داروی هیدروکسی کلروکین سولفات چیستداروی هیدروکسی کلروکین سولفات چیست را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

سازمان جهانی بهداشت آزمایش‌های بالینی داروی هیدروکسی کلروکین را معلق کرد

سازمان جهانی بهداشت آزمایش‌های بالینی داروی هیدروکسی کلروکین را معلق کرد

سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه ۲۵ مه (۵ خرداد) آزمایش‌های بالینی داروی هیدروکسی کلروکین برای درمان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ را به‌طور موقت به‌حالت تعلیق درآورد.

هیدروکسی کلروکین که به‌عنوان داروی ضد مالاریا شناخته شده است، پس از شیوع ویروس جدید کرونا در برخی از کشورهای جهان از جمله ایران برای بیماران مبتلا به کووید-۱۹ تجویز می‌شود.

تدروس آدهانوم، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، امروز در نشستی خبری گفت که تصمیم تعلیق آزمایش‌های بالینی این دارو بر اساس تحقیقی که نتایج آن در مجله پزشکی لنست در تاریخ ۲۲ ماه مه منتشر شد، گرفته شده است. این مطالعه می‌گوید که هیدروکسی کلروکین می‌تواند میزان مرگ و میر بیماران مبتلا به کووید-۱۹ را افزایش دهد.

این تحقیق تاکید دارد که خطر آریتمی قلبی (ضربان نامنظم قلب) در افرادی که این دارو را مصرف کرده‌اند بیشتر شده است که این موضوع می‌تواند حملات قلبی را در پی داشته باشد.

آقای آدهانوم تاکید کرد که آزمایش‌های بالینی این دارو تا زمانیکه ایمنی آن بررسی شود به حالت تعلیق در می‌آید.

دیدیه رائولت، پزشک متخصص فرانسوی از آغاز شیوع ویروس کرونا در فرانسه، اصرار داشت که ترکیبی از هیدروکسی کلروکین با آزیترومایسین تنها راه کارآمد جلوگیری از بستری شدن افراد مبتلا به بیماری کووید-۱۹ در بخش مراقبت‌های ویژه است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز بارها از اثربخشی این دارو حرف زده بود. وی دوشنبه هفته گذشته گفته بود که برای پیشگیری از ابتلا به ویروس جدید کرونا به استفاده از داروی هیدروکسی کلروکین روی آورده است. دونالد ترامپ در حالی گفته بود که از این دارو استفاد می‌کند که دولت وی تجویز آن را محدود کرده بود.

آقای ترامپ، امروز نیز بار دیگر درباره این دارو صحبت کرد و گفت که او به تازگی دوره دو هفته‌ای استفاده از داروی هیدروکسی کلروکین را به پایان رسانده است. وی افزود: «و به هر حال من هنوز اینجا هستم.»

همچنان موثر برای مالاریا

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت امروز در عین حال تاکید کرد که نگرانی‌ها درباره داروی هیدروکسی کلروکین تنها در ارتباط با بیماران مبتلا به کووید-۱۹ بوده است و پزشکان همچنان می‌توانند این دارو را برای بیماری‌های خود ایمن و همچنین مالاریا تجویز کنند.

تجویز کلروکین در ایران به چه صورت است؟

در ایران نیز طبق دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های ابلاغ شده به بیمارستان‌ها برای مقابله با ویروس جدید کرونا، استفاده از کلروکین نیز تاکنون توصیه شده است. در نسخه ششم فلو چارت تشخیص و درمان بیماری کووید-۱۹ منتشر شده در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ درباره استفاده از کلروکین آمده است: «در انتخاب کلروکین از کلروکین فسفات یا هیدروکسی کلروکین سولفات می‌توان استفاده کرد. »

با این حال در این دستورالعمل تاکید شده است: « تجویز همزمان کلترا و کلروکین می‌تواند منجر به بروز عوارض قلبی مانند آریتمی شود لذا احتیاط‌های لازم در این خصوص باید مورد نظر باشد.»

در این دستورالعمل حتی برای زنان باردار مبتلا به کووید-۱۹ تجویز قرص هیدروکسی کلروکین سولفات ۲۰۰ میلی گرم یا قرص کلروکین فسفات ۲۵۰ میلی گرم نیز با نظر متخصص عفونی در نظر گرفته شده است.

منبع مطلب : per.euronews.com

مدیر محترم سایت per.euronews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

هیدروکسی کلروکین سولفات؛ موارد مصرف، عوارض جانبی

هیدروکسی کلروکین سولفات؛ موارد مصرف، عوارض جانبی

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمانگروه اجتماعی خبرگزاری آنا از webmd، هیدروکسی کلروکین سولفات دارویی است که برای جلوگیری یا درمان مالاریا (ناشی از گزش پشه) استفاده می‌شود.

این دارو همچنین برای درمان برخی از بیماری‌های مرتبط با ایمنی بدن همچون لوپوس و آرتریت روماتوئید نیز تجویز می‌شود.

هیدروکسی کلروکین سولفات متعلق به طبقه‌ای از داروهای شناخته شده با عنوان داروی ضدروماتسیمی اصلاح‌کننده بیماری (DMARDs) است که می‌تواند علاوه بر کاهش مشکلات پوستی در بیماری لوپوس از درد و تورم در آرتریت نیز جلوگیری کند.

نکته جالب توجه آن‌که در مواردی این دارو به تشخیص پزشک برای جلوگیری از ناراحتی معده نیز تجویز می‌شود.

هیدروکسی کلروکین سولفات چگونه مصرف می‌شود؟

لازم به ذکر است مصرف این دارو باید براساس میزان و زمان تشخیص داده شده از سوی پزشک معالج است و در صورت متوقف کردن پیشگیری یا درمان می‌تواند منجر به عفونت یا بازگشت آن باشد.

عوارض جانبی هیدروکسی کلروکین سولفات چیست؟

حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، اسهال، سرگیجه یا سردرد، کاهش ضربان قلب، علائم نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم پا ،خستگی غیرمعمول، افزایش غیرمعمول وزن)، تغییرات روحی و روانی (مانند اضطراب، افسردگی، توهم)، کاهش شنوایی، علائم بیماری کبد (مانند درد شدید شکم، زرد شدن چشم، ادرار تیره) برخی از عوارض جانبی جدی این دارو است که در صورت مشاهده پزشک معالج باید نسبت به آن مطلع شود.

این دارو ممکن است باعث قند خون کم (هیپوگلیسمی) شود بنابراین در صورت بروز علائم قند خون پایین مانند تعریق ناگهانی، لرزش، گرسنگی، تاری دید، سرگیجه یا سوزن سوزن شدن دست و پا سریعاً باید با پزشک متخصص مشورت شود.

گفتنی است هیدروکسی کلروکین سولفات و داروی مرتبط با آن (کلروکین) در حال حاضر در جریان مطالعات برای درمان کووید-19 است ولی هنوز اثربخشی آن برای درمان کرونا تأیید نشده است.

منبع اصلی

انتهای پیام/ 4105
 

منبع مطلب : ana.press

مدیر محترم سایت ana.press لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب