کدام فلز در کارخانه کاغذ سازی بیشترین کاربرد را داردکدام فلز در کارخانه کاغذ سازی بیشترین کاربرد را دارد را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

سوالات درس سوم علوم تجربی ششم ابتدایی

1) دلیل افزایش مصرف کاغذ در سراسر دنیا چیست ؟        ج : افزایش شدید جمعیت

2)  آیا با این میزان مصرف کاغذ تولید آن به روش های سنتی و دستی امکان پذیر است ؟  ج : خیر

3) چه نوع مواد و وسایلی در کارخانه ی کاغذ سازی به کار رفته است ؟ جنس وسایل به کار رفته از چیست ؟

      ج : اره ، رنده ، غلتک ، سرند ، دستگاه چوب خردکن و دیگ خمیر سازی ـــ جنس آن ها از آهن است

4) کدام ویژگی های آهن سبب شده تا این فلز به طور وسیع در اغلب صنایع بزرگ کاربرد داشته باشد ؟

    ج : 1. فراوان است 2. هزینه ی استخراج آن از سایر فلزات کمتر است 3. سخت و محکم است

5) چرا برای خشک کردن خمیرکاغذ و تبدیل آن به ورقه های نازک کاغذ ، از غلتک های بزرگ آهنی استفاده می شود ؟

     ج : زیرا 1. آهن فلز سخت و سنگین و مقاومی است 2. باعث می شود آب ورقه های کاغذ سریع خارج شود .

6) برخی از ویژگی های آهن را نام ببرید .

    ج : آهن فلز سخت و محکمی است ــ در طبیعت به فراوانی یافت می شود ــ در رطوبت و هوای آزاد سریع زنگ می زند ــ وزن آن زیاد است

7) در کدام سوره و چه آیه ای خدا در مورد آهن سخن گفته است ؟ و چه فرموده است ؟

       ج : خداوند در سوره ی حدید ، آیه ی 25 فرموده است : « آهن را که در آن قدرت و استحکام و منافعی برای مردم است ، فرو فرستادیم

قسمت ب) بخش دوم کارخانه ی کاغذ سازی


1) چند فلز نام ببرید .         ج : آهن ، طلا ، مس ، آلومینیم ، جیوه ، سرب و

2) ویژگی های عمومی فلزات را بنویسید .  


        ج : به غیر از جیوه همه ی فلزات جامد هستند ـ رسانای جریان برق هستند ـ رسانای گرما هستند ـ به شکل ورق و مفتول تبدیل می شوند ـ درخشندگی زیادی دارند ـ از سایر مواد سنگین ترند ـ با ضربه نمی شکنند


3) آلیاژ چیست ؟  ج : برای استحکام بیشتر فلزات آن ها را با هم یا با مواد دیگر ترکیب می کنند ، که به آن آلیاژ می گویند

4) فولاد و چدن چگونه ساخته می شوند ؟   ج : فولاد و چدن آلیاژهای آهن هستند که از ترکیب آهن و کربن به دست می آید ؛ در فولاد کربن کمتر و در چدن کربن بیشتری به کار می رود

5) آهن زنگ نزن ( آهن ضد زنگ ) چگونه ساخته می شود ؟   ج : آلیاژی از  آهن است که در آن علاوه بر آهن و کربن از فلز کروم نیز استفاده می شود

6) کدام فلز سمی است ؟      ج : فلز سرب سمی است و  از تماس طولانی با آن پرهیز کنید

7) در ساخت هرکدام از  موارد زیر از چه فلزی ساخته می شود ؟ چرا ؟

    ج : الف : زیور آلات : از طلا ، به دلیل درخشندگی و زیبایی زیاد و انعطاف پذیری آن     ب : بدنه ی اتومبیل : از آهن ، به دلیل مقاومت و محکم بودن آهن

ج : روکش قرص : از آلومینیم ، چون به راحتی به ورق نازک تبدیل می شود و با مواد خوراکی سازگاری زیادی دارد     ر : فرغون : از آهن ، چون محکم و سخت است

د : سیم برق: از مس، چون با توجه به قیمت آن رسانای بسیار خوبی است   و : دوچرخه: از آلومینیم ، چون سبک و مقاوم است و بعضی از آهن چون محکم و مقاوم است

8) در مرحله ی تهیه ی خمیر کاغذ علاوه بر آب اکسیژنه از چه چیز دیگری استفاده می شود ؟           ج : از اسید

9) اسید در چه جاهایی کاربرد دارد ؟         ج : در زندگی روزانه و در صنایع

10) اسیدها به چند دسته تقسیم می شوند ؟          ج : دو دسته 1ـ اسیدهای خوراکی 2ـ اسیدهای صنعتی

11) سه ویژگی اسیدهای صنعتی را نام ببرید .      ج : 1ـ سمی هستند 2ـ غیر قابل لمس اند 3ـ خوردنی نیستند

12) جوهر نمک چیست ؟      ج : یک اسید صنعتی قوی ، غیر قابل لمس و خوردن         

 13) اسیدهای خوراکی چه مزه ای هستند ؟       ج : ترش مزه اند


14) چند میوه که اسید خوراکی دارند را نام ببرید .     ج : لیموترش ، پرتقال و کیوی          15) کاغذ پی اچ چیست ؟        ج : وسیله ی شناسایی اسیدها است

16) هنگام استفاده از جوهر نمک در خانه چه نکاتی را باید رعایت کرد ؟       ج : از تماس مستقیم آن با دست جلو گیری کنید ــ همچنین از تنفس بخار ناشی از محلول جوهر نمک پرهیز کنید

17) اگر سنگ مرمر خرد شده را با جوهر نمک و سرکه و آب در سه لیوان جداگانه مخلوط کنیم ، چه اتفاقی می افتد ؟


        ج : سنگ مرمر در جوهر نمک حل می شود ، ولی در سرکه فقط مقداری از آن حل می شود و در آب حل نمی شود


18) اگر برگ یک گیاه را به جوهر نمک آغشته کنیم چه اتفاقی می افتد ؟

      ج : بعد از مدتی برگ کم رنگ می شود و در نهایت رنگ سبز برگ از بین می رود


19) چرا ورود فاضلاب کارخانه ها به رودخانه ها ، مزارع و ... به آن ها آسیب می رساند ؟


            ج : زیرا ( قدرت اسیدی آب ) را تغییر می دهد و باعث لطمه دیدن یا مرگ جانداران می شود


20) تهیه ی کاغذ از دو روش ساخت با چوب و بازیافت آن چه تأثیری روی موارد زیر دارد ؟

    ج:    الف : مقدار مصرف برق : در بازیافت کاغذ در مصرف برق صرفه جویی می شود   ب : آلودگی هوا : قطع درختان باعث نابودی درخت ها می شود و آلودگی هوا افزایش می یابد
ج : قیمت تمام شده : هزینه ی تولید کاغذ از چوب بسیار بیشتر از بازیافت کاغذ است   د : مقدار مصرف آب : در روش بازیافت ، مصرف آب به مراتب کمتر است

منبع مطلب : asadiparsa81.blogfa.com

مدیر محترم سایت asadiparsa81.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

استفاده از آهن در کارخانه کاغذ‌سازی

استفاده از آهن در کارخانه کاغذ‌سازی

آهن یکی از وسایلی است که برای ساخت کارخانه کاغذ‌سازی از آن استفاده می‌شود در کارخانه جات از آهن بسیار استفاده می‌شود البته این استفاده به این شکل برای همه کارخانه‌ها وجود ندارد.

اما در برخی از کارخانه‌ها از آهن استفاده‌های زیادی می‌شود قسمت‌هایی که امکان دارد آهن در آن بخش‌ها مورد استفاده قرار بگیرد مانند دستگاه‌های چوب خرد کن، سرند، دیگ‌های خمیر‌سازی، استفاده از غلتک‌های بزرگ، از این وسایل در بخش‌های کارخانه‌سازی به نحو مطلوبی می‌توان استفاده کرد.

آهن به دلیل خاصیت‌ها و ویژگی‌هایی که می‌تواند در خود داشته باشد برای کار‌های سختی نیز از آن استفاده می‌شود حتی می‌توان گفت برای قسمت‌های مهمی‌ از کار نیز از آهن استفاده می‌شود. به طور کلی کاربردهای آهن در صنایع مختلف بسیار زیاد است.

خاصیت آهن برای تولید کاغذ

آهن بسیار مقاوم و محکم است برای همین برای کار‌هایی از آن استفاده می‌شود که از سختی و مقاومت زیادی برخوردار است به نوعی می‌توان گفت که برای کار‌های بسیار بزرگ از آن استفاده می‌شود. در کارخانه کاغذ‌سازی برای این که حجم کار بسیار زیاد است می‌توان گفت که آهن فلزی است که برای صنعت کاغذ‌سازی بسیار کاربردی است و اهمیت دارد.

این اهمیت نیز به این خاطر است که بیشتر دستگاه‌هایی که در کارخانه کاغذ‌سازی از آن استفاده می‌شود از جنس فلز آهن است. فلز آهن چون مقاومت زیادی دارد می‌توان آن را در دستگاه‌هایی مانند غلتک به کار برد زیرا غلتک بسیار بزرگ است و باید از جنس خوبی نیز برخوردار باشد.

کار غلطک به این صورت است که می‌توان از آن برای این که کاغذ‌ها را صاف و یک دست کرد استفاده کرد در این صورت است که باید غلطک بسیار محکم باشد و سنگین تا بتواند این کار را به راحتی انجام دهد.

کارخانه کاغذ سازی

البته در این مرحله کاغذ به شکل ابتدایی خود وجود دارد یعنی این که به شکل خمیر است، برای همین در مرحله‌ای از فرآیند کاغذ‌سازی بهتر است که از این غلطک استفاده شود. یکی از ویژگی‌هایی که برای آهن می‌تواند وجود داشته باشد این است که آهن ماده‌ای است که می‌توان آن را به راحتی به دست آورد و این که مقدار زیادی نیز وجود دارد.

بنابراین می‌توان گفت که با کمبود این موارد رو به رو نیستیم برای همین این ماده به مقدار زیادی وجود دارد و برای کار‌های زیادی نیز از آن استفاده می‌شود. برای همین در صنعت کاغذ‌سازی از این غلطک‌ها استفاده شده است زیرا جنس آن‌ها از آهن است و آهن از بقیه مواد بسیار محکم‌تر است و همین طور این که از نظر هزینه نیز بسیار مناسب است.

ویژگی‌های منحصر به فرد فلز آهن

نکته اولی که برای ویژگی‌های آهن می‌توان از آن یاد کرد این است که به مقدار زیادی می‌توان آن را یافت کرد به طوری که به میزان زیادی می‌ توان از آن استفاده کرد. نکته دیگر این است که فلز آهن به راحتی با اکسیژن ارتباط برقرار می‌کند و زنگ می‌زند این تنها خصوصیتی است که بیشتر افراد از آن آگاهی دارند زیرا این ویژگی برای آهن بسیار مشهود است.

مقاومت آهن هم که ویژگی بارزی است که برای آن می‌توان در نظر گرفت با این حال می‌توان گفت که آهن باید از استحکام خوبی برخوردار باشد و همین طور نیز هست.

ویژگی‌های خوب دیگری که می‌توان برای آن در نظر داشت این است که فلز آهن می‌تواند به عنوان رسانا برای ایجاد جریان برق از آن استفاده می‌شود. آهن با توجه به خصوصیتی که دارد به راحتی با وارد کردن ضربه از بین نخواهد رفت.

به راحتی در برابر ضربه از بین نخواهد رفت زیرا بسیار محکم است این نیز به دلیل این است که از مقاومت زیادی برخوردار است برای همین است که برای وسایل مورد نیاز برای کارخانه‌سازی از آن استفاده می‌شود. با این که از مقاومت خوبی برخوردار هستند می‌توان گفت که به راحتی نیز می‌توان به آن‌ها شکل داد با این حال باید این نکته را در نظر گرفت که با توجه به این که آهن بسیار مقاوم است اما شکل پذیری خوبی را نیز می‌تواند داشته باشد.

برای همین می‌توان گفت که در عین مقاومتی که دارد می‌تواند انعطاف پذیری خوبی را نیز در این زمینه داشته باشد.زمانی که این فلزات بریده می‌شود، زمانی که تازه بریده شده است به آن نگاه شود از براقی خاصی می‌تواند برخوردار باشد این براقی می‌تواند از خصوصیات این فلز است. قیمت آهن در بازار بر روی قیمت میلگرد و محصولات این حوزه تاثیر می‌گذارد.

کارخانه کاغذ سازی

بنابراین فلز آهن با کاربرد‌های متفاوتی که دارد می‌توان گفت که برای کار‌های بسیار زیادی از آن می‌توان استفاده کرد تنها کارخانه کاغذ‌سازی نیست که می‌توان از آن استفاده کرد. برای همین در کارخانه جات بسیاری از این فلز استفاده می‌شود زیرا می‌تواند برای کار‌های بسیاری مورد استفاده قرار بگیرد.

در صنعت کاغذ‌سازی دیگ‌های خمیر‌سازی نیز از فلز آهن درست شده‌اند بنابراین این دیگ‌ها می‌توانند بسیار سنگین باشند زیرا کاملا از فلز آهن درست شده‌اند. بنابراین می‌توان گفت که سنگین و بزرگ هستند و به راحتی نمی‌توان آن‌ها را جا به جا کرد زیرا نیازی به جا به جایی نیز ندارند مگر در موارد خاصی باید آن را جا به جا کرد.

برای همین این کار به سختی انجام می‌پذیرد بهتر خواهد بود که این کار را در ابتدا انجام داد به این صورت که باید جای مناسبی را که برای گذاشتن این دیگ‌ها قرار داد. تا نیازی به جا به جایی آن‌ها نباشد زیرا باید به سختی جای آن را باید جا به جا کرد.

فلز آهن یکی از کاربردی‌ترین فلزات مورد استفاده در صنایع مختلف است که از آن استفاده می‌شود و یکی از اصلی‌ترین فلزاتی است که برای اقتصاد کشور بسیار مناسب است. اقتصاد کشور به نوعی بر پایه این فلزات می‌تواند به خوبی بچرخد و سود مناسبی را نیز برای کشور به وجود آورد برای همین بهتر خواهد بود که از این فلزات برای کار‌های زیادی استفاده کرد.

زیرا سرمایه گذاری بر پایه این فلزات می‌تواند بسیار ارزشمند باشد زیرا از این فلزات بسیار استفاده می‌شود و همان طور که مشخص است از کاربرد‌های خوبی می‌توانند برخوردار باشند. انواع فلزات و کاربرد آن‌ها در صنایع مختلف بسیار زیاد است. به همین علت در صنعت‌های بزرگ و بسیار مهم از آن‌ها استفاده می‌شود و جوابگوی بسیاری از نیاز‌های انسان خواهد بود و منبع عظیمی‌ است که به راحتی تمام نخواهد شد و در سال‌های زیادی از آن استفاده می‌شود.

منبع مطلب : sepahanahan.ir

مدیر محترم سایت sepahanahan.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب