چگونه در مصرف برق صرفه جویی کنیمچگونه در مصرف برق صرفه جویی کنیم را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

مشرق نیوز

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، برای صرفه‌جویی در مصرف برق، راه‌های مختلفی وجود دار د که بتوان از طریق آن‌ها مصرف را کنترل کرد. برخی از این راه‌ها را دسته‌بندی کرده‌ایم:

روشنایی

یکی از راه‌های صرفه‌جویی در مصرف برق، استفاده از نور طبیعی برای روشنایی است، بهتر است هر زمان که برای‌تان امکان دارد به‌جای استفاده از نور مصنوعی از نور طبیعی خورشید استفاده کنید. فرقی نمی‌کند در اداره هستید یا منزل، این روش خوبی برای صرفه جویی در مصرف برق است. استفاده از نور طبیعی باعث شادی بیشتر در محیط کار و نیز خانه می‌شود. حتی می‌توان بخشی از نیاز به برق را با استفاده از چراغ مطالعه رفع کرد و همچنین استفاده از پرده‌ها و کرکره‌های نازک به حضور بیشتر نور در فضای اتاق کمک می‌کند.

لامپ کم‌مصرف نصب کنید

لامپ های رشته‌ای را با لامپ های فلورسنت (CFL) یا لامپ‌های LED که هم نور بیشتری دارند و هم انرژی کمتری مصرف می‌کنند، تعویض کنید. لامپ های رشته‌ای بخش زیادی از انرژی مصرفی را به گرما تبدیل کرده و آن را هدر می‌دهند. لامپ های فلورسنت و LED هم انرژی خیلی کمتری مصرف می‌کنند و هم طول عمر بالاتری دارند.

چراغ ها را خاموش کنید یا خانه را چراغانی نکنید!

خاموش کردن چراغ‌ها روشی بسیار ساده و البته کاربردی برای صرفه جویی در مصرف برق است. شب‌ها و زمان تاریکی به جای اینکه هرکدام از اعضای خانواده در یک اتاق بنشیند و چراغ روشن کند، می‌توان در یک یا دو اتاق جمع شد یا از چراغ مطالعه در اتاق‌های دیگر استفاده کرد. از طرفی وقتی خانه را ترک می‌کنید، حتماً چراغ‌ها را خاموش کنید.

لوازم برقی اضافه را از برق بکشید

آیا می‌دانید لوازم برقی که خاموش است ولی دوشاخه‌ی آن به برق وصل است هم برق مصرف می‌کنند؟ حتی وسیله‌ای مانند قهوه جوش تا مدت زیادی بعد از استفاده و خاموش شدن هم برق مصرف می‌کند.

کامپیوتر را در زمانی که استفاده نمی‌کنید، از برق بکشید. لازم نیست تلویزیون‌تان همیشه به برق باشد، شاید کشیدن تلویزیون مسخره به نظر بیاید، اما این‌کار در صرفه جویی در مصرف برق و هزینه‌ها مؤثر است. سیستم صوتی و اسپیکرها را از برق بکشید.

شارژر تلفن، لوازم برقی آشپزخانه، سشوار و هرچیزی را که با برق کار می‌کند، در صورت لازم نداشتن از برق بکشید.

وسایل برقی کم‌مصرف را جایگزین وسایل برقی قدیمی و پرمصرف کنید

در گذشته شرکت‌های لوازم‌برقی توجهی به میزان مصرف انرژی وسایل تولیدی خود نمی‌کردند. امروزه مدل‌های جدیدتر لوازم برقی به گونه‌ای طراحی و ساخته می‌شوند که علاوه‌بر صرفه جویی اقتصادی، کیفیت بالاتری نیز داشته باشند. اگر یخچال‌فریزر قدیمی، گاز، فر، ظرف‌شویی، لباس‌شویی یا خشک‌کن قدیمی دارید، بهتر است به فکر تعویض آن باشید.

به‌دنبال وسایلی باشید که رده‌ی انرژی بالاتری دارند. لوازم‌برقی که رده‌ی انرژی دارند به شما کمک می‌کنند تا در هنگام خرید از میزان مصرف انرژی وسایل برقی آگاه شوید. درست است که لوازم‌برقی با رده‌ی انرژی معمولاً در مقایسه با لوازم‌برقی مشابه که رده‌ی انرژی ندارند، بسیار گران‌تر هستند، اما به‌یاد داشته باشید هزینه‌ای که بابت خرید این وسایل می‌دهید، در بلندمدت و با کاهش هزینه‌های برق مصرفی به‌طور کامل برمی‌گردد.

در هنگام کار از تمام ظرفیت ظرف شویی استفاده کنید. درِ فر را هنگام استفاده باز نکنید، چون با این کار گرمای داخل فر خارج می‌شود و برای اینکه دما دوباره به مقدار تنظیم‌شده برسد، انرژی زیادی صرف می‌شود.

قبل از بازکردن درِ یخچال تصمیم بگیرید چه چیزی لازم دارید. بازوبسته کردن سریع در یخچال باعث می‌شود دمای یخچال پایین نیاید. همچنین بهتر است مرتب نوارهای درِ یخچال و فریزر را بررسی کنید و درصورتی‌که کهنه شده‌اند و خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده‌اند، آنها را تعویض کنید.

از تمام ظرفیت لباس شویی استفاده کنید و تا به‌طور کامل پر نشده است، آن را روشن نکنید. لازم نیست سماور یا کتری آب مدام روشن باشد.

خانه‌ی خود را عایق کنید

این کار یکی از راه‌حل‌های مهم در اتلاف انرژی داخل خانه است، از برق تا گرما و سرمای خانه. باری عایق کردن، تمام درزها و شکاف‌های در و پنجره‌های خانه را خوب بگیرید تا از هدررفت انرژی جلوگیری شود. عایق بندی درست منزل باعث می‌شود هوای سرد در تابستان و گرم در زمستان از شکاف در و پنجره به‌هدر نرود.

برای شکاف در و پنجره می‌توانید از نوارهای درزگیر استفاده کنید. در زمستان نیز می‌توانید از پلاستیک‌های بزرگ برای پوشاندن پنجره‌ها استفاده کنید تا انرژی کمتری هدر برود.

از آب گرم کمتر استفاده کنید

برای گرم کردن آب، انرژی زیادی مصرف می‌شود. البته منظور این نیست که با آب سرد دوش بگیرید، اما به دمای آب در هنگام شست‌وشو توجه داشته باشید و بیشتر از نیاز خود، آب را گرم نکنید. از عایق بودن لوله‌کشی آب گرم مطمئن شوید؛ این کار باعث می‌شود انرژی کمتری در زمان انتقال آب به هدر برود.

به‌جای حمام‌کردن طولانی بهتر است یک دوش ۲۰ دقیقه‌ای بگیرید تا آب و انرژی کمتری هم مصرف شود.

از کولر کمتر استفاده کنید

درست است که گاهی بدون کولر اصلاً نمی‌توان زندگی کرد، ولی دلیلی هم ندارد که از اول بهار تا آخر تابستان کولر مدام روشن باشد. روش‌های دیگری هم برای خنک کردن وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. مثلاً در شب‌هایی که هوا خنک‌تر است، پنجره‌ها را باز بگذارید.

منبع مطلب : www.mashreghnews.ir

مدیر محترم سایت www.mashreghnews.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

صرفه جویی در مصرف برق با ۴ روش آسان و کاربردی

صرفه جویی در مصرف برق را به آسانی با توصیه‌های کمک حال تمرین کنیم

صرفه جویی در مصرف برق را به آسانی با توصیه‌های کمک حال تمرین کنیم

امروزه مدیریت و صرفه جویی در مصرف برق به یکی از دغدغه‌های اساسی دولت‌مردان و افراد جامعه تبدیل شده است. بحران مصرف بی‌رویه برق، آب و انرژی یکی از مشکلات جامعه امروز است ومدیریت در مصرف برق و انرژی نیز به یک وظیفه همگانی برای همه افراد جامعه تبدیل شده است. با بهینه سازی مصرف برق می‌توان گام مثبتی برای کاهش آلودگی محیط زیست، گرم‌شدن زمین و پایین‌ آوردن هزینه‌های مصرف انرژی برداشت. در این مقاله با راهکارهای صرفه جویی در مصرف برق در محیط کار و منزل بیشتر آشنا می‌شوید.

چرا باید در مصرف برق صرفه جویی کنیم؟

با پیشرفت علم و فناوری، زندگی افراد جامعه هم دچار تغییرات عمده ای شده است. نحوه استفاده افراد از وسایل برقی، برای آسایش و راحتی در زندگی شان متنوع‌تر و گسترده‌تر شده است. این وسایل هرکدام به نوعی برای کار کردن و خدمت رسانی به ما، از انرژی برق استفاده می‌کنند. اگر نگاهی به محیط کار و زندگی خود بیندازید، وسایل زیادی را می‌بینید که با برق کار می‌کنند. عایق بندی محیط خانه و تغییر سبک زندگی روزانه از روش‌هایی است که می‌تواند تأثیر زیادی بر کاهش مصرف انرژی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: صرفه جویی در مصرف آب را با چند روش ساده تمرین کنیم

مدیریت مصرف برق

متاسفانه امروزه شاهد شیوه‌ها و الگوهای نادرستی در زمینه مصرف برق هستیم که ممکن است در آینده، ما را با معضلات جدی روبرو کند. وجود ساعات اوج مصرف برق در کشور ما، به‌دلیل استفاده بی‌رویه مصرف کنندگان بخش‌های خانگی و تجاری است نه بخش صنعت. حفظ انرژی و منابع طبیعی برای نسل‌های آینده از موارد مهم و وظیفه نسل‌های گذشته می‌باشد. به‌همین علت مدیریت مصرف و صرفه جویی در مصرف برق جزو الزامات مدیریت و کنترل این مساله است.

بیشتر بخوانید:انجام امور اداری خود را به کمک حال بسپارید و آسوده شوید!

چگونه باید در مصرف برق صرفه جویی کنیم؟

صرفه جویی در مصرف برق می‌تواند خانواده ها را از هزینه های سرسام آور قبض برق نجات دهد! رعایت برخی از اصول روشی عالی برای صرفه جویی در مصرف برق و کاهش مصرف انرژی است. با اقدامات کوچک می‌توان کمک بزرگی در کاهش مصرف برق و دخیره انرژی داشت که تاثیر فراوانی در زندگی جامعه امروزی دارد.

بیشتر بخوانید: سامانه سهام عدالت ، سیر تا پیاز مشمولان، آزادسازی و فروش

صرفه جویی در مصرف برق در ساعات اوج مصرف

بیشتر بخوانید: سیر تا پیاز سایت ثبت نام یارانه ، جدا کردن یا تغییر سرپرست خانواده

راه های کاهش مصرف برق

صرفه جویی مصرف برق در منازل

بیشتر بخوانید:کمک حال به جای شما امور شخصی شما را انجام می‌دهد!

از لوازم برقی پرمصرف استفاده نکنید

بیشتر بخوانید: چگونه در قرنطینه خانگی کرونا خود را سرگرم کنیم و لذت ببریم؟

صرفه جویی در مصرف برق ادارات

در محل کار خود هم مانند منزل می‌توانید نسبت به مصرف برق حساس باشید.

بیشتر بخوانید: کمک حال چیست و چرا به وجود آمده است؟

مدیریت مصرف برق در تابستان

امروزه شاهد تغییرات اقلیمی و گرم تر شدن کره زمین هستیم که منجر به تغییراتی تهدید کننده برای زندگی انسان‌ها شده است. با توجه به گرمای تابستان بایستی برای مدیریت مصرف برق، اهمیت به‌سزایی قائل شد. با توجه به سایت آمار صنعت برق می‌توان از روند افزایش مصرف برق در جامعه را مشاهده کرد.

در چنین شرایطی صرفه جویی در مصرف در زندگی افراد جامعه نقش پررنگی پیدا خواهد کرد. هر کدام از افراد جامعه با کاهش مصرف انرژی در خانه و محل کار خود، می‌توانند تاثیر شگرفی داشته باشند. همچنین با توجه به گرمای تابستان بایستی به مصرف بهینه برق اهمیت به‌سزایی قائل شد.

آموزش صرفه جویی به کودکان

شما بهترین الگو برای کودک و فرزند خود هستید تا بتوانید آموزش‌های لازم را در خصوص میزان مصرف برق را یاد دهید. در این صورت فرزند شما یاد می‌گیرد که صرفه جویی در مصرف برق و پس انداز درآمد تنها بر دوش شما نیست!

مواردی که ذکر شد تنها پیشنهاداتی سازنده برای بهینه سازی مصرف برق در کودکان است که علاوه بر این موارد می‌توان راهکارهای فراوان دیگری هم یافت.

بیشتر بخوانید: مضرات خوردن شکلات و حقایقی در مورد خواص آن

سخن آخر…

برق یکی از انرژی‌های پاک مهم در عصر حاضر است که نقش به‌سزایی هم در زندگی انسان‌ها دارد. اما محدود بودن این منبع انرژی به چالشی جدی تبدیل شده است. با صرفه جویی در مصرف آب، برق و انرژی کاهش آلودگی محیط زیست امانت‌ دار خوبی برای نسل‌های آینده باشیم.

آخرین به روزرسانی: 99/6/27

منبع مطلب : komakhaal.com

مدیر محترم سایت komakhaal.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب