شرایط تحصیل در ایتالیاشرایط تحصیل در ایتالیاشرایط تحصیل در ایتالیاشرایط تحصیل در ایتالیا

کشور ایتالیا که از نظر جغرافیایی در جنوب اروپا و در همسایگی کشورهای فرانسه ، اسلوونی ، اتریش ، سوئیس ، سن مارینو و واتیکان قرار دارد با جمعیتی بالغ بر 61 میلیون نفر چهارمین کشور پرجمعیت اتحادیه اروپا به شمار می آید. ایتالیا از سمت جنوب به دریای مدیترانه ختم می گردد. زبان رسمی این کشور ایتالیایی می باشد. کشور ایتالیا در دسته کشور های پیشرو اقتصادی قرار می گیرد و ماشین آلات ، پوشاک ، پتروشیمی ، دامپروری و فولاد از صنایع مهم این کشور می باشند. کشور ایتالیا از فرهنگ و پیشینه تاریخی غنی برخوردار است تا جایی که بر اساس آمار های سازمان یونسکو بیش از نیمی از میراث فرهنگی جهان در این کشور می باشد. ایتالیا که یک کشور توریستی است از نظر تعداد گردشگر در رتبه پنجم جهان قرار دارد. همچنین ایتالیا جز صنعتی ترین کشورهای جهان محسوب می گردد. این کشور سرزمین مردان بزرگی چون گالیله و داوینچی است.

مزایای تحصیل در ایتالیا

ایتالیا علاوه بر شهرتی که در زمینه پوشاک ، مد و طراحی ، معماری و هنر دارد در زمینه تحقیق و پژوهش علمی هم دارای اعتبار جهانی است. اولین دانشگاه مدرن قاره اروپا حدود 900 سال پیش در کشور ایتالیا و در شهر بولونیا تأسیس گردید. بر اساس قوانین کشور ایتالیا شرایط و امکانات آموزش و پرورش باید به گونه ای باشد که تمام افراد جامعه امکان تحصیل داشته باشند که این قانون در خصوص دانشجویان خارجی این کشور هم برقرار است. به همین دلیل است که هزینه های تحصیل در این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی پایین تر است. از طرف دولت ایتالیا سالیانه بورسیه های مختلفی در اختیار دانشجویان قرار داده می شود که مجموعا در حدود 5000 یورو است. کشور ایتالیا به دانشجویان خارجی مجوز 20 ساعت کار در هر هفته را می دهد و آنها از این طریق می توانند هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور را تامین کنند.

هزینه تحصیل در ایتالیا

در کشور ایتالیا دانشگاه ها به 3 دسته دانشگاه های دولتی ، دانشگاه های خصوصی و مدارس آموزش تخصصی تقسیم بندی می گردند. دانشگاه های دولتی ایتالیا به علت اینکه تحت پوشش دولت این کشور قرار دارند در کنار سطح کیفی بالایی که دارند هزینه های بسیار کمی هم برای شما خواهند داشت. جالب است بدانید در کشور ایتالیا برخلاف کشورهای دیگر سطح کیفی دانشگاه های دولتی و خصوصی خیلی تفاوت خاصی ندارند و از نظر امکاناتی که ارائه می دهند بسیار شبیه به هم هستند. اگر قصد تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور ایتالیا را دارید می توانید بسته به شرایط و مقررات دانشگاهی که برای تحصیل انتخاب نموده اید از بورسیه های تحصیلی دولتی استفاده کنید. شهریه دانشگاه های کشور ایتالیا به عوامل مختلفی بستگی دارد اما بطور متوسط برای هر سال با توجه به دانشگاه مورد نظر باید بین 1000 تا 3000 یورو شهریه بپردازید.

هزینه های زندگی در ایتالیا

هزینه های زندگی در ایتالیاهزینه های زندگی در ایتالیا

هزینه های زندگی در ایتالیا بسته به شهری که برای تحصیل انتخاب می کنید متفاوت است. شهر هایی مثل پیزا ، تورین و پادو جزء ارزان ترین شهرهای کشور ایتالیا برای زندگی دانشجویی هستند. اما زندگی در شهرهای شمالی این کشور هزینه بیشتری در بر خواهد داشت. مثلا اگر در شهرهایی مانند فلورانس زندگی کنید می توانید با ماهی 700 یورو زندگی کنید اما در شهرهایی مانند میلان و رم حدودا ماهی 1000 یورو برای گذران امور نیاز خواهید داشت.

هزینه مسکن

اجاره یک آپارتمان کوچک در کشور ایتالیا بطور میانگین حدود 250 تا 350 یورو می باشد. مهم ترین بخش هزینه های زندگی در ایتالیا هم همین هزینه مسکن می باشد. معمولا نزدیک به 35 تا 40 درصد هزینه های ماهیانه دانشجو به مسکن اختصاص می یابد. اگر تصمیم دارید به تنهایی در این کشور زندگی کنید باید نزدیک به 250 یورو برای اجاره خانه اختصاص دهید. اگر قصد استفاده از خوابگاه دانشجویی دارید ممکن است هزینه های شما تا زیر 200 یورو هم کاهش یابد. البته بهتر است بدانید تنها نزدیک به 2 درصد از دانشجویان خارجی ساکن در ایتالیا درخانه های دانشجویی زندگی می کنند و بقیه گزینه های دیگری را برای مسکن انتخاب نموده اند. البته بیش از 75 درصد از دانشجویان خارجی که در ایتالیا زندگی می کنند از وضعیت مسکن خود راضی هستند و این درصد از میانگین جهانی 60 درصد بالاتر می باشد و نشان می دهد که مسکن در کشور ایتالیا در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

هزینه خوراک

هزینه خرید مواد غذایی از سوپرمارکت ها در ایتالیا گران نیست و می توانید نهایتا با ماهی 150 تا 200 یورو از نظر غذا بی نیاز باشید. یکی دیگر از گزینه های پیش رو صرف نهار و شام در رستوران های میان رده ایتالیایی است که تنوع بالایی در انواع پیتزا ، پاستا ، گوشت سرد ، غذاهای دریایی و گیاهی و … دارند. معمولا یک پرس غذا در این رستوران ها بین 5 تا 12 یورو هزینه دارد. رستوران های ایتالیایی برای نان و دستمال روی میز هم هزینه دریافت می کنند که بین 1 تا 1.5 یورو است. اگر نیاز به صرفه جویی در هزینه هایتان دارید صرف تمام وعده های غذایی در رستوران خیلی به صرفه نخواهد بود.

هزینه حمل و نقل

برای دانشجویان خارجی بهترین و به صرفه ترین راه برای جابجایی استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است. بلیط اتوبوس، تراموا و مترو در ایتالیا برای دانشجویان هزینه کمتری دارد و حدود 25 تا 35 یورو در ماه است. البته بسته به شهری که در آن ساکن هستید این هزینه مقداری کم و زیاد خواهد شد. برای هر سفر با قطار هم باید حدود 20 یورو بپردازید که اگر زودتر بلیط را تهیه کنید می توانید تا 70 درصد تخفیف بگیرید. البته یک گزینه دیگر هم استفاده از دوچرخه برای رفت و آمد است. در شهرهایی مانند میلان می توانید با هفته ای 6 یورو یک دستگاه دوچرخه اجاره کنید.

سایر هزینه های زندگی در ایتالیا

علاوه بر تمام مواردی که در بالا ذکر شد هزینه های دیگری هم در ایتالیا خواهید داشت. هزینه هایی مانند قبض تلفن و دیگر هزینه های متفرقه نزدیک به 30 تا 40 یورو برای شما هزینه خواهد داشت. برای فعالیت های تفریحی هم معمولا باید بین 30 تا 40 یورو هزینه کنید. هزینه های مانند خرید کتاب و یا سایر موارد آموزشی هم تا 40 یورو در ماه هزینه خواهد داشت.

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسیتحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

برای کسانی که قصد خروج از کشور به قصد تحصیل را دارند کشور ایتالیا جزء جذاب ترین گزینه ها به شما می رود. در این کشور علاوه بر تحصیل به زبان ایتالیایی فرصت های فراوانی هم برای تحصیل به زبان انگلیسی برای دانشجویان غیرایتالیایی فراهم است. پس از تشکیل IIE که همان موسسه آموزش بین المللی است در کشور ایتالیا هم فرصت های تحصیل به زبان انگلیسی تا 40 درصد افزایش یافته است به طوری که در میان تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا ، کشور ایتالیا مقام اول را از این حیث در اختیار دارد. این قضیه تا حدی فراگیر شده که بیش از 30 درصد دوره های تکمیلی تحصیلی در دانشگاه های ایتالیا به زبان انگلیسی تدریس می شوند. فراموش نکنید که برای اخذ پذیرش تحصیلی در کشور ایتالیا باید 2 پیش شرط اساسی را داشته باشید اول مدرک دیپلم از کشور مبدا که نشان دهنده آمادگی شما برای ورود به دانشگاه است و دومی مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی.

سیستم رتبه بندی و ارزشیابی دانشجویان در ایتالیا

در دانشگاه های کشور ایتالیا درصد زیادی از ارزیابی دانشجویان به صورت شفاهی صورت می گیرد اما برخی دوره های تحصیلی شامل آزمون کتبی هم می شوند. نحوه برگزاری امتحانات در این کشور بدین صورت است که برای هر یک از امتحانات توسط دانشگاه چندین تاریخ تعیین می گردد و دانشجو می تواند یکی از این تاریخ ها را به دلخواه برای امتحان دادن انتخاب نماید. همچنین مزیت این شیوه این است که دانشجو اگر از نتیجه امتحان خود راضی نبود می تواند در تاریخ های بعدی مجددا به دانشگاه مراجعه نماید و دوباره در امتحان درس مذکور شرکت کند. رتبه بندی نتایج به صورت یک نمره از 0 تا 30 تعیین می گردد و برای پاس کردن یک درس حداقل به نمره 18 نیاز خواهید داشت. معدل کل با فرمولی خاص و از میانگین نمرات دانشجو و بین 0 تا 110 محاسبه می شود و برای قبولی باید حداقل معدل 66 داشته باشید.

انواع مؤسسات آموزش عالی کشور ایتالیا

علاوه بر دانشگاه های موجود در کشور ایتالیا تعدادی موسسات آموزش عالی هم وجود دارد که به آموزش انواع هنرهای تجسمی ، موسیقی ، طراحی و تئاتر می پردازند. علاوه بر این ها موسساتی هم به آموزش زبان ایتالیایی ، معرفی و شناساندن فرهنگ غنی کشور ایتالیا به مردم دنیا مشغول هستند. دانشگاه های مجازی هم دسته ای دیگر از موسسات آموزشی ایتالیا هستند که بصورت غیردولتی و البته مجازی به آموزش از راه دور متقاضیان مبادرت می ورزند. دانشگاه های فنی هم دسته ای دیگر از مراکز آموزشی این کشور هستند که به مباحث مهندسی و معماری می پردازند و دانشگاه هایی هم وجود دارند که تحت پوشش دولت ایتالیا و مخصوص خارجی ها می باشند و به صورت کاملا تخصصی در زمینه آموزش و پژوهش درباره هنر ، ادبیات و فرهنگ ایتالیا فعالیت دارند و آن را به جهانیان عرضه می کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی

دوره کارشناسی در کشور ایتالیا بین 3 تا 4 سال به طول می انجامد و معمولا این دوره به زبان ایتالیایی تدریس می گردد. البته این دوره در برخی رشته ها و دانشگاه ها به زبان انگلیسی هم تدریس می شوند. اگر قصد تحصیل در این مقطع و به زبان ایتالیایی را دارید شرط آن شرکت در آزمون آلفاتست می باشد. البته این آزمون مختص دانشجویان خارجی است و دانشجویان بومی کشور ایتالیا نیازی به شرکت در این آزمون ندارند. اگر در این خصوص نیاز به راهنمایی دارید می توانید به صورت تلفنی از هرکجای کشورکه هستید با کارشناسان ما در مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره  تماس بگیرید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های کشور ایتالیا عموما 2 سال طول خواهد کشید. در این مقطع برخی رشته ها به زبان ایتالیایی و برخی دیگر به زبان انگلیسی تدریس می شوند. تحصیل در دوره دکترای دانشگاه های کشور ایتالیا از اعتبار و رتبه بین المللی خوبی برخوردار است. طول دوره دکترا در ایتالیا بین 3 تا 5 سال متغیر است. البته خبر خوب برای دانشجویان دکترا این است که تحصیل در این مقطع در دانشگاه های ایتالیایی رایگان است و اگر جز دانشجویان ممتاز مقطع دکترا باشید می توانید به عنوان دستیار استاد یا دستیار تحقیق در خود دانشگاه یا دیگر مراکز و موسسات علمی مشغول به کار شوید.

پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های کشور ایتالیاپذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های کشور ایتالیاپذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های کشور ایتالیا

تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کشور ایتالیا پیش نیازهایی دارد که باید از قبل برای فراهم نمودن آن ها اقدام نمایید. یکی از این پیش نیاز ها دریافت مدرک آیلتس است که البته دریافت آن از شرکت در آزمون سراسری رشته پزشکی آسان تر خواهد بود. در طی یک برنامه مدون می توانید در طول 6 ماه مدرک آیلتس 6 را دریافت نمایید. پس از دریافت این مدرک با اخذ ویزای 1 روزه به کشور ایتالیا سفر می کنید و در آزمون ورودی شرکت می کنید که اگر موفق به گذشتن از این آزمون شوید می توانید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام نمائید. همانطور که گفتیم برای ورود به رشته های پزشکی و جراحی باید در آزمون ورودی این رشته ها شرکت نمود. این آزمون که IMAT نام دارد هر سال فقط یک بار انجام می شود. مسئول برگزاری این آزمون دانشگاه کمبریج است که در 12 شهر از نقاط مختلف دنیا از جمله دبی این آزمون را برگزار می کند. ظرفیت پذیرش دانشجویان غیراروپایی این آزمون 105 نفر است. البته برای رشته داروسازی آزمون دیگری برگزار می گردد که مانند آزمون پزشکی سخت و فشرده نیست و به راحتی میتوان با گذر از این آزمون وارد رشته داروسازی شد.

ساختار آزمون ورودی رشته پزشکی کشور ایتالیا (IMAT)

این آزمون از 60 سوال تشکیل شده که با هر پاسخ صحیح 1.5 امتیاز دریافت می کنید و با هر پاسخ غلط 0.4 امتیاز از دست می دهید. با این تفاسیر اگر تمامی سوالات را درست پاسخ دهید بالاترین نمره امتحان یعنی نمره 90 را دریافت می کنید. برای پاسخگویی به سوالات این آزمون 100 دقیقه مهلت خواهید داشت.

دریافت ویزای تحصیلی کشور ایتالیا

برای دریافت ویزای تحصیلی جهت تحصیل در دانشگاه های کشور ایتالیا باید تا قبل از اردیبهشت ماه هر سال مدارک خود را آماده نموده و مدرک زبانتان را هم گرفته باشید و جهت تشکیل پرونده در سفارت ایتالیا اقدام نمایید. برای تحصیل در کشور ایتالیا 2 نوع ویزای تحصیلی وجود دارد. با توجه به طول مدت تحصیلتان در این کشور می توانید برای دریافت هرکدام از آنها اقدام نمایید. ویزای C که به ویزای اقامت کوتاه مدت معروف است و برای مدت 90 روز معتبر خواهد بود و با این ویزا یک یا چند بار حق ورود دارید. نوع دوم ویزای D است که برای دانشجویانی است که مدت تحصیلشان بیش از 90 روز طول خواهید کشید. با توجه به اینکه پروسه دریافت ویزا از طریق سفارت ایتالیا زمان بر می باشد، بهتر است حدود 3 ماه قبل از موعد سفر به کشور ایتالیا برای دریافت ویزا اقدام نمایید.

سوالات متداول

1- شرایط تحصیل در ایتالیا چگونه است؟

در ایتالیا شرایط تحصیلی برای همه نوع از افراد فراهم می باشد لذا در این زمینه می توانید مقاله بالا را مطالعه نمایید.

2- مزایای تحصیل در کشور ایتالیا چیست؟

از جمله مزایای تحصیل در کشور ایتالیا می توان به تحصیل رایگان در این کشور اشاره نمود.

3- هزینه مسکن در کشور ایتالیا به چه صورت است؟

هزینه مسکن با توجه به مکان آن قابل تغییر می باشد.

{ "@context": "https://schema.org", "@type": "FAQPage","mainEntity": [{"@type": "Question", "name": "شرایط تحصیل در ایتالیا چگونه است؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "در ایتالیا شرایط تحصیلی برای همه نوع از افراد فراهم می باشد لذا در این زمینه می توانید مقاله بالا را مطالعه نمایید." } },{"@type": "Question", "name": "مزایای تحصیل در کشور ایتالیا چیست؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "از جمله مزایای تحصیل در کشور ایتالیا می توان به تحصیل رایگان در این کشور اشاره نمود." } },{"@type": "Question", "name": "هزینه مسکن در کشور ایتالیا به چه صورت است؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "هزینه مسکن با توجه به مکان آن قابل تغییر می باشد." } }]}

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

.star svg{ background:#777; } .star svg:hover{ background:#FF0; } .postLike{ margin: 20px auto 50px auto; text-align: center; width: 157px; padding: 0px 0px 0px 6px; background: #F9F9F9; border: 1px solid #F1F1F1; border-radius: 13px; font-size: 14px; line-height: 30px; white-space: nowrap; background-color: #ff6464; color: #fff; box-shadow: 0 0 25px #ffce4961; } .postlike-text{ vertical-align: middle; color: #fff; } .sl-wrapper a { border-bottom: 0 !important; text-decoration: none !important; } .sl-button { font-size: 1em; line-height: 1; font-weight: normal; } /* Colors */ a.liked { color: #da1b1b; } a.liked:hover, a.liked:active, a.liked:focus { color: #666666; } a.liked span.sl-count, .sl-count { color: #fff; } /* Icon */ .sl-icon { margin-right: 4px; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; color: #fff; margin-top: 1px; font-size: 17px; } .sl-icon i { margin-top: 1px; margin-left: 5px; font-size: 17px; } .sl-icon svg { fill: currentColor; width: 1em; height: 1em; margin-left:5px; } .sl-icon svg:after { content: ""; position: absolute; top: 0; right: 0; bottom: 0; left:0; } /* Count */ .sl-count { font-size: 1em; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; display: none; } /* Loader */ .loader, .loader:before, .loader:after { background: rgba(0, 0, 0, 0.2); -webkit-animation: load1 1s infinite ease-in-out; animation: load1 1s infinite ease-in-out; width: .2em; height: .6em; } .loader:before, .loader:after { position: absolute; top: 0; content: ''; } .loader:before { left: -.375em; -webkit-animation-delay: -0.32s; animation-delay: -0.32s; } .loader { text-indent: -9999em; display: inline-block; position: relative; vertical-align: middle; font-size: 1em; -webkit-transform: translateZ(0); -ms-transform: translateZ(0); transform: translateZ(0); -webkit-animation-delay: -0.16s; animation-delay: -0.16s; } .loader:after { left: .375em; } @-webkit-keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } } @keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } }

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب