دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی کنکور 1402نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی کنکور 1402نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی کنکور 1402دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی کنکور 1402

هر ساله با نزدیک شدن به آغاز مهلت نام نویسی کنکور، برای بسیاری از داوطلبانی که دفترچه ثبت نام کنکور سراسری را مطالعه کرده و با عنوان کد سوابق تحصیلی مواجه شده اند، سوالاتی مطرح می شود. در ابتدا لازم است بدانید که منظور از سوابق تحصیلی در کنکور نظام جدید، معدل کتبی دیپلم می باشد و دارا بودن این کد از جمله شرایط شرکت در کنکور سراسری است، چرا که داوطلب می بایست آن را در فرم مربوطه درج کند، در غیر این صورت مجاز به ثبت نام کنکور سراسری نخواهند بود. اما چگونه می توان به کد سوابق تحصیلی دسترسی پیدا کرد؟

متقاضیان می توانند از طریق مراجعه به سامانه جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور سراسری و سایت سازمان سنجش، کد سوابق تحصیلی خود را دریافت نمایند.

منظور از سوابق تحصیلی در کنکور 1402 چیست؟

تاثیری که سوابق تحصیلی در نتایج کنکور سراسری دارد، بسته به نوع مدرک دیپلم متقاضی و گروه آزمایشی که در کنکور آن شرکت می کند متفاوت است. در واقع داوطلبانی که دیپلم آن ها غیر مرتبط با رشته گروه آزمایشی آن ها می باشد، از سوابق تحصیلی به میزان مختلفی بهره مند خواهند شد. بنابراین منظور از سوابق تحصیلی در قانون تاثیر سوابق تحصیلی برای کنکور سراسری، نمره هر یک از دروس مرتبط می باشد. لازم است بدانید که فقط نمرات امتحاناتی که به صورت نهایی و سراسری برگزار شده اند جزء سوابق تحصیلی محسوب می شوند.

در کنکور سراسری 1402 که یکی از مراحل آن در دی ماه سال 1401 برگزار می گردد، سوابق تحصیلی به صورت 40 درصد تاثیر مستقیم برای داوطلبانی که نوع دیپلم و گروه آزمایشی آن ها در کنکور یکسان می باشد اعمال می گردد. در صورت وجود تفاوت میان این دو، تاثیر معدل در کنکور حدود 26 درصد تاثیر قطعی خواهد بود. به عنوان مثال اگر داوطلبی با دیپلم رشته علوم انسانی در کنکور گروه ریاضی شرکت کند، معدل وی حدودا 26 درصد (بسته به نوع زیرگروه) در کنکور تاثیر گذار خواهد بود. در بخش بعدی نحوه دسترسی به وضعیت سوابق تحصیلی و کد مربوط به آن که برای هر متقاضی اختصاصی می باشد را بیان کرده ایم.

زمان دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور 1402

هر یک از متقاضیان شرکت در کنکور سراسری، می بایست در موعد مقرر به ایت های مربوطه مراجعه نموده و نسبت به دریافت کد سوابق تحصیلی خود اقدام نمایند این افراد به دو دسته تقسیم شده اند که شرح هر یک به صورت زیر می باشد.

زمان دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی 

تمامی افرادی که متقاضی شرکت در کنکور هستند و دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی می باشند، می بایست در زمان ثبت نام کنکور سال تحصیلی 1402، که از 8 آبان ماه سال 1401 شروع می شود می توانند جهت دریافت کد سوابق تحصیلی به سایت dipcode.medu.ir و یا سایت ساهت به نشانی sahat.medu.ir مراجعه کرده و آن را در فرم ثبت نامی خویش وارد نمایند.

همچنین کسانی که در بازه نام نویسی موفق به دریافت این کد نشده اند، می توانند در یکی از زمان های تمدید مهلت ثبت نام و مهلت مجدد ثبت نام کنکور سراسری 1401 که توسط سازمان سنجش اطلاع رسانی می شود، نسبت به دریافت و درج کد نام برده شده در سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدام کنند.

نکته: دو سایت نام برده شده به منظور دریافت کدسوابق تحصیلی می باشد که کاملا شبیه به هم بوده و محتوای آن یکی است.

زمان دریافت کد سوابق تحصیلی پایه دواردهم

دانش آموزان محصل در پایه دهم که قصد شرکت در کنکور سراسری را دارند، می بایست هنگامی که مدرسه اعلام می نماید در موعد مقرر به سایت سازمان سنجش آموزش کشور و یا سایت ساهت به نشانی اینترنتی sahat.medu.ir مراجعه نموده و نسبت به دریافت کد سوابق تحصیلی خود اقدام نمایند.

مدارک مورد نیاز دریافت کد سوابق تحصیلی

داوطلبان برای دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم نظام جدید و یا قدیم خود برای شرکت در کنکور سراسری 1402، باید با وارد کردن اطلاعات خواسته شده نسبت به دریافت آن اقدام نمایند لذا این مدارک به شرح زیر می باشد.

شماره دانش آموزی کد منطقه شهرداری مدرسه تاریخ تولد کد مدرسه مشخص کردن پایه تحصیلی مدارک شناسایی مثل کارت ملی یا شناسنامه

راهنمای دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور 1402

یکی از مدارک ثبت نام کنکور سراسری، کد سوابق تحصیلی می باشد. داوطلبانی که مشمول دریافت این کد هستند، می بایست در تاریخی که از سوی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می گردد به سایت جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور و یا سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کنند و با وارد کردن اطلاعات شخصی، کد سوابق تحصیلی خود را مطابق راهنمای زیر دریافت نمایند.

دریافت کد سوابق تحصیلی از طریق سایت ساهت

به سایت sahat.medu.ir مراجعه کرده و سپس مطابق تصویر گزینه ” ثبت نام دانش آموز “ را انتخاب نمایند.

دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی از سایت دیپ کددریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی از سایت دیپ کد

برای ورود به صفحه ثبت نام دانش آموز، کدملی و شماره همراه را در کادرهای مشخص شده وارد نموده و گزینه “ثبت نام” را برگزینید.

مرحله دوم دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی از سایت دیپ کدمرحله دوم دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی از سایت دیپ کد

پس از تکمیل مراحل ثبت نام، مجدد وارد صفحه اصلی شده و همانند تصویر گزینه سبز رنگ “ورود به سامانه” را انتخاب نمایید.

مرحله سوم دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی از سایت دیپ کدمرحله سوم دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی از سایت دیپ کد

در کادرهای نمایش داده شده نام کاربری (کدملی) و رمز عبور را وارد نموده و پس از آن گزینه “ورود به سامانه” را انتخاب نمایید تا بتوانید کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی را مشاهده کنید.

دریافت کد سوابق تحصیلی توسط سایت سازمان سنجش 

داوطلبان در این روش می بایست دریافت کد سوابق تحصیلی سازمان سنجش را در گوگل سرچ نموده و سپس بر روی ” سوابق تحصیلی سازمان سنجش “ کلیک نمایید.

در این مرحله از طریق سه روش می توانید اقدام به دریافت کد سوابق تحصیلی خود نمایید. فقط کافیست اطلاعات یکی از پنل را وارد و روی ” جست و جو “ کلیک کنید.

چه کسانی می توانند کد سوابق تحصیلی کنکور سراسری 1402 را دریافت نمایند؟

همان طور که گفته شد در کنکور سراسری 1402 سوابق تحصیلی به صورت 40 درصد تاثیر قطعی برای داوطلبانی که نوع دیپلم و گروه آزمایشی آن ها در کنکور یکسان می باشد اعمال می گردد. اما سوال این جاست که چه کسانی مشول دریافت آن می شوند؟ و چه کسانی از آن بی بهره می مانند.

دریافت کد سوابق تحصیلی 
افراد مشمول دریافت کد سوابق تحصیلی افراد غیر مشمول دریافت کد سوابق تحصیلی
تمامی فارغ التحصیلان نظام جدید که دیپلم خود را از سال 98 به بعد دریافت کرده اند. داوطلبانی که مدرک تحصیلی خود را قبل از سال 84 دریافت کرده اند.
دانش آموزانی که دیپلم خود را در یکی از رشته‌های نظری (تجربی، ریاضی فیزیک و علوم انسانی) از سال 1384 به بعد اخذ نموده اند. متقاضیانی که فارغ التحصیل نظام ترمی واحدی نظام قدیم آموزش متوسطه می باشند.
دانش آموزان رشته‌های نظری که مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال 1391 به بعد دریافت کرده اند. دانش آموختگان شاخه فنی حرفه ای و کاردانشو هم چنین فارغ التحصیلانی که دارای دیپلم رشته های غیر نظری هستند.
دانش آموزان فارغ التحصیل رشته های نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش برای شرکت در کنکور کاردانی فنی حرفه ای 1401 باید داری مدرک دیپلم بوده تا بتوانند کدسوابق تحصیلی دیپلم خود را دریافت کنند. داوطلبان دارای مدرک دیپلم تطبیقی از مدارس غیر ایرانی خارج از کشور نیز دارای کد سوابق تحصیلی نبوده و مشمول این قانون نمی شوند.
فارغ التحصیلان دارای مدرک پیش دانشگاهی که مدرک خود را قبل از سال 91 اخذ نموده اند، مشمول این طرح نمی باشند.

نکته مهم: دانش آموزانی که مدرک دوره پیش دانشگاهی نظام جدید را دارند فاقد کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی بوده و فقط باید کد سوابق تحصیلی دیپلم خود را دریافت کنند.

کد سوابق تحصیلی یک کد 17 رقمی هست که از طریق سایت sangesh.org و  sahat.medu.ir قابل دریافت می باشد.

فرمول دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور 1402

دریافت کد سوابق تحصیلی دانش آموزان پایه دواردهم و افراد دارای سوابق تحصیلی دیپلم نظام جدید و یا قدیم از فرمول خاصی پیروی می کند که هر کدام به شرح زیر می باشد.

فرمول دریافت کد سوابق تحصیلی
فرمول دیپلم کد منطقه یا ناحیه + o + کد دانش آموزی +5
فرمول پیش دانشگاهی کد منطقه یا ناحیه + o + کد دانش آموزی +2
فرمول دوازدهمی ها کد منطقه یا ناحیه +oo+ کد دانش آموزی +6

 

 

سوالات متداول

1- آیا همه دارندگان مدرک پیش دانشگاهی مشمول سوابق تحصیلی هستند؟

خیر، اجرای این طرح شامل فارغ التحصیلان دارای مدرک پیش دانشگاهی که مدرک خود را قبل از سال 91 اخذ نموده اند، نمی باشد.

2- چگونه می توانم کد سوابق تحصیلی خود را دریافت نمایم؟

با مراجعه به سایت sangesh.org و sahat.medu.ir و وارد نمودن اطلاعاتی همچون کد دانش آموزی، کد مقطع، کد منطقه و تاریخ تولد، می توانید به کد سوابق تحصیلی خود دسترسی پیدا کنید.

3- جهت دریافت کد سوابق تحصیلی، به کد دانش آموزی دیپلم و پیش دانشگاهی نیاز دارم. چگونه برای دریافت این کدها اقدام کنم؟

کد دانش آموزی دیپلم و پیش دانشگاهی داوطلبان به ترتیب بر روی کارنامه دیپلم و پیش دانشگاهی آن ها درج شده است.

{ "@context": "https://schema.org", "@type": "FAQPage","mainEntity": [{"@type": "Question", "name": "آیا همه دارندگان مدرک پیش دانشگاهی مشمول سوابق تحصیلی هستند؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "خیر، اجرای این طرح شامل فارغ التحصیلان دارای مدرک پیش دانشگاهی که مدرک خود را قبل از سال 91 اخذ نموده اند، نمی باشد." } },{"@type": "Question", "name": "چگونه می توانم کد سوابق تحصیلی خود را دریافت نمایم؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "با مراجعه به سایت sangesh.org و sahat.medu.ir و وارد نمودن اطلاعاتی همچون کد دانش آموزی، کد مقطع، کد منطقه و تاریخ تولد، می توانید به کد سوابق تحصیلی خود دسترسی پیدا کنید." } },{"@type": "Question", "name": "جهت دریافت کد سوابق تحصیلی، به کد دانش آموزی دیپلم و پیش دانشگاهی نیاز دارم. چگونه برای دریافت این کدها اقدام کنم؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "کد دانش آموزی دیپلم و پیش دانشگاهی داوطلبان به ترتیب بر روی کارنامه دیپلم و پیش دانشگاهی آن ها درج شده است." } }]}

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

.star svg{ background:#777; } .star svg:hover{ background:#FF0; } .postLike{ margin: 20px auto 50px auto; text-align: center; width: 157px; padding: 0px 0px 0px 6px; background: #F9F9F9; border: 1px solid #F1F1F1; border-radius: 13px; font-size: 14px; line-height: 30px; white-space: nowrap; background-color: #ff6464; color: #fff; box-shadow: 0 0 25px #ffce4961; } .postlike-text{ vertical-align: middle; color: #fff; } .sl-wrapper a { border-bottom: 0 !important; text-decoration: none !important; } .sl-button { font-size: 1em; line-height: 1; font-weight: normal; } /* Colors */ a.liked { color: #da1b1b; } a.liked:hover, a.liked:active, a.liked:focus { color: #666666; } a.liked span.sl-count, .sl-count { color: #fff; } /* Icon */ .sl-icon { margin-right: 4px; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; color: #fff; margin-top: 1px; font-size: 17px; } .sl-icon i { margin-top: 1px; margin-left: 5px; font-size: 17px; } .sl-icon svg { fill: currentColor; width: 1em; height: 1em; margin-left:5px; } .sl-icon svg:after { content: ""; position: absolute; top: 0; right: 0; bottom: 0; left:0; } /* Count */ .sl-count { font-size: 1em; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; display: none; } /* Loader */ .loader, .loader:before, .loader:after { background: rgba(0, 0, 0, 0.2); -webkit-animation: load1 1s infinite ease-in-out; animation: load1 1s infinite ease-in-out; width: .2em; height: .6em; } .loader:before, .loader:after { position: absolute; top: 0; content: ''; } .loader:before { left: -.375em; -webkit-animation-delay: -0.32s; animation-delay: -0.32s; } .loader { text-indent: -9999em; display: inline-block; position: relative; vertical-align: middle; font-size: 1em; -webkit-transform: translateZ(0); -ms-transform: translateZ(0); transform: translateZ(0); -webkit-animation-delay: -0.16s; animation-delay: -0.16s; } .loader:after { left: .375em; } @-webkit-keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } } @keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } }

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب