان شوند. این رفتارها شامل موارد زیر است:

قرص های خواب آور می توانند باعث ایجاد خواب آلودگی در افراد شوند. به همین علت افراد هرگز نباید بعد از مصرف این دارو ها رانندگی کنند. مصرف بنزودیازپین ها خطر ایجاد تصادف رانندگی را بیش از 40٪ افزایش می دهد. به عنوان مثال در فرانسه، تصادفات ناشی از خواب آلودگی دلیل شماره 1 مرگ و میر در بزرگراه است.

ممکن است در طی یک دوره زمانی بعد از مصرف این داروها، بدن نسبت به آن ها مقاوم شود و فرد مجبور شود دوز بیشتری از دارو را مصرف کند. افزایش دوز دارو به نوبه خود می تواند منجر به عوارض جانبی بیشتر شود.

قرص های خواب آور می توانند با سایر داروها تداخل ایجاد کرده و عوارض جانبی را بدتر کنند. تداخل دارویی بیشتر بین داروهای ضد درد و سایر داروهای آرام بخش به وجود می آید.

در برخی موارد، حتی با مصرف داروهای خواب آور ممکن است بی خوابی بدتر شود.

احتمال دارد علت بی خوابی فرد یک بیماری جسمی و یا روانی باشد که و باعث اختلالات خواب شده است و مصرف قرص های خواب آور اجازه ندهد که علت شناخته و درمان شود.

مصرف برخی از دارو های خواب آورمی توانند باعث بروز برخی رفتارهای غیرطبیعی در خواب شوند که فرد بعد از بیداری آن ها را به خاطر نمی آورد. این رفتارهای غیر طبیعی شامل خوردن، راه رفتن و رانندگی کردن در خواب است که پاراسومنیا نامیده می شوند. پاراسومنیا، یک عارضه جانبی مشترک برای داروهای خواب آور است که در صورت بروز افراد نمی توانند عملکرد خودشان را کنترل کنند و ممکن است به خود و دیگران آسیب برسانند.

برخی از داروهای خواب آور، مانند زولپیدم، با افزایش خطرات سقوط و افتادن همراه است که می تواند منجر به جراحات و حتی مرگ شود.

اثرات جانبی رفتاری و طولانی مدت قرص های خواب آور می تواند تأثیر جدی بر زندگی و سلامتی افراد داشته باشند. مطالعات نشان داده است که افرادی که از داروهای خواب آور استفاده می کنند سه برابر بیشتر در معرض حوادث قرار می گیرند. تحقیقات بیشتر نشان می دهد که قرص های خواب باعث افزایش خطر مرگ ناشی از سرطان نیز می شوند. این دارو ها می تواند افسردگی را بدتر و احتمال خودکشی را افزایش دهند.

تحقیقات نشان داده است افرادی که زیاد از بنزودیازپین ها استفاده می کنند، 35٪ بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار دارند.

قرص های خواب آور می توانند علائم آلزایمر را تشدید کرده و باعث پیشرفت آن شوند.

استفاده از بنزودیازپین به مدت 3 ماه یا بیشتر تا 51٪ خطر بروز آلزایمر را افزایش می دهند. علاوه بر این، افراد هرچه قرص های خواب آور بیشتری مصرف کنند، میزان این خطر بیشتر خواهد بود.

دارو های خواب آور | پزشکت

ممکن است بسیاری از افراد به سرعت به داروهای خواب آور معتاد شوند. علاوه بر آن، ترک بسیاری از داروهای خواب آور باید به صورت تدریجی و تحت نظر پزشک انجام شود. بسیاری از افراد هنگام تلاش برای ترک این دارو ها، علائم ترک مانند تهوع، تعریق و لرزش را تجربه می کنند که این علائم می توانند ناراحت کننده و ناخوشایند باشند.

دکتر سیلوی رویانت پارولو در کتاب خود می گوید: “قرص های خواب آور به گیرنده های سلول های عصبی وصل می شوند و می تواند وابستگی ایجاد کند. از این رو قطعاً ترک ناگهانی آن ها کار بسیار سخت و دشواری است که می تواند باعث بازگشت به بی خوابی شود. “

 در بهترین حالت، قرص های خواب یک داروی موقت هستند. در بدترین حالت، آن ها اعتیاد آور هستند و در طولانی مدت بی خوابی را بدتر می کنند. این بدان معنا نیست که شما هرگز نباید از قرص های خواب آور استفاده کنید بلکه مهم است که مزایای آن ها را در برابر خطرات شان در نظر بگیرید. اگر تصمیم دارید قرص های خواب آور را در طولانی مدت مصرف کنید، بهتر است از آن ها فقط “در صورت لزوم” استفاده کنید تا به آن ها وابسته نشوید.

داروهای خواب آور که می توانند باعث وابستگی فرد شوند، عبارتند از:

مکمل های خواب آور گیاهی و رژیم غذایی

دارو های خواب آور | پزشکت

سازمان غذا و دارو مکمل های غذایی را از نظر اطمینان، کیفیت و اثربخشی تایید نمی کند، بنابراین باید با احتیاط مصرف شوند.

اما بیشتر تحقیقات در مورد مکمل های گیاهی موثر در بی خوابی در مورد مکمل های زیر صورت گرفته است:

والرین گیاهی آرام بخش است که از قرن دوم میلادی برای درمان بی خوابی و اضطراب استفاده می شود. بهتر است والرین روزانه به مدت دو یا چند هفته مصرف شود.

بسیاری از افراد به دلیل خاصیت آرام بخش، چای بابونه را می نوشند، اگرچه ممکن است در افرادی که آلرژی های گیاهی یا به گرده ها حساسیت دارند باعث واکنش های آلرژیک شود. برای به دست آوردن مزایای کامل آن، آب را به جوش بیاورید، سپس 2-3 کیسه چای و معادل آن برگ بابونه اضافه کرده، درب آن را بپوشانید و 10 دقیقه دم کنید.

گاویش باعث بهبود بی خوابی ناشی از استرس می شود. با این حال، گاویش می تواند باعث نارسایی کبدی شود، بنابراین مصرف آن توصیه نمی شود مگر اینکه تحت نظارت دقیق پزشکی فرد قرار گیرد.

در حالی که برخی از داروهای گیاهی، مانند لیموترش یا چای بابونه به طور کلی بی ضرر هستند، برخی دیگر می توانند عوارض جانبی جدی تری داشته باشند و با داروهای تجویز شده تداخل دارند و اثرات آن را کاهش می دهند. به عنوان مثال، والرین می تواند با آنتی هیستامین ها و استاتین تداخل ایجاد کند. قبل از استفاده از داروی جدید گیاهی با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

دستورالعمل استفاده از قرص های خواب آور

دارو های خواب آور | پزشکت

اگر تصمیم دارید که از قرص های خواب آور استفاده کنید، دستورالعمل های زیر را در نظر بگیرید:

علاوه بر آن بهتر است با پزشک یا داروساز خود در مورد زیر مشورت کنید:

منابع:

https://www.helpguide.org/articles/sleep/sleeping-pills-and-natural-sleep-aids.htm

https://www.drugrehab.com/addiction/are-sleeping-pills-safe/

https://blog.dreem.com/en/sleeping-pills-dangers-and-side-effects/

منبع مطلب : pezeshket.com

مدیر محترم سایت pezeshket.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

بهترین قرص خواب بدون وابستگی چیست؟

بهترین قرص خواب بدون وابستگی چیست؟

من دکتر مصطفی امیری هستم

متخصص خواب

من سال 1379 وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شدم و پس از پایان پزشکی عمومی ، بدون وقفه  در امتحان ورودی دوره تخصصی مغز و اعصاب در همان دانشگاه علوم پزشکی تهران  پذیرفته شدم.

با توجه به علاقه ام به مغز از همان ابتدا از انتخابم خوشحال و راضی بودم

ولی در حین آموزش تخصص متوجه شدم که تا بحال هیچ متخصص مغز و اعصابی در ایران برای رشته فوق تخصصی اش سراغ اختلالات خواب نرفته است

به دلیل علاقه م به خواب و همچنین ناشناخته بودن این حیطه  در ایران، بعد از اتمام دوره تخصصی مغز و اعصاب و کسب بورد تخصصی به اسپانیا رفتم تا آنجا دوره فوق تخصصی اختلالات خواب را بخوانم

بارسلونا اسپانیا

پس از پایان این دوره در اسپانیا ،مدت کوتاهی در ایران طبابت کردم و بعد برای مدتی تحقیقات و به دلایل شخصی به آمریکا رفتم و حدود دو سال در آنجا مشغول فعالیت بودم و نهایتا تصمیم گرفتم به ایران برگردم و کلینیک فوق تخصصی اختلالات خواب را با کیفیتی که در آمریکا و اسپانیا مشاهده کرده بودم در ایران راه اندازی کنم و این شد که به اینجا رسیدیم!

چند سالی است که در ایران کلینیک خواب را به کمک همکاران و دوستان عزیزم راه اندازی کردیم و خوشحالیم که می توانیم به این مجموعه حرفه ای و با کیفیت افتخار کنیم. هر روز پذیرای بیماران زیادی از ایران و از کشورهای اطراف هستیم و خیلی خوشحالم که آوازه کار حرفه ای ما به کشورهای اطراف هم رسیده است و می توانیم خدمات کلینیک خواب را با کیفیت اروپا و آمریکا و با هزینه ای به مراتب کمتر، ارائه دهیم.

امیدوارم خوب و با کیفیت بخوابید.

منبع مطلب : behrest.com

مدیر محترم سایت behrest.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب