خواننده تیتراژ مختارنامه علی اکبر سلطانعلیخواننده تیتراژ مختارنامه علی اکبر سلطانعلی را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

خواننده تیتراژ مختار نامه علی اکبر سلطانعلی

مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.
با کیفیت 360p

حسین پناهی دوم را بیشتر بشناسید + عکس

علی اکبر سلطانعلی: خواننده تیتراژ مختارنامه

سلطانعلی که صدایش را برای اولین بار در تیتراژ سریال مختارنامه شنیده شد مدرس موسیقی فولکلور است. برخی او را حسین پناهی دوم می‌دانند. با همان سبک خاص زندگی؛ دلی بی‌قرار و عاشق و ذهنی هوشیار. اکبر سلطانعلی؛ همانی که صدایش برای اولین بار در تیتراژ سریال مختارنامه شنیده شد و این گمانه را به وجود آورد که خواننده‌ای‌ حرفه‌ای و نام‌ آشناست.

 دیروز حوالی ظهر بود که به سلطانعلی تلفن زدم، قبل آن تیتراژ اول سریال مختارنامه را دیدم ، تیتراژی که تصاویر و موسیقی آن هوشمندانه انتخاب شده تا دل را بلرزاند، آن‌جایی که امام، مشتی خون به آسمان می‌پاشد و گروه همسرایان اوج می‌گیرند و خواننده غمگنانه می‌خواند: برخیز که شور محشر آمد / این قصه ز سوز جگر آمد !

سلطانعلی با لهجه شاهرودی، موقر و آرام جوابم را می‌دهد؛ الان که وقت نهار است، در آشپزخانه هستم باید غذا بدهم ! قرارمان می‌شود برای ساعت دو ونیم. به خیالم در آشپزخانه‌ای، مشغول کار است و سر ظهر نمی‌تواند صحبت کند. ساعت دو نیم دوباره تلفن می‌‌کنم، جواب می‌دهد با همان لهجه و لحنی معصوم.

اکبر سلطانعلی,خواننده تیتراژ مختارنامه,تیتراژ مختارنامه
اکبر سلطانعلی

می‌پرسم، شما در آشپزخانه مشغول به کار هستید؟ می‌گوید:
« بله ! آمده‌ام روستایمان؛ کلاته خیج ! نزدیک شاهرود.برای ایام عزاداری.چند روزی است اینجا هستم، می‌مانم تا بعد تاسوعا و عاشورا. بیشتر کارهای مسجد به عهده من است.از قدیم‌الایام دست خانواده ما بوده و الان بخشی از کارها را من انجام می‌دهم.»

یاد سریال « یلدا» می‌افتم که چند سال قبل حسن میرباقری آن را در شاهرود ساخت و سلطانعلی هم در آن بازی می‌کرد، عضو قدیمی یک خانواده بزرگ و اصیل بود.یاد سکانس‌هایی می‌افتم که او تیمارداری اسبی را به عهده داشت که قرار بود در مراسم عزاداری اسب امام حسین(ع) باشد.

از سلطانعلی درباره روستاشان می‌پرسم اینکه در کلاته خیج مراسم خاصی برای دهه اول محرم برگزار می‌شود؟ می‌گوید:

« بله ! کلاته خیج خیلی بزرگ و آباد است، حدود 500 خانوار جمعیت دارد و حدود 150 خانواده هم برای تحصیل و کار به تهران مهاجرت کرده‌اند. برای دهه اول محرم هر شب نذری داریم، مخارج را اهالی روستا تامین می‌کنند.هر شب شام، ته‌چین گوشت می‌دهیم.پنجم محرم، علم بندان داریم، روز هفتم مراسم علم‌گردان برگزار می‌شود و مردم نذورات خود را به هیات می‌دهند.روز نهم باز هم علم‌گردان داریم و روز عاشورا هم مراسم سینه‌زنی و عزاداری برگزار می‌شود که جمعیت انبوهی به روستا می‌آیند و در این مراسم شرکت می‌‌کنند.»

سلطانعلی مدرس موسیقی فولکلور است و دستگاه‌‌های موسیقی ایرانی را کاملا می‌شناسد در پاسخ به این سوال که در تعزیه‌خوانی هم فعالیت دارد یا نه ؟ می‌گوید:

« نه ! تعزیه‌گردانی نمی‌کنم اما گاهی برای تعزیه‌خوان‌‌ها، اشعاری را در دستگاه‌‌های موسیقی تنظیم می‌کنم. در سریال یلدا هم « بحر طویلی» را خواندم که مورد استقبال قرار گرفت. »

سلطانعلی در شاهرود کارگاه نجاری دارد، سال‌هاست به این کار مشغول است، دوتار نواز قهاری هم هست.ساز را برای دل خودش می‌زند، در کارگاه نجاری‌اش ساز هم می‌سازد، دوتار و سه‌تار و بیشتر دوتار که علاقمندی خاص خودش هم هست.

از او درباره عجین شدن موسیقی با مراسم عزاداری سید‌الشهدا می‌پرسم و استفاده از سازهایی مانند طبل و سنج و ...می‌گوید:

«استفاده از ساز به شکل امروزی در هیات‌های عزاداری و دسته‌های سینه‌زنی پنجاه، شصت سالی است که باب شده و گرنه آن اوایل و در دوره صفویه باب نبود که از ساز استفاده کنند.بعدها طبل‌ و سنچ می‌زدند آن‌هم خیلی محدود و کم که نشانه جنگ بود. اما الان طبل‌ها و سنج‌های بزرگی آمده که اصلا سنخیتی با مراسم عزاداری ندارد.نشانه‌های هیات‌های عزاداری اصیل، علم است؛ علم‌های تک شاخه و پنج شاخه‌. بعد از حادثه کربلا تا زمان امامت امام صادق (ع) شهادت امام و یارانش محو شد و کسی یادی از آن نمی‌کرد اما امام صادق (ع) آن را به یاد مردم آورد و پیروان مکتب جعفری عزاداری برای امام حسین(ع) را باب کردند»‌

از این‌که امام حسین (ع) او را طلبیده و باعث شده خواننده تیتراژ اول سریال مختارنامه شود، خشنود است. همه خانواده و خاندانش محبت ائمه را در دل داشته و دارند و شاید همین محبت باعث شده که داوود میرباقری سریال‌‌های امام علی(ع) و مختارنامه را بسازد.

از سلطانعلی درباره خوانندگی‌اش در تیتراژ مختارنامه می‌پرسم، در توضیح می‌گوید:

«مدرس موسیقی فولکلور و نوازنده دوتار هستم. در جشنواره‌‌های داخلی و خارجی زیادی شرکت کرد‌ه‌ام.آقای میرباقری مرا برای خواندن تیتراژ مختار نامه دعوت کرد، یک شب به استودیوی ضبط رفتیم، گفت می‌خواهم صدا، وحشی و بیابانی باشد!‌ من هم در دستگاه دشتی، کویر خواندم که خیلی خوششان آمد و بعد ضبط کردیم و خدا را شکر ماندگار شد.»

سلطانعلی، دهه اول محرم را دوست دارد، همه دوستان قدیمی و اهالی روستا دور هم جمع می‌شوند و دلشان را یک کاسه می‌کنند تا عزاداری برگزار کنند که در شان امام و یارانش باشد.اما این دوستدار حسین (ع) در سریال مختارنامه نقش نوکر شمر (رستم) را بازی می‌کند، خوب هم ظاهر می‌شود؛ نوکری که آنقدر به ارباب خود نزدیک شده که شمری است در لباس رستم. همانقدر منفور می‌شود که شمر.

سلطانعلی اما از این که این نقش را بازی کرده، شرمنده نیست؛ می‌گوید:
« نقش بود و ربطی به شخصیت واقعی خودم ندارد.بازیگری تئاتر را هم تجربه کرد‌ه‌ام و در چند فیلم نقش‌هایی به عهده گرفته‌ام و فیلم کوتاه نیز ساخته‌ام با دنیای بازیگری بیگانه نیستم. وقتی آقای میرباقری این نقش را به من دادند همه تلاش خودم را کردم که خوب اجرایش کنم.باز هم خدا را شکر که توانستم از پس آن برآیم و یکی از نقش‌های بیادماندنی شد.»‌

دعوتمان می‌کند به کلاته خیج، می‌گوید برای عزاداری بیایید اینجا ،از سمت تهران که آمدید، 40کیلومتر بعد از شاهرود، تقریبا نزدیک پادگان شهید مصطفی پژوهنده( چهل دختر قدیم)‌. کلاته خیج، روستایی آباد است و بزرگ و خوش آب و هوا.در ایام محرم پر می‌شود از علم و کتل‌های سنتی.اگر دلتان مراسم عزاداری اصیل سید‌الشهدا می‌خواهد به دعوت اکبر سلطانعلی که دلی مانند دریا دارد سری به زادگاه او بزنید.ما را هم دعا کنید.

بیشتر بدانید : همه آنچه كه باید در مورد سریال «مختارنامه» بدانیم

بیشتر بدانید : حاشیه‌های «مختارنامه» از زبان تدوینگر سریال

بیشتر بدانید : دیالوگ‌های ماندگار مختارنامه

بیشتر بدانید : خاطره رضا رویگری درباره نقش کیان ایرانی در مختارنامه


گردآوری : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع : jamejamonline.ir

با «اکبر سلطانعلی» آوازخوان تیتراژ سریال «مختار» آشنا شوید

مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.
Download

به گزارشآی فیلم 2، «اکبر سلطانعلی» صدایش برای اولین بار در تیتراژ سریال مختارنامه شنیده شد و شاید کمتر کسی گمان می کرد که یکی از ماندگارترین تیتراژهای صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را به نام خود ثبت کند.

«اکبر سلطانعلی» متولد ۱۳۳۳ هجری خورشیدی در روستای «خیج» بسطام شاهرود، بازیگر و فعال عرصه موسیقی است. 

سلطانعلی که پسر عمه «داوود میرباقری» کارگردان مشهور سینمای ایران می باشد که در سریال «مختارنامه» علاوه بر خواندن تیتراژ ابتدایی این سریال؛ نقش «رستم» غلام شمر را نیز بر عهده داشت.

نجاری و دیکورسازی فعالیت اصلی سلطانعلی است. او از طفولیت در رشته موسیقی فعالیت کرده و حالا هم در زمینه تدریس و هم ساخت برخی از سازهای ایرانی فعالیت دارد.

سلطانعلی در مدت دو سال و نیم حضور در پشت صحنه سریال مختارنامه، مسئول 100 نفر از سوارکارهایی بود که در بخش​های جنگی سریال حضور داشتند.

در صحنه پایانی سریال مختارنامه، سلطانعلی در نقش «رستم» غلام شمر به طرف «ام وهب» رفته و این بانوی گرامی را به شهادت می​رساند.

وقتی سر صحنه فلمبرداری مختارنامه سلطانعلی این نقش را ایفاء کرد، «میرباقری» کارگردان این سریال با خنده ​ای خطاب به او گفت: « نقش رو خیلی خوب بازی کردی! فقط حواست باشه که مردم بعد از دیدن این نقش بدجوری تو رو لعنت می​کنن.»

این حرف کمی باعث دلشکستگی سلطانعلی می​شود. او به قول خودش هر سال به مدت 10 روز نوکری امام حسین (ع) را می‌‏کند و به عنوان آشپز در خدمت یک هیات مذهبی شاهرودی است.

وقتی میرباقری به او پیشنهاد داد تا تیتراژ ابتدایی سریال را بخواند، خوشحال شد و با خودش گفت: « فکر کنم این پاداشی است که امام حسین (ع) به من داده و اجازه داده تا در ابتدای سریال مختارنامه با خواندن شعر برخیز که شور محشر آمد... مخاطبان سریال را یکصدا به تماشای مظلومیت زندگی اهل بیت(ع) دعوت کنم.»

 ع ا/ ب م

دانلود اپلیکیشن اندروید
دانلود اپلیکیشن اندروید

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب