آیا جو بایدن رای می آورد یا ترامپآیا جو بایدن رای می آورد یا ترامپ را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

ترامپ یا بایدن؛ چه کسی برنده انتخابات 2020 آمریکا می‌شود؟

ترامپ یا بایدن؛ چه کسی برنده انتخابات 2020 آمریکا می‌شود؟

تاریخچه احزاب در آمریکا

در آمریکا دو حزب عمده سیاسی، دموکرات و جمهوریخواه فعال هستند.
حزب آزادی‌خواه، حزب سبز و حزب قانون اساسی نیز در آمریکا فعالیت می‌کنند. اما قدرت سیاسی عمده در اختیار دموکرات‌ها و جمهوری‌خواه‌ها است.
حزب دموکرات در سال 1828 به‌عنوان حزب طرفدار برده‌داری کار خود را آغاز کرد. اولین رئیس‌جمهور این حزب  اندرو جکسون (Andrew Jackson) در سال 1829 و ۷امین رئیس‌جمهور آمریکا بود.

حزب جمهوری‌خواه نیز در سال 1854 به‌عنوان حزب ضد-برده‌داری تاسیس شد. اولین رئیس‌جمهور این حزب هم آبراهام لینکلن در سال 1861 و ۱۶امین رئیس‌جمهور آمریکا بود.
با این‌همه در طول رکود بزرگ اقتصادی در بین سال‌های ۱۹۳۰ تا ۱۹۴۰ و جنبش حقوق مدنی سیاه‌پوستان آمریکا بین سال‌های ۱۹۵۵ تا 1968، این حزب دموکرات بود که به‌عنوان حزب طرفدار برابری نژادی شناخته شد.

حزب جمهوریخواه یا جیاوپی ( Republican Party)

این حزب در سال ۱۸۵۴ توسط فعالان ضد برده‌داری در آمریکا تأسیس شد. جمهوری‌خواهان اصولا محافظه‌کار تلقی می‌شوند و تمایلات آن‌ها بیشتر به سمتلیبرالیسم کلاسیک است.
جمهوری‌خواهان در سال‌های اخیر، خواهان مالیات کمتر، حق مالکیت بر اسلحه و محدودیت بیشتر برای مهاجران بوده‌اند و آرای بیشتری در مناطق روستایی دارند.
19 رئیس جمهور منتخب آمریکا عضو حزب جمهوری خواه بوده‌اند.

اصول کلی:

حزب دموکرات  (Democratic Party)

حزب دموکرات ایالات متحده آمریکا در سال ۱۸۲۸ بنیان‌گذاری شده و قدیمی‌ترین حزب فعال در جهان است. این حزب مواضع لیبرال دارد. این حزب معتقد به گسترش دخالت دولت در زندگی مردم و فراهم کردن خدمات رفاهی بیشتر با کمک مالیات‌هاست.  زرفداران این حزب بیشتر در مناطق شهری هستند.

اصول کلی:

لیست رئیسجمهورهای آمریکا از زمان انقلاب اسلامی و وضعیت تحریمها

جیمی کارتر (Jimmy Carter)

۳۹‌-مین رئیس‌جمهور آمریکا

بین سال‌های 1977 تا  1981و از حزب دموکرات بود.

در ۱۳ آبان 1358 تنش در روابط ایران و آمریکا بعد از انقلاب اسلامی و پس از تسخیر سفارت آمریکا (یا لانه جاسوسی) توسط دانشجویان در تهران، به سطح بالاتری رسید. در ماه‌های آبان و آذر همین سال جیمی کارتر رئیس‌جمهور وقت آمریکا تحریم‌هایی را علیه ایران امضا کرد. در این تحریم‌ها واردات کالا از ایران ممنوع و ۱۲ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران مسدود شدند.

رونالد ریگان (Ronald Reagan)

40-مین رئیس‌جمهور آمریکا

بین سال‌های 1981 تا 1989 و از حزب جمهوری‌خواه بود.

در ۲۹ دی‌ماه سال 1367 دولت آمریکا به ریاست جمهوری رونالد ریگان ایران را حامی دولتی تروریسم خواند.

جورج اچ. دابلیو بوش (George Herbert Walker Bush) یا همان «جورج بوش پدر»

۴۱-مین رئیس‌جمهور آمریکا

بین سال‌های 1989 تا 1993 و از حزب جمهوری‌خواه بود.

در سال 1371 و در دوره ریاست جمهوری جورج بوش پدر، کنگره آمریکا قانون ممنوعیت فروش سلاح به ایران و عراق را تصویب کرد. در این قانون، کنگره تصویب کرده بود که هرگونه فروش یا صادرات کالا یا فناوری از آمریکا به ایران و عراق که باعث دستیابی این دو کشور به سلاح‌های شیمایی، بیولوژیکی، هسته‌ای یا هر سلاح پیشرفته‌ای گردد، ممنوع است.

بیل کلینتون (Bill Clinton)

۴۲-مین رئیس‌جمهور آمریکا

بین سال‌های 1993 تا 2001 و از حزب دموکرات

در ۱۵ مرداد سال 1375 و در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون، کنگره آمریکا تحریم‌هایی  راعلیه ایران و لیبی تصویب کرد. بعدا  آمریکا لیبی را از این تحریم‌ها مستثنا کرد و این تحریم‌ها تنها علیه ایران اعمال شدند.

هدف این تحریم‌ها جریمه شرکت‌هایی بود که می‌خواستند در صنعت نفت و گاز ایران سرمایه‌گذاری کنند. طبق این تحریم‌ها دولت آمریکا می‌بایست هر شرکت یا مجموعه‌ای خارجی را که سالانه بیش از ۲۰ میلیون دلار در صنعت نفت و گاز ایران سرمایه‌گذاری می‌کردند، جریمه و مجازات می‌کرد. این تحریم‌ها با اعتراض دولت‌هایی اروپایی بعد از سال 1389 معلق نشدند.

بیل کلینتون در دوره ریاست جمهوری خود یک دستور اجرایی دیگر را نیز در این زمینه امضا کرد که طبق آن هرگونه واردات و صادرات کالا و خدمات از آمریکا به ایران و از ایران به آمریکا ممنوع شد.

جورج دابلیو بوش (George W. Bush) یا همان «جورج بوش پسر»

43-مین رئیس‌جمهور آمریکا

بین سال‌های 2001 تا 2009 و از حزب جمهوری‌خواه

در ۴ فرودین سال ۱۳۸۶ و در دوره ریاست جمهوری جورج بوش پسر، شورای امنیت سازمان ملل به بهانه عدم پایبندی ایران به درخواست این شورا جهت تعلیق فعالیت‌های مرتبط با غنی‌سازی اورانیوم، قطعنامه 1747 را علیه ایران تصویب کرد. این اتفاق تحریم‌ها علیه ایران را شدت بخشید.

در ۱۳ اسفند سال 1386 شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه 1803 علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تصویب کرد. این قطعنامه نیز بار تحریم‌ها علیه ایران را افزایش داد.

باراک اوباما (Barack Hussein Obama II)

44-مین رئیس‌جمهور آمریکا

بین سال‌های 2009 تا 2017 و از حزب دموکرات

در ۱۹ خرداد 1389 هم‌زمان با ریاست باراک اوباما در کاخ سفید، شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه 1929 را علیه ایران تصویب کرد. این قطعنامه ممنوعیت‌های بیشتری بر تبادلات ایران اعمال کرد. طبق این قطعنامه ایران از آزمایش‌ موشک‌های بالستیک باقابلیت حمل کلاهک هسته‌ای منع گردید. همچنین بر اساس این قطعنامه فروش سیستم‌های مورداستفاده در سلاح‌ها به ایران ممنوع شد.

در ۳ تیر سال 1389 کنگره آمریکا تحریم‌هایی جدیدی علیه ایران تصویب کرد. این تحریم‌ها، شرکت‌ها و مجموعه‌هایی را که در بخش انرژی یا فروش محصولات پالایش‌شده نفتی فعالیت می‌کردند، شامل می‌شدند. همچنین بانک‌های خارجی که با بانک‌های مشخص‌شده‌ای در ایران تبادل مالی می‌کردند، هدف دیگر این تحریم‌ها بودند.

دو روز بعد از این تصمیم کنگره آمریکا، در تاریخ ۵ تیر سال 1389 اتحادیه اروپا با اعمال مجموعه‌ای از تحریم‌ها علیه ایران موافقت کرد. این تحریم‌ها افراد، شرکت‌ها و مجموعه‌هایی را که مستقیما با برنامه هسته‌ای ایران و حوزه‌های دیگر آن در ارتباط بودند، شامل می‌شدند.

در ۱۰ دی ۱۳۹۰ کنگره آمریکا قانونی را تصویب کرد که به دولت آمریکا اجازه می‌داد تحریم‌های جدیدی علیه بانک مرکزی ایران و بانک‌های کشورهای ثالث درصورتی‌که این کشورها واردات نفت از ایران را طی شش ماه کاهش ندهند، اعمال کند.

در بهمن‌ماه 1390 اتحادیه اروپا ممنوعیت واردات نفت از ایران را تصویب کرد. کنگره آمریکا نیز شرکت‌هایی را که با ایران به تجارت می‌پرداختند، تحت قانون «کاهش تهدید ایران» به تحریم‌های ثانویه تهدید کرد.

این قانون همچنین ممنوعیت‌ها را علیه اشخاص آمریکایی یا شرکت‌های خارجی تحت کنترل اشخاص آمریکایی در ارتباط با ایران، افزایش داد.

در بهمن سال ۱۳۹۱ دوباره کنگره آمریکا قانون جدیدی تصویب و در آن افراد و شرکت‌هایی را که با ایران به تجارت می‌پرداختند، به تحریم‌های ثانویه تهدید کرد.

در ۳ آذرماه 1392 «توافق موقت ژنو بر روی برنامه هستهای ایران» (JPOA) بین ایران و گروه ۵+۱ یعنی آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه امضا شد.

این توافقنامه برای «رسیدن به یک راهحل جامع بلندمدت و موردتوافق طرفین» و باهدف «تضمین نمودن صلحآمیز بودن برنامه هستهای ایران» امضا گردید. در این توافق طرفین «بهصورت داوطلبانه» متعهد شدند تا اقدامات متقابلی را به‌عنوان گام اول یک راه‌حل جامع انجام دهند.

ایران موافقت کرد غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیم را متوقف کند و همچنین اجازه نصب دوربین‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در سایت‌های هسته‌ای خود بدهد و در مقابل به بخشی از دارایی‌های مسدود شده خود دست یابد.

آمریکا نیز پیشنهاد کرد تهدید تحریم‌ها علیه شرکت‌های خارجی را که با صنایع خودروسازی و پتروشیمی ایران در ارتباط بودند، بردارد.

در ۲۳ تیر ۱۳۹۴ ایران و کشورهای گروه 5+1 «برنامه جامع اقدام مشترک» (JCPOA) یا همان برجام را امضا کردند. در قرارداد برجام ایران متعهد شد که برنامه هسته‌ای خود را محدود کند و در مقابل تحریم‌های اتحادیه اروپا، آمریکا و شورای امنیت در حد چشم‌گیری کاهش یابند.

در ۲۹ تیر ۱۳۹۴ شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه 2231 را تصویب کرد. در این قطعنامه تصویب شد که درصورتی‌که ایران شروط توافق شده در برجام را پیاده کند، تحریم‌های این شورا علیه ایران برداشته خواهند.

در ۲۶ مهر 1394، ایران و گروه 5+1 به‌صورت رسمی توافق برجام را اجرایی کردند. دولت ایران گام‌هایی برای محدودسازی فعالیت‌های هسته‌ای خود برداشت. دولت باراک اوباما نیز دستور داد تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران در «روز اجرا» تعلیق گردند. اتحادیه اروپا نیز قوانینی برای تعلیق تحریم‌های هسته‌ای در «روز اجرا» تصویب کرد.

در 26 دی‌ماه 1394 آژانس انرژی اتمی پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید و «روز اجرا» را در قطعنامه 2231 شورای امنیت مشخص کرد. دولت آمریکا تحریم‌های هسته‌ای ثانویه را تعلیق کرد اما تحریم‌های اولیه سر جای خود باقی ماندند.

این تحریم‌های اولیه بسیاری از فعالیت‌های تجاری بین ایران و آمریکا شامل صادرات کالا و خدمات از آمریکا به ایران را ممنوع می‌کردند. اما شرکت‌های بوئینگ و ایرباس و شاخه‌های خارجی شرکت‌های بین‌المللی آمریکایی مستثنا بودند.

در ۱۱ آذر ۱۳۹۵ کنگره آمریکا تحریم‌ها علیه ایران را که در ۱۵ مرداد سال 1375 و در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون تصویب‌شده بود، ۱۰ سال تمدید کرد. این مصوبه در ۲۵ آذرماه به قانون تبدیل شد.

دونالد ترامپ (Donald John Trump)

۴۵-مین رئیس‌جمهور آمریکا

از سال 2017 تا امروز و از حزب جمهوری‌خواه

در ۲۷ اردیبهشت 1396 دونالد ترامپ تعلیق تحریم‌های ایران را امضا کرد.

در ۲۶ تیر 1396 دونالد ترامپ با بی‌میلی پایبندی ایران به برجام را تایید کرد.

در ۳ مرداد ۱۳۹۶ مجلس نمایندگان آمریکا تحریم جدیدی را علیه ایران، روسیه و کره شمالی تصویب کرد.

در ۲۱ مهر ۱۳۹۶ دونالد ترامپ پایبندی ایران به برجام را تایید نکرد. او گفت که اگر کنگره نگرانی‌های وی در خصوص پایبندی ایران به برجام را رفع نکند، او آمریکا را از برجام خارج می‌کند. بااین‌همه دونالد ترامپ تعلیق تحریم‌ها را امضا کرد.

در ۲۲ دی ۱۳۹۶ دونالد ترامپ دوباره تعلیق تحریم‌های هسته‌ای را امضا کرد. اما گفت که اگر کنگره قانونی برای رفع ایرادات این توافق را تصویب نکند، او تحریم‌های هسته‌ای را بازمی‌گرداند.

در ۱۸ اردیبهشت 1397 دونالد ترامپ رسما آمریکا را از توافق هسته‌ای برجام خارج کرد. فردریکا موگرینی مسئول سیاست‌ خارجه اتحادیه اروپا اعلام کرد «اتحادیه اروپا مصمم است این توافق را حفظ کند».

در ۱۹ اردیبهشت 1397 ایران، روسیه و کشورهای اروپایی تاکید کردند که علی‌رغم بیرون رفتن آمریکا از برجام این توافق را حفظ می‌کنند.

در ۱۶ مرداد 1397 آمریکا دور جدیدی از تحریم‌ها علیه ایران را تصویب کرد. این تحریم‌ها صنعت هوایی، فرش، خاویار، پسته، طلا و خودروسازی ایران را شامل می‌شدند.

در ۱۴ آبان 1397 دور دوم تحریم‌های آمریکا نیز تصویب شد.

در ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ دولت آمریکا سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد. این اولین بار بود که دولت آمریکا یک نیروی نظامی رسمی را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار می‌داد.

در ۱۸ اردیبهشت 1398 دولت آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه صنعت معدن و فولاد ایران تصویب کرد.

در ۱۴ تیر ۱۳۹۸ دونالد ترامپ تحریم‌هایی را علیه آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی و همچنین تحریم‌های مالی جدیدی را امضا کرد.

در ۱۰ مرداد 1398 دولت آمریکا، دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران را تحریم کرد.

در ۱۲ شهریور 1398 دولت آمریکا سازمان هوافضای ایران را با این ادعا که این سازمان به توسعه موشک‌های بالستیک می‌پردازد، تحریم کرد.

منبع مطلب : tejaratnews.com

مدیر محترم سایت tejaratnews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

چه کسی پیشتاز است؛ ترامپ یا بایدن؟ / آخرین نظرسنجی‌ها و تحلیل آرای الکترال کاندیدا

چه کسی پیشتاز است؛ ترامپ یا بایدن؟/ آخرین نظرسنجی ها و تحلیل آرای الکترال کاندیدا

بین الملل تابناک: کمتر از سه روز به روز رسمی انتخابات سراسری در آمریکا، جو بایدن و دونالد ترامپ، دو نامزد دموکرات و جمهوری‌خواه با سفر به ایالات‌ مرکزی این کشور، به دنبال جذب آرا از شهروندانی هستند که در انتخابات گذشته به آن‌ها روی خودش نشان نداده بودند.

تحلیلگران و رسانه‌های آمریکایی، با نزدیک شدن به ۱۳ آبان، روز انتخابات ریاست جمهوی ۲۰۲۰ این کشور، از هم اکنون وضعیت دونالد ترامپ در ایالات کلیدی را که پیش از این او در سال۲۰۱۶ توانسته بود با استفاده از آرای آن‌ها بر هیلاری کلینتون، رقیب انتخاباتی وقت خود پیروز میدان باشد، دشوار می‌دانند.

شبکه خبری سی ان ان، وضعیت دونالد ترامپ در ایالات‌ میشیگان، آریزونا و ویسکانسین که روز گذشته به آن‌ها سفر کرده بود را نسبت به انتخابات ۲۰۱۶ میلادی متفاوت دانست.

تحلیلگر این شبکه خبری گزارش داد: بیماری کووید-۱۹ یکی از عوامل مهم تاثیرگذار در ایالات حساس در این دوره از انتخابات است؛ دو ایالت آریزونا و ویسکانسین، روز گذشته بالاترین میزان ابتلا به این بیماری را ثبت کردند که تاکنون این شمار سابقه نداشته است؛ بنابراین ترامپ نمی‌تواند به پیروزی در این دو ایالت امیدچندانی داشته باشد.

دونالد ترامپ با سفر به مینه‌سوتا نشان داد که امیدوار است این ایالت را که سال ۲۰۱۶ با اختلاف کمی، به خانم کلینتون روی خوش نشان داده بود، جذب خود کند.

مینه‌سوتا که شهر مینیاپولیس آن در شش ماه گذشته و پس از مرگ جورج فلوید، کانون اعتراضات به خشونت پلیس و جنبش «جان سیاهان مهم است» بوده، به طور سنتی به نامزد‌های دموکرات رای داده است.

جو بایدن که از زمان همه‌گیری ویروس کرونا سفر‌های ایالتی خود را محدود کرده و مانند ترامپ میتینگ‌های بزرگ برگزار نمی‌‍کند، در چند روز باقی‌مانده به روز رسمی انتخابات (سوم نوامبر) سفر‌های متعددی را در پیش گرفته است. او روز جمعه علاوه بر آیوا، به ویسکانسن و مینه‌سوتا هم رفت و پر سفرترین روز کارزار خود را رقم زد.

بایدن که در نظرسنجی‌ها با حدود ۱۰ امتیاز در سطح ملی پیش است، در ایالات رقابتی و حساس، چون فلوریدا، پنسیلوانیا، میشیگان و ویسکانسن تنها حدود ۵ درصد یا کمتر با آقای ترامپ فاصله دارد و همین پیش‌بینی درباره نتایج نهایی انتخابات امسال را بسیار دشوار کرده است.

روز جمعه، سی ام اکتبر، گزارش شد که تاکنون ۸۶ میلیون آمریکایی از طریق پست یا حضور در مراکز رای‌گیری، آرای خود را تسلیم کرده‌اند. این رکورد جدیدی برای رای دادن پیش از موعد طی ۱۱۰ سال گذشته در آمریکاست و انتظار می‌رود میزان مشارکت در انتخابات به قدری بالا باشد که رکورد سال ۱۹۰۸ را بشکند.

بنا بر همین گزارش‌ها، از میان این ۸۶ میلیون رای، ۵۵ میلیون نفر پستی رای داده‌اند.

گزارش‌ها حاکی است که رقابت دونالد ترامپ و جو بایدن در ایالت تگزاس بسیار نزدیک است. دموکرات‌ها از سال ۱۹۷۶ تاکنون نتوانسته‌اند در انتخابات ریاست جمهوری در ایالت تگزاس به پیروزی برسند؛ تگزاس دومین ایالت پرجمعیت آمریکا محسوب می‌شود.

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در ایالت تگزاس، هشت میلیون و ۹۶۹ هزار نفر رای داده بودند. این در حالی است که تا روز جمعه ۹ میلیون و پنج هزار نفر در این ایالت، زودتر از موعد رای خود را به صندوق‌ها انداخته یا پست کرده‌اند.

به گزارش رویترز، بیش از ۲۰ میلیون تن از کسانی که تا روز جمعه رای خود را به صندوق‌ها انداخته یا پست کرده‌اند، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ رای نداده بودند.

خبرگزاری بلومبرگ هم خبر داده است، علیرغم رکورد بی سابقه آرا پیش از موعد در سراسر آمریکا، مشاوران ارشد ستاد انتخاباتی جو بایدن نسبت به میزان مشارکت آفریقایی- آمریکایی‌ها و لاتین تبار‌ها در رای گیری پیش از موعد ابراز نگرانی کرده‌اند.

طبق این گزارش، دو سوم لاتین تبار‌ها در ایالت آریزونا، که برای رای دادن ثبت نام کرده‌اند، هنوز رای نداده‌اند. در ایالت فلوریدا نیز نیمی از لاتین تبار‌ها و سیاه پوستان هنوز رای نداده‌اند؛ اما بیش از نیمی از رای دهندگان سفید پوست رای خود را به صندوق‌ها انداخته یا پست کرده‌اند.

جدیدترین نظرسنجی‌ها

در حالی که روز‌های گذشته متوسط برتری بایدن در سراسر کشور ۹.۲ درصد بود، این رقم در روز جمعه و چهار روز مانده به پایان یا موعد رسمی انتخابات (۱۳ آبان) به ۸.۸ درصد رسید؛ بنابراین، بایدن با ۵۲.۱ درصد و ترامپ با ۴۳.۲ درصد در نظرسنجی‌ها ظاهر شده‌اند. به این ترتیب شانس بایدن همچنان بالاتر از ترامپ نشان داده می‌شود.

این وضعیت در ایالت‌های رقابتی به این شرح است؛

در آریزونا درصد حامیان بایدن از ۵۲ درصد روز گذشته به متوسط ۴۸.۷ درصد رسیده و موافقان ترامپ هم از ۴۴ درصد روز گذشته به ۴۵.۶ در امروز رسیده‌اند.

نظرسنجی‌های روز گذشته، وضعیت بایدن را در فلوریدا بین یک تا شش امتیاز مثبت نشان می‌دادند و برای ترامپ هم در یک نظرسنجی دو امتیاز مثبت در نظر گرفته شده بود که این وضعیت امروز به ۲ تا ۷ امتیاز برای بایدن و ۳ تا ۴ امتیاز برای ترامپ تغییر یافت.

میانگین موافقان بایدن در این ایالت ۴۸.۸ درصد و موافقان ترامپ هم به رقم ۴۶.۵ رسیده‌اند که نشان از برتری ۲.۳ درصدی بایدن دارد.

در جورجیا بایدن در روز گذشته ۴۸ تا ۵۲ درصد آرای شرکت‌کنندگان نظرسنجی را به خود اختصاص داده بود و سهم ترامپ هم ۴۴ تا ۴۸ درصد بیان شده است. این وضعیت برای امروز با اندکی تغییر برای بایدن به ۴۸.۴ و برای ترامپ به ۴۶.۸ رسید.

بایدن روز گذشته در میشیگان بین ۸ تا ۹ امتیاز از ترامپ برتری داشت که این رقم برای امروز به ۷ تا ۱۹ امتیاز رسید و ترامپ هم توانست در یک نظرسنجی سه امتیاز پیش بیفتد.

به این ترتیب متوسط امتیاز نامزد دموکرات در این ایالت در روز جمعه ۵۱.۴ درصد و برای نامزد جمهوریخواه هم ۴۲.۶ درصد ثبت شد.

در مینه‌سوتا بایدن در روز پنج‌شنبه ۱۱ تا ۱۳ امتیاز جلوتر بود که این رقم در روز جمعه به سه امتیاز رسید. اما متوسط نظرسنجی‌ها برای این نامزد ریاست جمهوری آمریکا ۵۰.۲ درصد برتری از رقیب ۴۲.۲ درصدی او نشان می‌دهند.

شرایط در کارولینای شمالی در روز گذشته برای پیشتازی بایدن یک تا هشت امتیاز را نشان می داد، ولی، روز جمعه رقابت بیش از گذشته در این ایالت تنگاتنگ شده بود، به گونه‌ای که متوسط برتری بایدن به ۲.۳ درصد رسید.

بر این اساس بایدن با ۴۹.۱ درصد در برابر ترامپ با ۴۶.۸ درصد در این ایالت پیشتاز است.

پنسیلوانیا هم شاهد پیشتازی بایدن با ۴۴ تا ۵۳ درصد در مقابل ۳۹ تا ۴۶ درصدی ترامپ بود، اما روز جمعه متوسط نظرسنجی‌ها، گویای برتری بایدن با ۵۰.۲ در برابر ترامپ با ۴۵.۱ درصد بودند.

وضعیت در ایالت همیشه قرمز تگزاس هم دوشادوش به پیش می‌رود و بایدن توانسته است در برخی نظرسنجی‌ها از ترامپ پیشی گیرد؛ هرچند متوسط داده‌های به دست آمده برای ترامپ ۴۸.۱ درصد در برابر بایدن با ۴۶.۹ درصد را نشان می‌دهند.

در ویسکانسین که روز گذشته بایدن با ۱۲ تا ۱۳ امتیاز جلوتر از ترامپ بود در روز جمعه با ۹ درصد برتری به کار خود ادامه داد. متوسط امتیاز‌های بایدن در این ایالت ۵۱.۸ درصد و برای ترامپ هم ۴۳.۴ درصد به ثبت رسیده است.

تحلیل‌های تازه از الکترال کالج چه می‌گوید؟

تارنمای اطلاع رسانی «ریل کلیر پالتیکس» ضمن به روز رسانی آخرین وضعیت نظرسنجی‌های انتخاباتی همزمان به تحلیل آرا در ایالات‌ مهم و کلیدی آمریکا پرداخته است.

این تارنمای خبری آمریکایی بنا بر ایالات جمهوریخواه و دموکرات تا پیش از اعلام نتایج نهایی به پیش بینی وضعیت دو نامزد ریاست جمهوری پرداخت.

بنا بر داده‌های «ریل کلیر پالتیکس» بایدن در ایالاتی که بطور «قطع»، «به نظر» و «تاحدودی» دموکرات هستند، بایدن را بنا بر آرا الکترال (هیات گزینشگران) این ایالت‌ها با ۲۱۶ آرا الکترال پیشتاز می‌داند.

از سوی دیگر، دونالد ترامپ نیز در ایالاتی که بطور «قطع»، «به نظر» و «تاحدودی» جمهوریخواه هستند، می‌تواند ۱۲۵ آرای الکترال را به خود اختصاص دهد.

آخرین نتایج انتخابات آمریکا

تحلیل‌های ریل کلیر پالتیکس نشان می‌دهد که جو بایدن در ایالات کالیفرنیا، دلاور، ورمونت، مریلند، هاوایی، ماساچوست، نیویورک و واشنگتن دی. سی قطعا قادر است تا آرای الکترال آن‌ها را تصاحب کند.

ایالات حساس بلاتکلیفی ۱۹۷ رای الکترال

دراین میان ایالات فلوریدا، جورجیا، نوادا، تگزاس، آریزونا، پنسیلوانیا، اوهایو، آیوا، کارولینای شمالی، ویسکانسین، مینیاپولیس و مین از جمله ایالت‌هایی هستند که رای دهندگان آن نسبت به دو نامزد ریاست جمهوری همچنان مردد مانده که این ایالات بنا بر تحلیل‌های ریل کلیر پالتیکس مجموع دارنده ۱۹۷ الکترال کالج هستند.

اهمیت آرای الکترال ایالت فلوریدا برای رسیدن به حدنصاب ۲۷۰

سی ان ان روز گذشته در تحلیلی از وضعیت آرای الکترال نوشت که بدون ۲۹ رای الکترال ایالت فلوریدا ترامپ حتی بر فرض پیروزی در ایالات‌ دموکرات، باز هم قادر به جمع آوری حدنصاب ۲۷۰ الکترال نخواهد بود و راه بسیار دشواری برای پیروزی خواهد داشت.

وضعیت انتخاباتی آمریکا

بنابر قوانین موجود در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نامزد پیروز در واقع با رای مستقیم مردم یا به عبارتی «آرای مردمی» انتخاب نمی‌شود، بلکه با پیروزی در هر ایالت که با رای مردم تعیین می‌شود، هر نامزد تعداد آرای الکترال تعیین شده برای آن ایالت را تصاحب می‌کند.

نامزد پیروز درانتخابات ریاست جمهوری باید از مجموع ۵۳۸ آرای الکترال بتواند حدنصاب ۲۷۰ رای را به دست آورد. در این میان ایالات کالیفرنیا، تگزاس و فلوریدا به ترتیب با ۵۵، ۳۸ و ۲۹ بالاترین آرای الکترال را نسبت به سایر ایالت‌های آمریکا دارا هستند.

منبع مطلب : www.tabnak.ir

مدیر محترم سایت www.tabnak.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

تفاوت رای بایدن با ترامپ بالاست

تفاوت رای بایدن با ترامپ بالاست

به گزارش گروه روی خط رسانه‌های خبرگزاری برنا؛ روزنامه آرمان ملی ۱۴ آبان در گفت وگو با فریدون مجلسی تحلیلگر روابط بین‌الملل می آورد: انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در حالی به پایان رسید که مناقشه درباره آرای پست شده همچنان در این کشور ادامه دارد و ترامپ در صورت شکست در انتخابات آن را بهانه خواهد کرد. گزارش‌ها از انتخابات آمریکا حکایت از تفاوت زیاد جو بایدن از دونالد ترامپ دارد که در چنین شرایطی آرای الکترال نیز نمی‌تواند به کمک ترامپ بیاید و باید وی را پس از نیکسون، کارتر و جورج بوش پدر به عنوان چهارمین رئیس‌جمهور چهار ساله ایالات متحده آمریکال لقب داد. رقابت ترامپ در ایالت‌های کلیدی مانند پنسیلوانیا و فلوریدا بسیار نزدیک اما به سود بایدن پیش رفت؛ اتفاقی که می‌تواند شانس پیروزی بایدن را در انتخابات افزایش بدهد. در انتخابات اخیر آمریکا باراک اوباما در اقدامی غیرمنتظره در جهت حمایت از بایدن سخنرانی کرد و خود را وارد کارزار انتخاباتی کرد. به همین دلیل و برای تحلیل و بررسی نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا «آرمان ملی» با فریدون مجلسی تحلیلگر روابط بین‌الملل گفت‌وگو کرده است.

مجلسی معتقد است: «در انتخابات گذشته آرای خانم کلینتون حدود دو میلیون و ۸۰۰ هزار رأی بیشتر از ترامپ بود. آرای الکترال برای این است که از یک دیکتاتوری حداکثری جلوگیری شود و ۵۰ ایالتی که در آمریکا وجود دارد احساس استقلال ایالتی و وزنه جمعیتی کنند. این وضعیت درباره پارلمان نیز وجود دارد. همه ایالت‌ها بدون‌توجه به بزرگی و کوچکی دو سناتور دارند. این در حالی است که در مجلس نمایندگان بستگی به جمعیت هر ایالت نماینده وجود دارد که تا حدودی تناسب را به هم می‌زند. به نظر می‌رسد تفاوت آرای ترامپ و بایدن برخلاف دوره گذشته که دو میلیون و۸۰۰ هزار رأی بود این بار حدود ۱۰میلیون رأی خواهد بود. این فاصله شرایطی را فراهم می‌کند که آرای الکترال در انتخابات تأثیری نخواهد داشت و در چنین شرایطی آرای الکترال نمی‌تواند نتیجه انتخابات را تغییر بدهد». در ادامه ماحصل این گفت‌وگو را می‌خوانید.

تــحولات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در روزهای پایانی به چه شکلی رقم خورد؟ ارزیابی شما از وضعیت انتخابات آمریکا چیست؟

انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مدتی است که از حالت پیشگویی و پیش‌بینی خارج شده است. ترامپ بی‌لیاقتی خود را برای حضور در سمت مهمی چون ریاست‌جمهوری به مردم آمریکا و جهان نشان داده است. واقعیت این است که ترامپ از بسیاری جهات مورد مضحکه مردم قرار گرفته است. در گذشته در مقام ریاست‌جمهوری آمریکا سخنوران و ادبایی وجود داشته‌اند که نمونه‌های سخنرانی‌های آنها به عنوان درس در کتاب‌های ادبیات آمریکا به دانشجویان تدریس می‌شود. از جمله این موارد می‌توان به سخرانی‌های جفرسون و نطق سه دقیقه‌ای لینکلن یا سخنرانی کندی به مناسبت آغاز ریاست‌جمهوری یا سخنرانی‌های اوباما اشاره کرد که نمونه‌هایی از سخنوری فاخر در تاریخ سیاسی آمریکا قلمداد می‌شوند. این در حالی است که از سخنرانی‌های ترامپ به صورت ابتدایی و عامیانه همراه با الفاظ رکیک عنوان می‌شود. مردم آمریکا گزارشی که اوباما درباره کشته شدن بن لادن ارائه کرده بود را در مقابل گزارش ترامپ درباره کشته شدن ابوبکر بغدادی قرار داده‌اند و با هم مقایسه کرده‌اند.

آنان گزارش ترامپ را به عنوان یک نمایش کمدی تلقی کرده و به آن می‌خندند. در نتیجه ترامپ در جایگاهی قرار گرفته که مورد مضحکه مردم آمریکا قرار می‌گیرد. ترامپ فرد ثروتمندی است که با بدهی‌های زیادی نیز مواجه است. افرادی در آمریکا هستند که مانند ترامپ به عوام متصلند یا قصد دارند به وسیله ترامپ کینه‌های خود را خالی کنند. این افراد از وی حمایت می‌کنند. این روزها طرفداران ترامپ با موتور و کاپشن‌های چرمی و بازوهای خالکوبی شده با پرچم‌هایی که در دست دارند در خیابان‌های آمریکا در حال رفت و آمد هستند و گاهی نیز طرفداران بایدن را کتک می‌زنند. این افراد دارای دایره نامحدودی نیستند و معمولا در هیچ انتخاباتی شرکت نمی‌کردند. اغلب این افراد جزو اراذل و اوباش آمریکا به شمار می‌روند و همواره به بزهکاری خود مشغولند. با این وجود ترامپ در انتخابات اخیر این افراد را تحریک کرده و به کارزار انتخاباتی کشیده است.

این در حالی است که در انتخابات گذشته عده زیادی را با وعده‌های اقتصادی و اشتغال و با شعارهای پوپولیستی و عوام‌فریبانه به میدان کشیده شدند و در نتیجه ترامپ موفق شد به ریاست‌جمهوری دست پیدا کند. این در حالی بود که گروه‌های چپی که از خانم کلینتون رنجیده بودند، قهر کردند و در انتخابات شرکت نکردند؛ اتفاقی که زمینه را برای پیروزی یک شومن تلویزیونی به نام ترامپ در انتخابات فراهم کرد. این در حالی است امروز دست ترامپ برای مردم آمریکا رو شده است. اظهارات عوامانه و بی‌ادبانه ترامپ در محافل مختلف سبب شده جایگاه وی در بین مردم آمریکا روزبه‌روز کاهش پیدا کند و مردم با چهره واقعی وی آشنا شوند. این مسأله باعث شده شکست ترامپ نزد رأی‌دهندگانی که می‌دانند چه کسی را به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب خواهند کرد مسجل شود.

تحلیل شما از وضعیت آرای ایالت‌هایی که به میدان نبرد موسوم شده‌اند چیست؟

طرفداران ترامپ به شکلی وضعیت انتخابات را تحلیل می‌کنند که آرای ایالت‌های موسوم به میدان نبرد به سود ترامپ خواهد بود. این در حالی است که وضعیت آرای اکثریت ایالت‌ها نشان می‌دهد وضعیت بایدن نسبت به ترامپ بهتر است. وضعیت ایالت‌های مهمی چون پنسیلوانیا به شکلی بوده که آرای بایدن از ترامپ بیشتر بوده است. این در حالی است که در این ایالت سابقه درگیری با گروه‌های تندرو قدیمی است و در گذشته نیز وجود داشته است. به همین دلیل وضعیت به شکلی نیست که آرای الکترال چنین ایالت‌های مهمی به سود ترامپ تمام شود. این در حالی است که ایالت‌هایی مانند پنسیلوانیا حدود ۲۰ رأی الکترال دارد. ایالت‌هایی مانند فلوریدا که همواره پایگاه جمهوریخواهان بوده در شرایط کنونی به سود بایدن است. در نتیجه پیروزی ترامپ در ایالت‌هایی مانند پنسیلوانیا نمی‌تواند در نتیجه نهایی انتخابات تأثیر زیادی داشته باشد.

ایــن احـــتمال وجود دارد که اتفاقات انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته تکرار شود و دوباره آرای الکترال رئیس‌جمهور آمریکا را انتخاب کند؟

در انتخابات گذشته آرای خانم کلینتون حدود دو میلیون و ۸۰۰ هزار رأی بیشتر از ترامپ بود. آرای الکترال برای این است که از یک دیکتاتوری حداکثری جلوگیری شود و ۵۰ ایالتی که در آمریکا وجود دارد احساس استقلال ایالتی و وزنه جمعیتی کنند. این وضعیت درباره پارلمان نیز وجود دارد. همه ایالت‌ها بدون‌توجه به بزرگی و کوچکی دو سناتور دارند. این در حالی است که در مجلس نمایندگان بستگی به جمعیت هر ایالت نماینده وجود دارد که تا حدودی تناسب را به هم می‌زند. به نظر می‌رسد تفاوت آرای ترامپ و بایدن برخلاف دوره گذشته که دو میلیون و ۸۰۰ هزار رأی بوده این بار حدود ۱۰ میلیون رأی خواهد بود. این فاصله شرایطی را فراهم می‌کند که آرای الکترال در انتخابات تأثیری نخواهد داشت و در چنین شرایطی آرای الکترال نمی‌تواند نتیجه انتخابات را تغییر بدهد. در شرایط کنونی پایگاه اجتماعی ترامپ ریزش زیادی کرده است. در انتخابات گذشته کسانی که امیدوار بوده‌اند وضعیت اقتصادی بهتری پیدا کنند یا شغل مناسبی پیدا کنند به ترامپ رأی داده‌اند. این در حالی است که در طول چهار سال گذشته اتفاق خاصی برای این افراد رخ نداده است. از سوی دیگر بسیاری از مردم آمریکا به ترامپ و دولتش برای مدیریت ناکارآمد بحران کرونا انتقادات جدی دارند.

ترامپ عنوان می‌کــند در صــورت پیشتازی او در شمارش نتایج انتخابات، وی خود را پیروز انتخابات معرفی خواهد کرد. چرا وی به دنبال انجام دادن چنین اقدامی است؟

ترامپ جایی برای دبه کردن برای خود باقی گذاشته که اگر در جایی فاصله آرا با هم کم بود بتواند به دادگاه شکایت کند. این سخنان نشان‌دهنده باخت ترامپ است. امکان ندارد آرای ۹۸ میلیون آمریکایی را نادیده گرفت و باطل اعلام کرد. ترامپ به این نتیجه رسیده که در انتخابات بازنده است. به همین دلیل نیز از هم‌اکنون به دنبال دلایلی برای توجیه شکست خود در انتخابات است. این در حالی است که قانون چنین اجازه‌ای به ترامپ نخواهد داد. ترامپ از شکست در انتخابات هراس دارد و خود را بازنده می‌داند. به همین دلیل نیز تلاش می‌کند با طرح مسائلی این‌چنینی یا تقلب از شکست خود جلوگیری یا آن را توجیه کند. این ادعای ترامپ در حالی مطرح می‌شود که وی رئیس‌جمهور مستقر است و سیستم انتخاباتی همه در اختیار وی است.

 سوال اینجاست که هنگامی که سیستم انتخاباتی در اختیار اوست چگونه قرار است تقلب صورت بگیرد؟ در آمریکا دولت سایه وجود ندارد که اختیارات اصلی را در اختیار داشته باشد و به هر شکلی که تمایل دارد رفتار کند. امروز پول و قدرت در اختیار جمهوریخواهان و ترامپ است. این یک واقعیت است که همواره جمهوریخواهان ثروتمندتر از دموکرات‌ها بوده‌اند. این اتفاقات در گذشته نیز رخ داده و جمهوریخواهان در حالی که الگور از وضعیت بهتری در انتخابات برخوردار بود، در نهایت اجازه ندادند به ریاست‌جمهوری برسد و جورج بوش پسر که مورد حمایت جمهوریخواهان بود دوباره به ریاست‌جمهوری رسید. در چنین شرایطی الگور می‌توانست سیستم دموکراسی آمریکا را به هم بزند اما چنین کاری نکرد.

برخی از جمهوریخواهان از حمایت از ترامپ دست کشیده‌اند. این مسأله به چه میزان می‌تواند در پیروزی بایدن در انتخابات تأثیر داشته باشد؟

حزب جمهوریخواه در آمریکا یک گروه بزرگ است که صمیمانه به ارزش‌های لیبرال دموکراسی اعتقاد دارد. بسیاری از افراد این حزب تحصیلکرده، بافرهنگ و خیر هستند، به همین دلیل نیز چنین افرادی و هر آمریکایی فکوری وجود فردی مانند ترامپ را برخلاف منافع و حیثیت آمریکا قلمداد می‌کند و به‌همین خاطر ترجیح می‌دهند یک دموکرات عاقل رئیس‌جمهور کشور باشد تا یک جمهوریخواه عوام‌فریب و پوپولیست. به همین دلیل بسیاری از جمهوریخواهان یا در انتخابات شرکت نخواهند کرد یا ترجیح می‌دهند به بایدن رأی بدهند. جمهوریخواهان نیز به دنبال این هستند که به مردم آمریکا کمک کنند تا چنین فردی که لیاقت ریاست‌جمهوری آمریکا را ندارد دیگر در قدرت حضور نداشته باشد.

در انتخابات اخیر برخلاف انتخابات گذشته که برخی از مخالفان ترامپ به دلیل دل‌آزردگی از خانم کلینتون در انتخابات شرکت نکردند در انتخابات به صحنه آمدند و از رقیب ترامپ حمایت کردند. همه این عوامل شانس بایدن را در انتخابات آینده افزایش می‌دهد و در مقابل مسیر سختی را در مقابل دونالد ترامپ قرار می‌دهد. برخی تحلیل‌ها که بیشتر مبتنی بر شرایط اقتصاد بود، ممکن است شانس ترامپ را برای پیروزی در انتخابات بالا بدانند اما شیوع ویروس کرونا در آمریکا بسیاری از معادلات اقتصادی را در این کشور به هم زده است. به همین دلیل با توجه به مجموع دلایل کار دونالد ترامپ برای پیروزی در انتخابات بسیار سخت است.

اگر بایدن برای ریاست‌جمهوری آمریکا برگزیده شود جهان فردای بایدن چه جهانی خواهد بود؟

اگر مسأله ایران را کنار بگذاریم در صورت پیروزی بایدن در انتخابات، آمریکا به سطح بالایی از دیپلماسی بین‌المللی باز خواهد گشت. در چنین شرایطی آمریکا دوباره به سازمان بهداشت جهانی، که امروز بیش از همیشه به بودجه آمریکا نیاز دارد، بازخواهد گشت. همچنین آمریکا به کنوانسیون پاریس باز خواهد گشت و تعهدات خود را نسبت به اروپا، کانادا و مکزیک انجام خواهد داشت. از سوی دیگر بایدن دوباره به برجام بازخواهد گشت. اینکه در این زمینه با ایران چه برخوردی خواهد کرد به سیاست‌های جمهوری اسلامی بستگی دارد که به چه میزان از همکاری‌های بین‌المللی استقبال کنند. ترامپ سرمایه مادی و معنوی زیادی برای مقابله با ایران هزینه کرده است. به همین دلیل نیز تلاش زیادی کرده که در کارزار انتخابات اقدامات خود علیه ایران را با تب و تاب زیادی مطرح کرده و از آن دفاع کند. ایران‌هراسی به همان میزان که در دوران ترامپ در خاک آمریکا وجود داشته در داخل ایران نیز وجود داشته است.

بسیاری از اظهارات رادیکال و تندی که از تریبون‌های رسمی ایران علیه آمریکا و متحدانش مطرح می‌شود به موضوع ایران‌هراسی در جهان دامن می‌زند و آن را تقویت می‌کند. ایران‌هراسی در خاک آمریکا عمقی بسیار دارد. این در حالی است که ترامپ تلاش می‌کند از این عمق بهره‌برداری سیاسی کند و از آن به سود خود بهره ببرد. در چنین شرایطی بایدن عنوان می‌کند اگر به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شود به برجام بازخواهم گشت. هنگامی که وی چنین دیدگاهی را مطرح می‌کند به معنای این است که وی بیش از اینکه به دنبال تنش و جنگ‌افروزی باشد به دنبال مذاکره و رویکردهای مسالمت‌آمیز است.

 اگر ایران مراودات بین‌المللی بانکی خود را با کشورهای دیگر در وضعیت عادی قرار بدهد، وضعیت صادرات و وارداتش مانند قبل از تحریم‌ها شود و روابط دیپلماتیکش با کشورهای جهان مانند گذشته شود و رفت‌وآمدها بیشتر شود، در چنین شرایطی خطر جنگ کاهش پیدا خواهد کرد و وضعیت اقتصادی ایران بهتر خواهد شد. در شرایط کنونی بسیاری از نابسامانی‌های جامعه ایران از تحریم‌های بین‌المللی و مناقشه بین ایران و آمریکا نشأت می‌گیرد. به همین دلیل اگر این مناقشه‌ها پایان بپذیرد یا شکل ملایم‌تری به خود بگیرد و تحریم‌ها برداشته شود وضعیت مردم ایران بهتر از گذشته خواهد شد.

منبع مطلب : www.borna.news

مدیر محترم سایت www.borna.news لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب