فرق بین پمپ آب جتی و بشقابی + مقایسه تفاوت ها

با توجه به گسترش جمعیت و زندگی آپارتمان نشینی ، نیاز به توزیع و تامین آب برای ساختمان های مرتفع پررنگ تر شده است. در این مقاله می توان فرق بین عملکرد پمپ های بشقابی و جتی را مورد بررسی قرار داد تا بتوان با توجه به شرایط موجود بهترین و مناسب ترین نوع پمپ را انتخاب کرد.

از پرفروش ترین و کاربردی ترین نوع پمپ های خانگی می توان به پمپ های جتی و بشقابی اشاره کرد.

پمپ آب جتی و ویژگی های فنی آن

این پمپ ها را می توان جز پمپ سانترفیوژی دانست که در ۲ نوع عمیق و کم عمق در بازار موجود است. آنها را خودمکش نیز می گویند به طوریکه می توانند بدون لوله کشی خاصی آب از از عمق با ارتفاع بالا پمپاژ کنند.

زمانیکه آب وارد این پمپ ها شد سرعت آن زیاد میشود به طوریکه این سرعت برابر افزایش فشار سیال است. از ویژگی های مهم پمپ های جتی این است که اگر در چاه آب کم باشد یا هوا به دهانه مکش وارد شود این پمپ بدون آسیب همچنان به کار خود ادامه می دهد.

از معایب پمپ جتی ، به دلیل تجهیز به جت اکسیژن می توان به صدای بیشتر نسبت به پمپ بشقابی اشاره کرد.

مصارف پمپ آب جتی

این پمپ ها هم مصرف خانگی دارد و هم برای مناطقی که چاه عمیق دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

پیشنهاد بررسی : لینک سایت آپ صنعت وارد کننده پمپ آب جتی

C:\Users\AT\Desktop\پمپ جتی.jpgC:\Users\AT\Desktop\پمپ جتی.jpg

پمپ آب بشقابی و ویژگی های فنی آن

پمپ آب بشقابی جزء پمپ های گریز از مرکز و جابجایی مثبت است که برای سیالات با گرانروی پایین مورد استفاده قرار می گیرد. در پمپ بشقابی جابجایی مثبت با افزایش عمق، آب کمتر پمپاژ می‌شود و در واقع ظرفیت آبدهی یا دبی کاهش می یابد. این نوع پمپ نسبت به پمپ های جتی طراحی ساده تری دارد و پیچیدگی های پمپ گریز از مرکز جتی را ندارند. جنس پروانه در پمپ های بشقابی استیل ضد زنگ، برنز و چدن است و سیال پس از ورود به پروانه ،پمپاژ می شود .

C:\Users\AT\Desktop\پمپ بشقابی.jpgC:\Users\AT\Desktop\پمپ بشقابی.jpg

تفاوت پمپ آب جتی و بشقابی

این پمپ ها را می توان با توجه به تفاوت دبی (آبدهی) و هد (ارتفاع)، جنس پروانه مورد بررسی قرار داد و انتخاب بهترین پمپ را برای مشتری آسان کرد.

دامنه آبدهی یا دبی در پمپ بشقابی بیشتر از پمپ جتی است.دامنه پمپاژ یا ارتفاع (هد) پمپ جتی برای سیال بیشتر از پمپ بشقابی است.

پر فروش ترین پمپ جتی و بشقابی بازار

در می توان انواع مشخصات و قیمت روز پمپ های بشقابی و جتی در برندهای مختلف از جمله الکتروژن، استریم، لئو و پنتاکس را مشاهده و انتخاب کرد که در زیر به عنوان نمونه به چند مورد از این پمپ ها اشاره شده است.

پمپ بشقابی لئو مدل ACM (2، ۳، ۴ اینچ)پمپ بشقابی پنتاکس سری CM – CBپمپ بشقابی استریم سری SCPپمپ بشقابی الکتروژن سری CM – CBپمپ جتی الکتروژنپمپ جتی استریم سری SJET و SJGPپمپ جتی پنتاکس سری CAMپمپ جتی لئو سری AJDM ،AJMS ،AJM ،LKJ