شهرهای وضعیت قرمز کرونا در ایرانشهرهای وضعیت قرمز کرونا در ایران را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

مشرق نیوز

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه جلسه هیات دولت،  اظهار داشت: امروز تمام جلسه هیات دولت، صرف موضوع مبارزه کرونا شد، باتوجه به مصوبه‌ای که ستاد ملی مقابله با کرونا در روز شنبه داشت، این مصوبه را در قرارگاه عملیاتی ستاد مقابله با کرونا مطرح کردیم، وزارت بهداشت و درمان زحمات زیادی در جهت تهیه این طرح کشیده است و به مردم عزیز می‌گوییم که همه تجربیات علمی و همه یافته‌های این امر در دنیا مورد توجه قرار گرفته است.

رحمانی فضلی تصریح کرد: در این حال تلاش در این طرح بر این بوده که بتوانیم به صورت هدفمند و پویا و هوشمند امور مربوط به مقابله با کرونا را در عرصه اجتماعی مدیریت کنیم.

وی همچنین با اشاره به دستور رئیس جمهور مبنی بر اینکه به جای تصمیمات مقطعی و موردی باید طرحی را آماده کنیم، گفت: تکلیف بر این بود که ما باید طرحی را آماده کنیم که در این طرح همه امور و جوانب دیده شده و همچنین و طرح پویایی که با تغییر شرایط قابلیت اجرا داشته باشد.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه در این طرح کل کشور به سه بخش تصمیم شده است، افزود: مبنا در این طرح شهرستان‌ها و شهرها هستند و برخلاف تصمیمات قبلی که استان‌ها مبنا بودند، در این طرح شهرها مبنا هستند.

وی در ادامه گفت: در این طرح اگر ۵ شهر یا بیشتر در هر استانی دارای شرایط نارنجی یا قرمز باشد، ما فقط برای آن شهرها تصمیم می‌گیریم نه کل استان، و این امر موجب خواهد شد این شهرها در قرنطینه کامل و اگر قرمز باشد، تقریبا تعطیلی کامل صورت گیرد.

وزیر کشور افزود: به جزء مشاغل سطح ۱ و بخشی از کارکنان که ضروری است در محل کار خود باشند، بقیه کارها در این شهرها تعطیل خواهد بود.

در شرایط قرمز ما تقریبا با یک تعطیلی عمومی در شهرها مواجه می‌شویم

رحمانی فضلی همچنین گفت: در شرایط قرمز ما تقریبا با یک تعطیلی عمومی در شهرها مواجه می‌شویم و در شهرهای نارنجی مقداری این محدودیت‌ها کم می‌شود، ولی باز فضا به گونه‌ای خواهد بود که تجمعات و ترددها کنترل شود.

وی دادن اختیار به استانداران و فرمانداران در این طرح را از ویژگی‌های این طرح خواند و افزود: در هر شهری شاخص‌های آن که شامل فوتی ۴ نفر در ۱۰۰ هزار نفر شرایط زرد؛ ۶ نفر فوتی در ۱۰۰ هزار نفر شرایط نارنجی و ۱۰ نفر فوتی در ۱۰۰ هزار نفر شرایط قرمز می‌شود و وزارت بهداشت به صورت هفتگی اعلام می‌کند، به کل شهرستان‌ها ابلاغ می‌کنیم و فرماندار در آن شهرستان با هماهنگی استان‌ها این طرح را اجرا خواهد کرد.

وزیر کشور تاکید کرد: حتما باید انتظارات و توقعات مردم نسبت به این اقدامات مدیریت شده باشد.

رحمانی فضلی در ادامه گفت: ما یک بسته و مجموعه‌ای داریم با چند بخش و قرار است که همه این‌ها در این هفته‌های پیش رو اجرا شود، اگر هر کدام از این‌ها را انجام ندهیم در عمل نمی‌توانیم بگوییم که به هدف نهایی رسیده ایم.

وی افزود: یکی از این‌ها غربالگری عمومی است، یعنی ما باید در محلات با کمک دستگاه‌های اجرایی مانند بسیج و هلال احمر، شهرداری‌ها و فرمانداری‌ها امکان دسترسی مردم به تست را بالا ببریم و مردم به راحتی بتوانند تست بدهند.

وزیر کشور گفت: دوم اینکه تعداد تست‌ها را که هفته قبل ۲۳ هزار تست در روز بود و امروز به ۴۰ هزار تست رسیده است، باید ظرف یکی دو هفته آینده حتما آن را به صد هزار تست برسانیم.

رحمانی فضلی گام سوم را قرنطینه عنوان کرد و افزود: یکی از مشکلات فعلی قرنطینه است و ما اصول خوب قرنطینه را به مردم آموزش ندادیم و برخی نیز جای مناسبی برای قرنطینه ندارند.

وی تصریح کرد: تدارکی دیده شده، دولت تصویب کرده و رئیس جمهور نیز آن را حمایت کرده که از مکان‌های مختلفی که در اختیار بخش خصوصی است، از جمله هتل‌ها و مسافرخانه‌ها و یا دستگاه‌های دولتی امکانات قرنطینه سازی را به مردم بدهیم، آن‌هایی که تست آن‌ها مثبت می‌شود در آن مکان‌ها استراحت کنند.

وزیر کشور همچنین درخصوص ردیابی بیماران کرونایی گفت: طرحی که وزارت بهداشت به کمک وزارت ارتباطات آماده کرده اند، تحت عنوان ”اپلیکیشن ماسک“ برای همه کسانی است که به نوعی تست آن‌ها مثبت می‌شود، در داخل آن طرح ردیابی خواهیم کرد و با رصد مستمر آن‌ها کنترل خواهند شد.

مردم باید سبک زندگی کرونایی را آموزش ببینند

رحمانی فضلی همچنین بحث رسانه‌ها را نیز یکی از مهمترین مباحث اصلی در اجرای این طرح خواند و گفت: رسانه‌ها مبنا و اساس این کار هستند، وظیفه آن‌ها فقط اطلاع رسانی نیست، حتما باید موضوع آموزش را مدنظر داشته باشند و مردم باید سبک زندگی کرونایی را آموزش ببینند.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه شهرهایی که در شرایط قرمز هستند تعطیل عمومی اعلام خواهیم کرد، افزود: اگر مردم آموزش نبینند به جای اینکه در خانه بمانند و تردد خود را کم نکنند، کماکان در خیابان‌ها حضور داشته باشند، حتما نقض غرض خواهد بود.

وی در ادامه از رسانه‌ها خواست مثل همیشه که در تمام بحران‌ها در کنار هم بودند در این مقطع نیز در آگاه سازی، اقناع سازی، همراه سازی و همکاری مردم را کمک کنند.

رحمانی فضلی به سختی‌های کنونی مردم اشاره کرد و افزود: مردم می‌دانند که همه اقداماتی که صورت می‌گیرد، برای این است که ما با جان مردم سر و کار داریم و نمی‌شود جان مردم با هیچ چیز دیگر مقایسه کرد.

وزیر کشور تصریح کرد: خواسته ما از همه مردم این است که همانگونه که ما را یاری دادند، اطمینان داشته باشند که با همه تلاش‌ها دولت، شخص رئیس جمهور، وزیر بهداشت، وزارت کشور و همه دستگاه‌ها پای کار آورده اند، تا بتوانیم ان شاء الله به مرحله‌ای که در قبل بودیم برگردیم که واقعا در دنیا ایران عملکرد خوبی از خود ارایه داد.

رحمانی فضلی همچنین گفت: تاکید مجدد ما بر مبنای این کار بر سه امر کنترل و مدیریت ویروس که برعهده وزارت بهداشت است، همکاری مردم و سوم اطلاع رسانی، تبلیغات و آموزش است که برعهده رسانه هاست.

منبع مطلب : www.mashreghnews.ir

مدیر محترم سایت www.mashreghnews.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

وضعیت قرمز کرونا در ۱۰۰ شهر/ ممنوعیت دوباره تردد خودروهای با پلاک غیربومی از اول آذرماه

وضعیت قرمز کرونا در ۱۰۰ شهر/ ممنوعیت دوباره تردد خودروهای با پلاک غیربومی از اول آذرماه

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از تدوین طرح جامع سطح‌بندی شهرستان‌های از نظر بار بیماری کرونا خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «علیرضا رییسی» سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به برگزاری چهلمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در این جلسه موضوعات بسیار مهمی مطرح شد. همانطور که می‌دانید با شروع فصل سرما در اروپا و آسیا و آمریکا میزان شیوع بیماری با شتاب بالا می‌رود. در اورپا میزان و مرگ و میر در بسیاری از کشورها به هزار نفر و بیش از آن رسیده است و در آمریکا در یک روز برای اولین بار بیش از ۱۸۰ هزار مبتلا شناسایی شده است.

وی ادامه داد: در سطح کشور ما نیز میزان موارد ابتلا بالاتر رفته و مرگ ومیر نیز افزایش یافته است البته ما میزان تست‌هایمان را نیز از ۲۳ هزار تست به ۴۰ هزار تست رساندیم و میزان شناسایی بالاتر رفته است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: نکته بسیار مهم در این جلسه این بود که باز هم بر رعایت پروتکل‌ها تاکید شد و رییس جمهور نیز تاکید کرد باید بحث خدمات دولت الکترونیک را توسعه دهیم و از تجمعات و ترددها جلوگیری شود. همچنین همانطور که تا الان در کشور این تجربه را در فروردین و اردیبهشت شاهد بودیم و همه مردم و بسیج و دستگاه‌ها پای کار بودند و توانستیم بیماری را کنترل کنیم تاکید شد درحال حاضر نیز همه دستگاه‌ها پای کار بیایند و همه دستگاه‌ها نیز اعلام آمادگی کرده‌اند.

رییسی خاطرنشان کرد: واقعا هر تصمیمی که گرفته می‌شود بر این اصول استوار است که می‌تواند با رعایت پروتکل‌ها و کاهش تردد و تجمعات باعث کنترل شیوع بیماری شده و بیماری کاهش یابد اما هربار این رعایت دچار اختلال می‌شود و مهمانی و سفر و ترددهای غیرضروری انجام می‌شود میزان ورودی بیمارستان زیاد شده به طوری که وضعیت قابل کنترل و تحمل نیست و نه تنها کشور ما بلکه در همه جای دنیا اینگونه است که در چنین شرایطی محدودیت‌هایی اعمال شود.

وی ادامه داد: حدود سه هفته پیش ۴۳ شهر محدودیت اعلام شد و همچنین پس از آن در ۴۶ شهرستان دیگر نیز محددویت اعمال شد که خوشبختانه کارساز بوده و به همین جهت طرح جامعی آماده شده و در این جلسه بررسی شد. این طرح هوشمند و پویا است و براساس شاخص های وزارت بهداشت بر اساس بار بیماری در روز در شهرستان‌های مختلف است.

او افزود: براین اساس نیز وضعیت شهرستان‌ها به سه صورت سطح هشدار که همان وضعیت قرمز است، سطح دو که همان وضعیت نارنجی است و سطح سه که همان وضعیت زرد است، مشخص می‌شود.

سخنگوی ستاد ملی کرونا گفت: نتیجه ارزیابی ما نشان می‌دهد که محدودیت‌های ایجاد شده بسیار کارساز بوده و به همین دلیل طرح جامعی آماده شده و امروزه مورد بررسی قرار گرفت، که طرح هوشمند و پویا است، بر اساس شاخص‌هایی که وزارت بهداشت و درمان از میزان بررسی بستری‌های بیمارستان‌های شهرستان‌ها در نظر گرفته شهر و شهرستان‌ها را در وضعیت‌های مختلف هشداری قرار می‌دهد که ما سه سطح را برای آن اعلام کردیم.

وی ادامه داد: سطح هشدار ۳ همان شهرهای قرمز هستند، سطح هشدار ۲ شهرهای نارنجی و سطح هشدار یک شهرها و شهرستان‌های زرد ما هستند و بنابراین بر اساس این سطح شهداری رنگبندی که انجام می‌شود متناسب با وضعیت محدودیت‌های اعمال شده است.

رئیسی افزود: این محدودیت‌ها باید به صورت قطعی اعمال شوند که معمولاً حدود دو هفته زمان نیاز دارد تا ببینیم این اعمال محدودیت‌ها تا چه اندازه موثر بوده و بر اساس آن نیاز به تمدید یا کاستن محدودیت‌ها خواهد داشت. مثلاً شهرستانی که قرمز بوده اگر پروتکل‌ها به درستی رعایت شود و به منطقه زرد تبدیل شود، بعد از دو هفته محدودیت‌ها کاسته می‌شود چون هدف از محدودیت‌ها تعطیلی کسب و کار مردم نیست ولی یک جاهایی واقعاً ما مجبور هستیم به دلیل عدم رعایت پروتکل‌ها و جلوگیری از فشار روی بیمارستان‌ها محدودیت‌هایی را اعمال کنیم.

وی گفت: اگر شهرستانی در وضعیت هشدار سطح ۳ و قرمز قرار گیرد در این وضعیت به جز مشاغل خیلی ضروری که مایحتاج مردم را به صورت روزانه مهیا می‌کنند، بقیه مشاغل هم تعطیل خواهد بود، بیش از ۱۰۰ شهر یا شهرستان از جمله تهران قرمز و مشمول این محدودیت خواهند شد و وضعیت نارنجی که در نظر گرفتیم چیزی حدود ۱۵۰ شهر یا شهرستان را در این محدوده قرار می‌گیرد و حدود ۱۵۵ شهرستان هم وضعیت زرد دارند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، بیان کرد: در مجموع فقط بحث محدودیت مشاغل نیست، بلکه مراکز آموزشی، دانشگاه و مدارس هم غیر حضوری خواهند شد و مراسم‌های فرهنگی، مذهبی هم شامل این محدودیت می‌شود، مدارس، دانشگاه‌ها و مراسم‌های مذهبی و فرهنگی به مدت دو هفته محدودیت خواهند داشت که بعد از آن می‌توانند دوباره فعالیت خود را انجام دهند.

وی گفت: در رابطه با کارمندان هم اگر سطح هشدار ۳ باشد، یک سوم کارکنان فقط باید در ادارات حضور داشته باشند و سطح هشدار ۲ یا نارنجی یک دوم کارکنان و سطح هشدار یک، چیزی حدود دو سوم کارکنان حضور پیدا خواهند کرد، البته مسئولین ادارات هم بر اساس ضرورتی که ایجاد می‌شود کارکنان را تعیین خواهند کرد.

رئیسی افزود: محدودیت‌ بعدی که ایجاد خواهد شد در رابطه با تردد‌ها است، خودروهای پلاک بومی حق خروج از شهرستان خود را ندارند و همینطور شهرستان‌ها حق ورود پلاک غیر بومی نخواهند داشت، اما نکته مهم دیگر این است که زمان اجرای این محدودیت‌ها از یکم آذر ماه در سطح کشوری انجام خواهد شد و تاکید می‌کنم که محدودیت‌ها و جرایم راه حل‌های نهایی نیست، بلکه جزو راه حل‌های موقت است.

وی در پایان گفت: کار اصلی تا زمانی که هنوز واکسن و داروی موثری در دسترس نیست رعایت پروتکل‌ها و خودمراقبتی و مراقبت از اطرافیان است، از این طریق می توانیم از شر محدودیت‌ها خلاص شویم، چون هر محدودیتی تبعاتی دارد که شاید می‌توان گفت ما از روی ناچاری این کار را انجام می‌دهیم.

منبع مطلب : www.ilna.news

مدیر محترم سایت www.ilna.news لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

۱۸ شهر سیاه شدند؛ جدول وضعیت کرونا در تمام استان‌ها | عبور کرونا از خط قرمز؛ مرگ یک ایرانی در هر ۳ دقیقه

۱۸ شهر سیاه شدند؛ جدول وضعیت کرونا در تمام استان‌ها | عبور کرونا از خط قرمز؛ مرگ یک ایرانی در هر ۳ دقیقه

به گزارش همشهری آنلاین، کرونا در آستانه سومین‌ماه پاییز هشدارها را به واقعیت‌ بدل کرد و وضعیت قرمز به سیاه رسید. شمار قربانیان کرونا دیروز ۴۵۸ هموطن بود. روند ابتلا و جان باختن  بر اثر کرونا در ۲۳ استان صعودی است و به گفته دکتر ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت هر سه دقیقه یک ایرانی فوت می‌کند.

اردبیل و مشگین‌شهر، سبزوار و نیشابور، کامیاران، مریوان، ایلام و ایوان، یاسوج، اهر، اهواز، کوهدشت و دلفان و... با وضعیت فوق حاد و سیاه (بروز بیماری در یک منطقه بیش از ۴نفر در ۱۰۰هزار نفر جمعیت) مواجه شده‌اند.

وضعیت بحرانی است و کادر درمان تقریبا از پا درآمده‌اند. تجهیزات پزشکی پاسخگوی نیاز موجود نیست و هزینه‌های سنگین درمان و داروی موردنیاز مبتلایان به کرونا دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور را با مشکلات زیادی مواجه کرده است. شنیده می‌شود به‌دلیل پرشدن ظرفیت بخش‌های آی‌سی‌یو، پذیرش بیماران با درصد بالای درگیری ریه (۴۰درصد) صورت می‌گیرد؛ آن هم درحالی‌که همه از حادتر شدن وضعیت در آذرماه سخن می‌گویند و اینکه قرار است سیاه‌ترین‌ ماه کرونا رقم بخورد.

انگار خبر افزایش آمار فوتی‌های کرونا در آرامستان‌ها و جان باختن روزانه بیش از ۴۰۰نفر در کشورمان عادی شده و با وجود اعمال محدودیت‌های نیم‌بند برخی از شهروندان رعایت پروتکل‌های بهداشتی را جدی نمی‌گیرند.

 سبزوار و نیشابور؛ کانون دائمی آلودگی

دبیر قرارگاه مرکزی دانشگاهی مبارزه با کرونا در خراسان رضوی با بیان اینکه سبزوار، نیشابور، تربت‌حیدریه، کاشمر، درگز، خواف و گناباد در وضعیت سیاه ابتلا به کرونا قرار دارند، به همشهری می‌گوید: رفتارهای اجتماعی و عدم‌رعایت ۴اصل اساسی پروتکل‌های بهداشتی مهم‌ترین عامل افزایش ابتلاست. در شهرهای مختلف استان رعایت این موارد شدت و ضعف دارد و در شهرهایی که با وضعیت فوق حاد مواجه شده‌اند، مردم این پروتکل‌های بهداشتی را کمتر رعایت می‌کنند.

دکتر حمیدرضا رحیمی با بیان اینکه در شهرهای سیاه با کمبود امکانات مواجه هستیم، عنوان می‌کند: از ابتدای شیوع کرونا منطقه نیشابور و سبزوار شدت آلودگی بیشتری نسبت به بقیه شهرهای استان داشتند. این دو شهر در مسیر عبور از مرکز کشور به مشهد قرار دارند و به‌عنوان کانون آلودگی قلمداد می‌شوند. در نیشابور هم با توجه به میزان جمعیتش امکانات درمانی کمتری نسبت به استانداردها وجود دارد که این کمبودها از گذشته وجود داشته است و به زمان کرونا ربطی ندارد.  رحیمی همچنین درباره ترس مردم از مراجعه به مراکز درمانی به‌دلیل ابتلا به کرونا عنوان می‌کند: عده‌ای از مردم به‌خاطر اطلاعات نادرست و ترس‌هایی که در فضای مجازی برای آنها به‌وجود می‌آید، از مراجعه بموقع به مراکز درمانی اجتناب می‌کنند؛ درحالی‌که اگر در همان هفته اول یا شروع علائم بیماری مراجعه کنند، هم درمان حمایتی ساده‌تر است و هم قابلیتی وجود دارد که بدن بیمار را دوچندان تقویت کنیم. نیمی از تلاش ما این است که به مردم اطلاع‌رسانی کنیم که نترسند و تنها با یک تماس از وضعیت جسمانی خود مطلع شوند. بر این اساس، تلفن ۱۹۱ در خراسان رضوی راه‌اندازی شد تا مردم پیش از مراجعه و با کوچک‌ترین علائم با این سامانه تماس برقرار ‌کنند.

شرایط در ایلام بدتر می‌شود

در ایلام، مرکز استان و شهرستان ایوان با وضعیت فوق خطرناک سیاه مواجه شده‌اند. در این‌باره رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی ایلام به همشهری می‌گوید: سلامت شهروندان ایلام و ایوان به‌شدت در معرض تهدید است و تا زمانی که همه ما پروتکل‌های بهداشتی را به‌درستی رعایت نکنیم، وضعیت به همین روال تداوم خواهد داشت و شرایطی حتی بدتر از روزهای اخیر را پیش رو داریم. محمد کریمیان با تأکید بر اینکه ممکن است قربانی بعدی این بیماری خودمان باشیم، اظهار می‌کند: اگر همه مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند، قطعاً در کمترین زمان ممکن این شرایط خطرناک خاتمه خواهد یافت.

 اجرا نشدن کامل مصوبات در لرستان

براساس اعلام معاونت بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی لرستان ۴۹۸ بیمار مبتلا به کرونا با شرایط وخیم در بیمارستان‌های این استان بستری هستند و معاون استانداری هم از وضعیت فوق قرمز کرونا در ۵شهرستان خبر می‌دهد.

محمود ثمینی به همشهری می‌گوید: الیگودرز، دورود، پلدختر، کوهدشت و دلفان شرایط ویژه و فوق قرمز داشته و سایر شهرستان‌ها هم در وضعیت قرمز قرار دارند. ثمینی به اجرا نشدن کامل مصوبات در شهرهای دارای محدودیت هم اشاره می‌کند و می‌افزاید: باید موضوع اجرای مصوبات و محدودیت‌ها را جدی بگیریم، اما گاهی در بازرسی‌ها مشاهده شده تمام مصوبات با دقت اجرا نمی‌شود.

پیام اضطراری وزیر بهداشت  به مردم

سعید نمکی، وزیر بهداشت در پیامی خطاب به مردم ایران متذکر شد که کرونا تعارف ندارد. متن پیام او به این شرح است:
«سلام هموطن عزیز
لطفا تا جایی که می‌توانید از منزل خود خارج نشوید و به اماکن شلوغ تردد نکنید. خواهش می‌کنم حتما ماسک (سه لایه) بزنید و فاصله فیزیکی (۱/۵ متر) و شست و شوی دست‌ها
(۲۰ ثانیه) را رعایت فرمایید. کرونا تعارف ندارد.
 ارادتمند، نمکی، وزیر بهداشت»

منبع: همشهری - مریم سرخوش

منبع مطلب : www.hamshahrionline.ir

مدیر محترم سایت www.hamshahrionline.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب