ثبت نام شناسنامه اتباع مادر ایرانیثبت نام شناسنامه اتباع مادر ایرانی را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

ثبت نام تابعیت افراد دارای مادر ایرانی و پدر خارجی

ثبت نام تابعیت افراد دارای مادر ایرانی و پدر خارجی

با تصویب آیین نامه اعطای تابعیت ایران به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی ، قرار بر این شد که از این پس به فرزندان مادران ایرانی که پدران غیر ایرانی دارند ، با در نظر گرفتن شرایطی تابعیت ایران اعطا شود .

از آنجا که در گذشته بی عدالتی بزرگی در حق این کودکانی که خواهان دریافت تابعیت ایرانی هستند روا داشته می شد ، می توان گفت که تصویب این آیین نامه تحولی بزرگ محسوب می شود . با دریافت تابعیت و شناسنامه ایرانی این اشخاص از حقوق و تکالیف اتباع ایرانی برخوردار خواهند شد .

برای دریافت تابعیت ایرانی لازم است ابتدا در سامانه اینترنتی اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ثبت نام به عمل آمده و سپس زمان ارائه مدارک به آن ها اعلام خواهد شد . در ادامه به توضیحات کاملی در خصوص سامانه ثبت نام تابعیت و شناسنامه افراد دارای مادر ایرانی و پدر خارجی می پردازیم .

ثبت نام شناسنامه کودکان زیر 18 سال دارای مادر ایرانی و پدر خارجی

مسلما افراد زیر 18 سال به دلیل نرسیدن به سن قانونی خودشان نمی توانند تقاضای تابعیت و صدور شناسنامه داشته باشند . بنابراین لازم است مادرشان به نمایندگی از آن ها برای دریافت تابعیت درخواست دهد . تعلق این فرزندان به مادران ایرانی براساس گواهی معتبر بیمارستان یا مرکز بهداشتی که فرزند در آنجا متولد شده احراز می شود .

لازم به ذکر است که فوت ، حجر یا جدایی و طلاق مادر هیچ تاثیری در اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از مادران ایرانی و پدران غیر ایرانی نخواهد داشت . البته رسیدگی به پرونده این اشخاص پس از احراز نسب فرزند با پدر و مادر در مرجع قضایی انجام می گیرد .

در اولین قدم برای دریافت تابعیت و ثبت نام شناسنامه کودکان زیر 18 سال باید در سامانه اینترنتی اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ثبت نام به عمل آید . با استفاده از راهنمای تصویری ذیل می توانید در این سامانه ثبت نام به عمل آورید :

1- در اولین قدم لازم است در مرورگر اینترنتی خود آدرس bafia.ir را جستجو کرده و دقیقا وارد همین صفحه شوید .

2- بعد از ورود به صفحه اصلی از قسمت بر روی گزینه آخر منوی سمت راست صفحه یعنی گزینه فرم ها کلیک کرده و فرم درخواست تشکیل پرونده تابعیت برای صدور شناسنامه فرزند مادر ایرانی زیر 18 سال را انتخاب کنید .

3- فرمی که در حال حاضر برای شما به نمایش در آمده دارای دو قسمت می باشد که در بخش بالای فرم لازم است اطلاعات هویتی مادر که از جانب فرزند خود درخواست اعطای تابعیت و شناسنامه می کند درج شود .

4- در قسمت دوم فرم اطلاعات هویتی فرزند و آدرس محل سکونت درج کرده و در آخر گزینه تایید را فعال کنید .

++++ برای ورود به صفحه فرم درخواست تشکیل پرونده تابعیت برای صدور شناسنامه فرزند مادر ایرانی زیر 18 سال کلیک کنید ++++

به غیر از مواردی که در بالا ذکر کردیم یکی دیگر از شرایطی که برای اخذ تابعیت فرزندان مادران ایرانی وجود دارد استعلام از سازمان امنیت کشور و تایید این سازمان می باشد . برای اطلاع کامل از شرایط اخذ تابعیت فرزندان مادران ایرانی می توانید مقاله ذیل را مطالعه کنید .

ثبت نام شناسنامه افراد بالای 18 سال دارای مادر ایرانی و پدر خارجی

همانطور که گفته شد فرزندان حاصل از مادران ایرانی که بالای 18 سال سن داشته و تا به حال درخواست تابعیت نداده باشند نیز می توانند درخواست اخذ تابعیت و دریافت شناسنامه ایرانی داشته باشند . اگر قبل از 18 سالگی درخواست از طریق مادر داده شده و پرونده به جریان افتاده باشد و سپس فرد به سن 18 سال برسد ادامه پیگیری توسط خود او انجام می گیرد .

در صورتی که متقاضی اعطای تابعیت در ایران حضور نداشته باشد برای ارائه درخواست اعطای تابعیت و تشکیل پرونده باید به نمایندگی سیاسی و کنسولی ایران در محل سکونت مادر ایرانی مراجعه نماید و عدم حضور در ایران مانع از درخواست تابعیت نیست . همانند آنچه در بالا گفته شد برای ثبت نام درخواست تابعیت و شناسنامه ایرانی باید به روش ذیل عمل شود :

1- بعد از ورود به سامانه اینترنتی اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور باید از منوی سمت راست صفحه و در قسمت فرم ها ، گزینه اول یعنی درخواست تشکیل پرونده تابعیت برای صدور شناسنامه فرزند مادر ایرانی بالای 18 سال انتخاب شود .

2- بعد از تکمیل مشخصات درخواست کننده ، مادر ایرانی و آدرس محل سکونت گزینه تایید که در پایین صفحه قرار دارد فعال شود .

++++ برای ورود به صفحه فرم درخواست تشکیل پرونده تابعیت برای صدور شناسنامه فرزند مادر ایرانی بالای 18 سال کلیک کنید ++++

تا اینجا در مورد شرایط اخذ تابعیت فرزندان مادران ایرانی مطالب لازم را برشمردیم اما شرایط اخذ تابعیت ایران به طور کلی چه می باشد ؟ در واقع اشخاصی که نه پدر و نه مادر آن ها ایرانی نیستند برای اخذ تابعیت ایران باید چه شرایطی را داشته باشند ؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید مقاله ذیل را مطالعه کنید .

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد سامانه ثبت نام شناسنامه افراد دارای مادر ایرانی و پدر خارجی در کانال تلگرام موضوعات حقوقی عضو شوید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون سامانه ثبت نام شناسنامه افراد دارای مادر ایرانی و پدر خارجی پاسخ دهند .

سوالات متداول

منبع مطلب : www.heyvalaw.com

مدیر محترم سایت www.heyvalaw.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

ایرنا

ایرنا

به گزارش ایرنا از استانداری تهران، منصور حاجی روز دوشنبه اظهار داشت: پس از مصوبات مجلس شورای اسلامی و دولت در خصوص اعطای شناسنامه به فرزندان مادر ایرانی، شیوه نامه اجرایی این طرح به استان رسیده است و بر همین اساس عملیات ثبت نام از طریق سامانه اینترنتی اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور به آدرس www.bafia.ir  آغاز شده است.

وی ادامه داد: متقاضیان در این سامانه باید عملیات ثبت نام خود را انجام دهند و سپس براساس نوبت دهی که به این افراد اختصاص داده می شود، زمان مراجعه حضوری برای ارائه مدارک مورد نیازی به آنها اعلام می‌شود.

 حاجی تصریح کرد: متقاضیان پس از دریافت مدارک برای استعلام لازم به مراجعی که قانونگذار اعلام کرده، معرفی و پس از طی مراحل لازم به اداره های ثبت احوال برای دریافت شناسنامه معرفی می‌شوند تا مراحل صدور شناسنامه به انجام برسد.

منبع مطلب : www.irna.ir

مدیر محترم سایت www.irna.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

سازمان ثبت احوال كشور - صدور شناسنامه برای فرزندان حاصل از زنان ایرانی با مردان خارجی(مشمولین ماده واحده)

نوع خدمت : G2C

متوسط مدت زمان ارائه خدمت :پس از اخذ کلاسمان انگشت نگاری ، تنظیم سندو صدور شناسنامه در همان روز صورت می پذیرد

نحوه ی تحویل درخواست : حضوری

تعداد دفعات مراجعه حضوری : 4

شناسنامه خدمت

مشمولین ماده واحده مصوب 2/7/1385 مجلس محترم شورای اسلامی، مبنی بر تعیین تکلیف فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، ابتدا با مراجعه به اداره کل امور اتباع خارجی استان محل سکونت و ارائه مدارک مورد نیاز اقدام به تشکیل پرونده می نمایند. پرونده پس از بررسی های اولیه درصورت تایید و کافی بودن مدارک، عینا به اداره تابعیت و امور پناهندگان و مهاجرین وزارت امور خارجه ارسال می گردد. سپس اداره مذکور، پس از صدور سند تابعیت، رونوشتی از سند مذکور را طی نامه ای که مشخصات مشمول ماده واحده و شماره ملی مادر ایرانی در آن درج شده است را به اداره کل امور هویتی ایرانیان خارج از کشور ارسال و این اداره کل نیز پس از بررسی های اولیه طی نامه ای عین رونوشت سند تابعیت مشمول ماده واحده و سایر مدارک و دوقطعه عکس را به اداره کل محل سکونت متقاضیان ارسال تا وفق مقررات و برابر مشخصات اعلامی اداره تابعیت و امور پناهندگان و مهاجرین وزارت امور خارجه، سند هویتی تنظیم و شناسنامه صادر و تسلیم نمایند.

به استناد ماده 9 آیین نامه اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، که در خرداد ماه سال 1399 ابلاغ گردیده است، مشمولین ماده قانونی مذکور موظفند اطلاعات کامل و مستندات خود را به استانداری محل تولد یا محل اقامت مادر ایرانی ارائه دهند تا مراتب بررسی و اعلام نظر گردد. متقاضیان ایرانی مشمول قانون مذکور که ساکن در خارج از کشور می باشند به استناد ماده 15 آیین نامه، جهت ارائه درخواست اعلام تابعیت و تشکیل پرونده به نمایندگی سیاسی و کنسولی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل سکونت مادر ایرانی مراجعه و تشکیل پرونده نمایند.  

منبع مطلب : www.sabteahval.ir

مدیر محترم سایت www.sabteahval.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب