شرایط معافیت کفالت پدر ۱۴۰۰مدارک مورد نیاز دریافت معافیت کفالت پدر مدارک مورد نیاز دریافت معافیت کفالت پدر شرایط معافیت کفالت پدر 1401

یکی از موضوعاتی که در حیطه نظام وظیفه بسیار به آن پرداخته می شود، شرایط اخذ کفالت پدر برای فرزند پسر است. کفالت سربازی یعنی عهده دار شدن مسئولیت سرپرستی خانواده در صورت تشخیص عدم توانایی پدر به واسطه بیماری و یا کبر سن که در قوانین رسمی جمهوری اسلامی ایران شرایط و ضوابطی برای آن در نظر گرفته شده است تا در صورت لزوم افراد مشمول خدمت که ۱۸ سال تمام دارند، بتوانند با طی کردن مراحل آن جهت اخذ معافیت خدمت سربازی استفاده کنند.

انواع معافیت هایی که سازمان وظیفه عمومی ناجا برای مشمولین خدمت صادر می کند، فقط در زمان صلح اعتبار دارد و در زمان جنگ فرد مکلف به حضور در جبهه های نبرد است.

انواع معافیت کفالت پدر 1401

در قوانین تصویب شده سازمان وظیفه عمومی ناجا اگر فرزند پسر دارای پدر نیازمند مراقبت در امور خود و یا عدم توانایی در سرپرستی خانواده باشد، می تواند از طریق این سازمان برای دریافت کفالت پدر اقدام کند. در ادامه نیز مواردی را که این کفالت شامل آن می شود، ذکر شده است.

کفالت به دلیل سن پدر کفالیت به دلیل بیماری های صعب العلاج گرفتن مسئولیت کفالت به دلیل زندانی بودن پدر گرفتن کفالت به دلیل اعتیاد پدر

کفالت پدر به دلیل سن

در قوانین سال 1401 به ۷۵ سال افزایش یافته است.

اگر مشمولین خدمت سربازی دارای پدری با سن ۷۵ سال تمام به بالا هستند، می توانند با مراجعه به دفاتر پلیس + 10 درخواست خود مبنی بر دریافت معافیت کفالت پدر به دلیل کبر سن را ارائه نمایند. بدیهی است که درخواست مشمولین بعد از تایید سازمان مذکور و بررسی مدارک و درخواست متقاضی به کمیسیون تایید مستندات خواهد رسید.

عهده دار شدن کفالت پدر به واسطه بیماری

اگر پدر مشمولین خدمت، توان مراقبت از خود و سرپرستی خانوار را به دلیل بیماری، از کارافتادگی و یا معلولیت نداشته باشد، فرد متقاضی دریافت کفالت می تواند درخواست خود مبنی بر معافیت کفالت پدر به واسطه بیماری و از کارافتادگی را به این سازمان تحویل دهد. موارد بیماری های مندرج در لیست این سازمان بعد از گذراندن آزمایشات پزشکی و تایید پزشک معتمد ناجا امکان بررسی خواهد داشت.

بیماری های مشمول دریافت معافیت کفالت پدر 1401
ضعف شدید جسمانی دیابت شیرین آکرومگالی و ژیگانتیسم
کوشینگ و آدیسون بیماری های پوستی زخم و اسکار از سوختگی شدید
انواع نوروپاتی ها و میوپاتی ها همی پلژی / پاراپلژی / کوادری پلژی پارکینسون
دمانس یا آلزایمر پیشرفته مولتیپل اسکلروزیس صرع گراندمال یا جنرالیزه
ضایعات عروقی مغزی بیماری های روانی عقب ماندگی ذهنی و زوال عقل
جراحی های ستون فقرات هرگونه اعمال جراحی روی مغز بیماری مزمن و انسدادی ریوی
سابقه اعمال جرااحی ریه و قفسه صدری از کار افتادگی یا قطع عضو بیماری های کبد
بیماری های التهابی مزمن روده کولستومی های دائمی سرطان های بدخیم
تومورها و آدنوپاتیها بیماری های هموفیلی بیماری های کلیه
کلیه اعمال جراحی در دستگاه ادرای فیستول های مثانه به رکتوم برداشتن کامل مثانه
پرداشتن دو کلیه یا پیوند کلیه نداشتن هر دو چشم ناشنوایی کامل
کر و لالی عمل بیماری های حلق و حنجره بیماری تورمال یا التهاب قلبی و آتورت دیگر سرخ رگ ها
بیماری های عروق کرونر نارسایی پیشرفته قلبی آریتمی ها و بلوک قلبی
کاردیومیو پاتی هیپرتزفیک مقاوم به درمان و عارضه دار افزایش اولیه یا ثانویه فشار خون شریان ریوی اختلالات عروقی
آرتریت‌های مزمن شدید و ناتوان کننده جذام مبتلایان به سل ریوی یا خارج ریوی
ابتلا به اچ آی وی عقب ماندگی ذهنی شدید هموفیلی شدید

گرفتن مسئولیت کفالت پدر به دلیل زندانی بودن

اگر پدر فرد متقاضی به دلایل قانونی ملزم به گذراندن دوره محکومیت خود در زندان باشد، فرد متقاضی می تواند از یک دوره معافیت موقت ۵ ساله بهره ببرد که بعد از اتمام این دوره چنانچه پدر فرد دارای بیش از ۳ سال باقی مانده محکومیت باشد، قانون فرد متقاضی را به عنوان یگانه سرپرست خانواده شناخته و به وی کفالت پدر را اهدا خواهد کرد.

گرفتن کفالت به دلیل اعتیاد پدر 

مشمولانی که پدرشان درگیر اعتیاد می باشد و این امر در صورتی که موجب معمولیت فیزیکی یا مشکلات روانی و مانع از مراقبت خانواده شود، می توانند اقدامات لازم را برای درخواست کفالت از کار افتاده را داشته باشند که لازم به ذکر است که این نوع کفالت به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی انجام می گیرد و حدود چند ماه زمان نیاز دارد.

شرایط عمومی دریافت معافیت کفالت پدر 1401

متقاضیان برای آگاهی از شرایط معافیت کفالت و دریافت آن، طبق مندرجاتی که در سامانه سازمان نظام وظیفه به آن اشاره شده است بایستی دارای شرایط ذیل باشند.

داوطلبان خواهان معافیت نباید حتی ۱ روز هم در سنوات خدمت خود غیبت سربازی داشته باشند، مگر به واسطه دلیل موجهی که مورد تایید سازمان نظام وظیفه قرار گیرد. مشمول باید تنها فرزند مذکر خانواده خویش باشد.

متقاضیان اگر دارای برادر ۱۸ سال تمام باشند، در صورتی که برادر آنان به دلیل شرایط ذیل نمی تواند عهده دار مسئولیت جانشینی پدر در سرپرستی خانواده باشد، می توانند از معافیت کفالت پدر استفاده نمایند.

اگر برادر دارای بیماری و معلولیتی باشد، که وی را از عهده دار بودن کفالت پدر نیازمند به مراقبت باز می دارد. برادر به مدت بیش از ۱۰ سال، طبق حکم قانون قضایی کشور به زندان محکوم شده باشد، به طوری که در مدت زمان درخواست برای کفالت، بیش از ۸ سال از دوره محکومیت وی باقی مانده باشد. برادر متاهل بوده و محل سکونتی به دور از منطقه سکونت فرد متقاضی داشته باشد.

مدارک مورد نیاز درخواست معافیت کفالت پدر 1401

متقاضیان بعد از تهیه مدارکی که در ادامه ذکر می شود، باید به دفاتر پلیس + 10 مراجعه نموده و مدارک و مستندات لازم را با طی کردن مراحل مورد نیاز تحویل دهند.

تکمیل برگه شماره ۲ دفترچه نظام وظیفه مبنی بر تعیین وضعیت مشمول تکمیل فرم شماره ۴ دفترچه نظام وظیفه با عنوان برگ واکسیناسیون متقاضی تکمیل برگه شماره ۱ دفترچه نظام وظیفه با عنوان استعلام وضیعت خدمت مشمول پر کردن فرم شماره ۵ دفترچه نظام وظیفه با عنوان برگه معاینات اولیه پزشکی عکس پرسنلی تمام رنگی 4*3 متقاضی دو عدد عکس پرسنلی تمام رنگی پدر کپی و اصل کارت ملی متقاضی کپی و اصل کارت ملی پدر و مادر اسکن تمام صفحات شناسنامه داوطلب کپی تمام صفحات شناسنامه اعضای خانواده مشمول کپی و اصل گواهی استعلام مدرک تحصیلی متقاضی برگه معاینات اولیه گواهی تایید معاینات پزشکی پدر پر کردن فرم مشخصات بستگان متقاضی

مراحل دریافت معافیت کفالت پدر 1401

همانطور که اشاره شد، متقاضیان دریافت کفالت پدر نیازمند دارا بودن شرایط و ضوابطی هستند که در صورت احراز این شرایط توسط فرد متقاضی می توانند در موعد مقرر با طی کردن مراحل زیر نسبت به دریافت معافیت اقدام کنند.

پر کردن فرم های مربوط به دریافت معافیت کفالت به صورت آنلاین مراجعه به دفاتر پلیس + 10 و تحویل مدارک ثبت درخواست معافیت کفالت پدر توسط مراکز پلیس 10+ در سامانه سازمان نظام وظیفه بررسی درخواست ارسالی توسط سازمان نظام وظیفه و تشکیل کمیسیون بررسی کفایت مدارک ارسال دعوتنامه به فرد متقاضی از سوی سازمان نظام وظیفه مبنی بر شرکت در جلسه رسیدگی به مدارک و مستندات متقاضی اخذ تصمیم و رای نهایی سازمان مذکور برای تعیین تکلیف متقاضی ارسال کارت معافیت دائم از خدمت در صورت تایید در جلسه نهایی

فرد درخواست کننده در صورت معترض بودن به رای عدم پذیرش کفالت می تواند درخواست تجدید نظر خود را به نهاد بررسی مدارک ارسال کند. گاهی برای تایید درستی اطلاعات اعلامی از سوی متقاضیان دریافت معافیت کفالت، تحقیقات محلی از سوی نیروی انسانی وابسته به سازمان نظام وظیفه انجام می شود، لذا از داوطلبان خواسته می شود که در ارسال مدارک و مستندات، اقدامات ضروری مبنی بر اثبات ادعای خویش را داشته باشند. البته متقاضی می تواند در صورت عدم تایید مدارک خود، درخواست اعتراض و تجدید نظر را نیز به مراجع ذی صلاح ارسال کند.

استشهاد محلی برای معافیت کفالت پدر 1401

از جمله مدارک مورد نیاز برای معافیت کفالت پدر بیمار، داشتن برگه استشهاد محلی می باشد که به همراه سایر مدارک می بایست به پلیس +10 تحویل داده شود که تصدیق و تحقیقات مربوطه این برگ وظیفه کلانتری محل می باشد. از جمله مواردی که نیازمند برگه استشهاد محلی می باشد به شرح زیر است:

 مشمول تنها سرپرست خانواده حساب شود. مشمول، برادر بالای ۱۸ سال بیمار یا معلول داشته باشد. پدر مشمول به بیماری های صعب العلاج دچار شده باشد. تایید نشدن بیماری پدر مشمول توسط کمسیون شورای پزشکی در صورتی مشمول دارای غیبت سربازی باشد و دلیل آن بیماری پدر خانواده باشد.

معافیت کفالت پدر با وجود داشتن برادر 1401

گرفتن معافیت کفالت با وجود داشتن برادر در شرایط خاصی امکان پذیر می باشد که به طور کلی اگر مشمول دارای برادر سالم و ارشد باشد، مجاز به گرفتن معافیت نامه کفالت نمی باشد ولی اگر برادر دارای سن کمتر از 18 باشد یا اینکه برارد ارشد به دلیل بیماری توانایی سرپرست خانواده را نداشته باشد، مشمول می تواند برای گرفتن کفالت پدر اقدامات لازمه را انجام دهد.

سوالات متداول

1- سن پدر برای دریافت معافیت کفالت توسط فرزند پسر چند سال است؟

سن پدر برای این امر طبق قانون سال ۱۴۰۰، ۷۵ سال در نظر گرفته شده است.

2- آیا در صورت داشتن برادر می توان کفالت پدر را عهده دار شد؟

بله، اگر برادر فرد متقاضی طبق متن این مقاله دارای شرایط مدنظر باشد، امکان دریافت کفالت وجود دارد.

3- دریافت کفالت پدر شامل چند مرحله است؟

دریافت کفالت شامل دو مرحله تکمیل مدارک و فرم های درخواستی و تحویل آن برای بررسی به پلیس + 10 می باشد.

{ "@context": "https://schema.org", "@type": "FAQPage","mainEntity": [{"@type": "Question", "name": "سن پدر برای دریافت معافیت کفالت توسط فرزند پسر چند سال است؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "سن پدر برای این امر طبق قانون سال ۱۴۰۰، ۷۵ سال در نظر گرفته شده است." } },{"@type": "Question", "name": "آیا در صورت داشتن برادر می توان کفالت پدر را عهده دار شد؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "بله، اگر برادر فرد متقاضی طبق متن این مقاله دارای شرایط مدنظر باشد، امکان دریافت کفالت وجود دارد." } },{"@type": "Question", "name": "دریافت کفالت پدر شامل چند مرحله است؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "دریافت کفالت شامل دو مرحله تکمیل مدارک و فرم های درخواستی و تحویل آن برای بررسی به پلیس + 10 می باشد." } }]}

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

.star svg{ background:#777; } .star svg:hover{ background:#FF0; } .postLike{ margin: 20px auto 50px auto; text-align: center; width: 157px; padding: 0px 0px 0px 6px; background: #F9F9F9; border: 1px solid #F1F1F1; border-radius: 13px; font-size: 14px; line-height: 30px; white-space: nowrap; background-color: #ff6464; color: #fff; box-shadow: 0 0 25px #ffce4961; } .postlike-text{ vertical-align: middle; color: #fff; } .sl-wrapper a { border-bottom: 0 !important; text-decoration: none !important; } .sl-button { font-size: 1em; line-height: 1; font-weight: normal; } /* Colors */ a.liked { color: #da1b1b; } a.liked:hover, a.liked:active, a.liked:focus { color: #666666; } a.liked span.sl-count, .sl-count { color: #fff; } /* Icon */ .sl-icon { margin-right: 4px; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; color: #fff; margin-top: 1px; font-size: 17px; } .sl-icon i { margin-top: 1px; margin-left: 5px; font-size: 17px; } .sl-icon svg { fill: currentColor; width: 1em; height: 1em; margin-left:5px; } .sl-icon svg:after { content: ""; position: absolute; top: 0; right: 0; bottom: 0; left:0; } /* Count */ .sl-count { font-size: 1em; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; display: none; } /* Loader */ .loader, .loader:before, .loader:after { background: rgba(0, 0, 0, 0.2); -webkit-animation: load1 1s infinite ease-in-out; animation: load1 1s infinite ease-in-out; width: .2em; height: .6em; } .loader:before, .loader:after { position: absolute; top: 0; content: ''; } .loader:before { left: -.375em; -webkit-animation-delay: -0.32s; animation-delay: -0.32s; } .loader { text-indent: -9999em; display: inline-block; position: relative; vertical-align: middle; font-size: 1em; -webkit-transform: translateZ(0); -ms-transform: translateZ(0); transform: translateZ(0); -webkit-animation-delay: -0.16s; animation-delay: -0.16s; } .loader:after { left: .375em; } @-webkit-keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } } @keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } }

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب