خونریزی بینی در فصل گرما نشانه کمبود کدام ویتامین استخونریزی بینی در فصل گرما نشانه کمبود کدام ویتامین است را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

دلیل خون دماغ در تابستان چیست ؟

دلیل خون دماغ در تابستان چیست ؟

انتهای پیام/

خبرگزاری تسنیم: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

منبع مطلب : www.tasnimnews.com

مدیر محترم سایت www.tasnimnews.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

علت و پیشگیری از خون دماغ در فصل گرما

 علت خون دماغ در تابستان

سطح داخلی بینی حاوی صد‌ها مویرگ خونی بسیار ظریف و حساس است که ممکن است به ناگاه دچار پارگی و خونریزی شود. در این بین ۲ نوع خونریزی بینی وجود دارد؛ خونریزی در جلو و قسمت عقب بینی.

در حالت اول قسمت جلوی بینی در اثر رگ‌های خونی دچار خونریزی می‌شود و عواملی مانند فین کردن، شدید، سرماخوردگی، آنفولانزا، داروی ضد التهاب بینی، سینوزیت، دست کردن داخل بینی هوای گرم یا سرد، آلرژی، سرفه‌های زیاد، انحراف تیغه وسط بینی، بیماری کبدی، مصرف الکل و مواد مخدر بر این این اختلال تاثیرگذار است.

همچنین برخی داروها، فشار بالا، بیماری‌های خونی، سفت شدن سرخرگ، تومور‌، ضربه محکم به سر و صورت، عمل جراحی، کمبود کلسیم در بدن و مواد محرک شیمیایی بر قسمت عقبی بینی تاثیر می‌گذارند که درصورت مشاهده هر کدام از این مشکلات به سرعت باید به پزشک مراجعه و معاینه دقیق انجام داد.


سید علی اصغر شیرازی جراح و متخصص گوش حلق و بینی ، درباره خونریزی بینی در فصول گرما و سرما اظهار کرد: بینی دارای تیغه نازکی است که رگ‌هایی ریز در قسمت جلو و عقب آن قرار گرفته است. در این بین خشکی و گرمی هوا باعث باد کردن رگ‌ها شده و در نهایت موجب خونریزی آنها خواهد شد. اگر خونریزی بینی به طور مداوم  در تابستان ادامه پیدا کند باید به پزشک مراجعه شود و در صورت نبودن مشکل خاص، این معضل تنها با استفاده از پماد قابل رفع است.

بیشتر بدانید : آیا خون دماغ بی دلیل و یا خونریزی لثه هنگام مسواک زدن خطرناک است؟

بیشتر بدانید : چطور خون دماغ را بند بیاورم

خون دماغ

 به منظور پیشگیری از خونریزی بینی فرد باید در فصل گرما کمتر در معرض نور خورشید قرار بگیردو اگر مجبور به بیرون رفتن در هوای گرم باشد باید از کلاه یا سایه بان استفاده کند، همچنین فرد برای خنک کردن خود نباید برای مدت زمان طولانی در معرض کولر قرار بگیرد.

در ۲ فصول خونریزی بینی بیشتر است؛ در فصل تابستان به دلیل خشکی و گرما هوا رگ‌ها باد کرده و در زمستان با وجود سرمای زیاد مخاط بینی فرد دچار خشکی شده و در نهایت خونریزی اتفاق می‌افتد.

در صورت خونریزی زیاد باید کوتر یا تامپون استفاده شود، در غیر این صورت تنها با چرب کردن بینی می‌توان از خشکی بینی جلوگیری کرد. بهترین راهکار برای مقابله با این عارضه استفاده کردن از کیسه یخ بر روی بینی هنگام خونریزی و به حمام داغ نرفتن است.

بیشتر بدانید : خون دماغ یعنی سرطان خون؟

بیشتر بدانید : وقتی فرزند شما خون دماغ می شود.....گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : yjc.ir


منبع مطلب : seemorgh.com

مدیر محترم سایت seemorgh.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

خونریزی از بینی در تابستان

خونریزی از بینی در تابستان

 خون دماغ در تابستان, خونریزی بینی, گرمای هوا

خشکی، حرارت و گرمای هوا با منبسط کردن و در نتیجه پاره شدن مویرگ های ظریف داخل بینی، مهمترین علت خونریزی بینی در فصل تابستان است.  

در فصل گرما، حرارت هوا باعث باز شدن مویرگ های داخل بینی می شود که در نتیجه ی این اتساع مویرگ ها، فرد دچار خونریزی بینی می شود و یکی از راه های موثر برای پیشگیری از این مشکل استفاده از کلاه و سایه بان در هوای گرم و آفتابی است.

سطح داخلی بینی حاوی صدها مویرگ خونی است که این مویرگ های داخل بینی بسیار ظریف و حساس هستند و عوامل مختلفی سبب پارگی و در نهایت خونریزی آن ها می شود.
هنگامی که فرد دچار خونریزی بینی می شود، اولین کار ریختن آب سرد روی سر بیمار است و با عقب نگه داشتن سر، پره های بینی به مدت چند دقیقه با شدت متوسطی باید فشار داده شود.

با انجام این اقدامات و انتقال فرد به محل خنک، به تدریج مویرگ هایی که بر اثر گرما منبسط شده اند، منقبض می شوند و در نتیجه خونریزی بینی هم قطع می شود.
پاره شدن مویرگ های داخل بینی با توجه به ظریف و نازک بودن آن ها چندان خطرناک نیست و معمولا بدون نیاز به اقدامات خاص درمانی بهبود می یابد؛ تنها در صورت طولانی شدن مدت خونریزی و تکرار خون دماغ در فواصل زمانی کوتاه، خطرناک است و باید به پزشک مراجعه کرد.

خشکی مخاط بینی یکی از مهمترین علت های بروز خونریزی بینی است که این خشکی مخاط داخل بینی در فصل گرما به علت گرما و خشکی هوا ایجاد می شود.

فوق تخصص گوش و گلو و بینی در خصوص علت این که عده ای بیشتر از سایرین دچار خونریزی بینی می شوند گفت: برخی افراد به طور مادرزادی مویرگ های داخل بینی در آن ها بیشتر منبسط می شود که این افراد به خصوص در دوران کودکی بیشتر در معرض خون دماغ شدن قرار دارند.
در صورتی که این مویرگ ها زیاد دچار پارگی و خونریزی شوند، بنا بر تشخیص پزشک، مویرگ های برجسته روی تیغه بینی توسط پزشک سوزانده می شود.

 خون دماغ در تابستان, خونریزی بینی, گرمای هوا

فوق تخصص گوش و گلو و بینی در خصوص این که آیا افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام می دهند در مقایسه با بقیه بیشتر دچار این مشکل می شوند، گفت: منشا اصلی خونریزی بینی مویرگ های داخل بینی است و تفاوتی در این زمینه بین بینی جراحی شده با بینی جراحی نشده وجود ندارد.

نوع دیگری از خونریزی بینی در افراد سالمند و مسن دیده می شود که می تواند ناشی از فشار خون بالا در این افراد باشد و مکانیزم آن با خونریزی بینی که ناشی از پاره شدن مویرگ های داخل بینی است، تفاوت دارد و باید به پزشک متخصص مراجعه کنند.

به منظور پیشگیری از خونریزی بینی فرد باید در فصل گرما کمتر در معرض نور آفتاب قرار گیرد ، در صورتی که شخص ناچار به بیرون رفتن در هوای گرم است باید با استفاده از کلاه و سایه بان از سر خود محافظت کند.
منبع:tebyan.net

منبع مطلب : www.beytoote.com

مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب