شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1402شرایط مورد نیاز ثبت نام کنکور سراسری شرایط مورد نیاز ثبت نام کنکور سراسری شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1402

شرکت در هر آزمونی از جمله کنکور سراسری مستلزم آگاهی از شرایط و مقرراتی است که برای آن در نظر گرفته می شود. این آزمون هر ساله توسط سازمان سنجش آموزش کشور جهت گزینش داوطلبانی که واجد شرایط و توانایی های لازم جهت تحصیل در دانشگاه هستند، برگزار می گردد. علاقه مندان به کنکور سراسری که هرساله در پنج گروه آزمایشی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، زبان های خارجه و هنر با یکدیگر به رقابت می پردازند، می بایست ابتدا پس از انتشار دفترچه ثبت نام کنکور به مطالعه آن پرداخته و سپس نسبت به نام نویسی اینترنتی خود اقدام نمایند.

این امر موجب می شود تا آن ها اطلاعات لازم و هر چه که باید در خصوص شرکت در آزمون مذکور بدانند را به دست آورند و به این ترتیب نام نویسی خود را با آگاهی کاملی از طریق سایت سازمان سنجش به انجام برسانند.

دارا بودن دیپلم نظام آموزشی جدید 3-3-6 که تا 31 شهریور 1402 دریافت شود یا دیپلم 4 ساله نظام قدیم آموزش متوسطه یا مدرک کاردانی یکی از شرایط اختصاصی شرکت در کنکور سراسری می باشد.

شرایط عمومی ثبت نام کنکور سراسری 1402

تصمیماتی که اخیرا در راستای حذف کنکور نظام قدیم اتخاذ گردید، نشان می دهد که شرکت کنندگان صرفا می بایست دارای شرایط کنکور نظام جدید باشند. این شرایط در دو بخش عمومی و اختصاصی دسته بندی می شوند که قسمتی از دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری را به خود اختصاص می دهند. متقاضیان در صورت احراز تمامی این شرایط مجاز به نام نویسی و شرکت در آزمون می باشند.

اعتقاد به دین اسلام و یا یکی از ادیان ذکر شده در قانون اساسی کشور نداشتن اعتیاد به هیچ گونه مواد مخدر عدم سوء پیشینه کیفری عدم دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران عدم سوء پیشینه اخلاقی

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور سراسری 1402

دارا بودن دیپلم نظام آموزشی جدید 3-3-6 (در شاخه های نظری، فنی و حرفهای و کاردانش) که تا 31 شهریور 1402 دریافت شود یا دیپلم 4 ساله نظام قدیم آموزش متوسطه یا مدرک کاردانی الزامی است. افرادی که تحصیلات خود را در مقطع کاردانی رشته های آموزش غیرپزشکی به پایان رسانده اند، در صورتی مجاز به شرکت در کنکور هستند که مدرک مربوط به خدمات قانونی خود را حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1402 و یا 30 بهمن 1402 دریافت نمایند، لذا این دسته از داوطلبان در زمان ثبت نام دانشگاه ملزم به ارائه گواهی پایان دوره طرح نیرو انسانی خود هستند. دانش آموختگان رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت (مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در مقطع کارشناسی که باید حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1402 و یا 30 بهمن ماه 1402 خدمات خود را به پایان رسانده باشند، و در صورت قبولی در دوره دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی نیازی به گذراندن دوره طرح مجدد نخواهند داشت. دانشجویان دوره نوبت دوم (شبانه)، دانشگاه آزاد، نیمه حضوری، مجازی، ظرفیت مازاد و پردیس خودگردان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور و دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی – غیرانتفاعی و… (به شرط نداشتن مشکل نظام وظیفه برای آقایان) می توانند بدون انصراف از دانشگاه، در کنکور سراسری 1402 شرکت نمایند. لازم به ذکر است که این دسته از داوطلبان در صورت موفقیت در کنکور و قبل از ثبت نام در رشته محل جدید می بایست از دانشگاه قبلی خود انصراف قطعی داده و گواهی مربوط به آن را به موسسه پذیرنده ارائه نمایند. متقاضیان (آقا) نباید از نظر سازمان نظام وظیفه محکوم به ممنوعیت تحصیل از باشند. داوطلبان آقا می بایست گواهی پایان خدمت سربازی و یا معافیت از آن (دائم و یا موقت) خود را دریافت کرده باشند. متقاضیان ثبت نام رشته ای شناور می بایست کارت اعتباری رشته مورد نظر را با پرداخت هزینه تهیه نمایند.

تبصره:

پیرو انتشار آخرین اخبار در این زمینه همه داوطلبان اعم از دانش آموزان و فارغ التحصیلان شاخه های نظری ،فنی و حرفه ای و کاردانش در تمام نظام های آموزر و پرورش می بایست نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی بر اساس برنامه اعلام این وزارت خانه اقدام نمایند.

همچنین لازم به ذکر است که در آزمون سراسری 1402 و پس از آن، برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی ناقص داشته و یا کلا سابقه ای در این خصوص ندارند، نمره کل سابقه تحصیلی نسبت به سوابق موجود داوطلب در گروه درخواستی اعمال می شود و نمره آزمون اختصاصی جایگزین آن نخواهد شد. 

البته توجه به این نکته نیز ضروری است که، چنانچه داوطلبی در امتحاناتی که وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد سوابق پیش بینی می کند، شرکت نکرده و اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی برای دروس عمومی و اختصاصی ننماید، نمره آن درس برایش “صفر” لحاظ خواهد شد. 

شرایط پیرامون مقررات وظیفه عمومی کنکور سراسری 1402

شرایط مربوط به وظیفه عمومی جهت ثبت نام کنکور سراسری 1402
دارا بودن کارت پایان خدمت هوشمند
دارا بودن کارت معافیت دائم هوشمند (کفالت، پزشکی، ایثارگران و موارد خاص)
داشتن برگ معافیت موقت هولوگرام دار بدون غیبت (پزشکی، کفالت) در مدت اعتبار آن
مشمولانی که در سال آخر دوره متوسطه 1401  – 1402 در حال تحصیل بوده و در همین سال حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1402 معافیت تحصیلی اخذ کنند، در سنوات مجاز فارغ التحصیل می شوند.
دانش آموزانی که قبل از سن مشمولیت دیپلم نظام آموزشی جدید خود را دریافت نمایند.
سربازان در حال خدمتی که دارای مدرک پیش دانشگاهی و یا دیپلم نظام آموزشی جدید (3 – 3 – 6) بوده و پذیرفته شده دوره کارشناسی و بالاتر باشند.

شرایط استفاده از سهمیه های کنکور

یکی از عناوین موثر بر روی رتبه و حتی پذیرش در رشته های کنکور سراسری و آزاد، سهمیه های در نظر گرفته شده برای این آزمون می باشد به این صورت که برخی از داوطلبین با یک سری شروط معین می توانند، امکان استفاده از ظرفیت های مجزا و پذیرش در کدرشته های کنکوری را داشته باشند. این شرایط به طور مفصل در قسمت زیر بیان خواهد شد.

سهمیه مناطق

می توان گفت این سهمیه برای تمامی متقاضیان شرکت کننده در آزمون سراسری که خواستار استفاده از سهمیه های دیگر نباشند در نظر گرفته شده است که متناسب با محل دریافت مدرک تحصیلی سه سال آخر دبیرستان در سه بخش منطقه 1، 2 و 3 تقسیم بندی می شود.

سهمیه رزمندگان 

حضور داوطلبانه حداقل شش ماه متوالی یا متناوب داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهه های نبرد از تاریخ 31 شهریور 59 تا 31 شهریور ماه 67 الزامی است. داوطلبانی که در دوران جنگ تحمیلی از کارکنان رسمی، پیمانی و وظیفه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بوده اند، در صورت داشتن حداقل 6 ماه سابقه خدمت پیوسته و 9 ماه سابقه خدمت ناپیوسته، می توانند از سهمیه رزمندگان استفاده کنند. داوطلبان بسیجی عادی و فعال جزو این سهمیه محسوب نمی گردند. فرد متقاضی برای استفاده از سهمیه فوق می بایست 75 درصد امتیاز قبولی آخرین فرد مورد پذیرش در سهمیه آزاد را کسب نموده باشد.

سهمیه خانواده شهدا، ایثارگران 5 و 25 درصد

25 درصد از ظرفیت های در نظر گرفته شده از هر کدرشته به همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثران، آزادگان و همسر و فرزندان آنان، جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان تعلق می گیرد. 5 درصد دیگر از ظرفیت های پذیرش در هر کدرشته برای جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنان و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه معین شده است. شرکت کنندگان در کنکور سراسری که دارای سهمیه های مذکور هستند می بایست 70 درصد نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد را به دست آورند.

سهمیه بهیاران 

سهمیه بهیاران با حداکثر 5 درصد از ظرفیت پذیرش در تمامی دوره ها، از سال 1400 و به مدت 5 سال برای داوطلبانی در نظر گرفته می شود که دارای شرایط زیر باشند.

سلامت کامل جسم و روان داشتن حداقل سه سال سابقه کاری بعد از دریافت دیپلم بهیاری در استان محل خدمت دیپلم نظام قدیم 4 ساله یا نظام جدید سه ساله و داشتن مدرک پیش دانشگاهی مورد تایید وزارت بهداشت تا تاریخ 31 شهریور ماه 1402 کسب حدنصاب نمره 70 درصد امتیاز آخرین فرد پذیرش شده در سهمیه آزاد برای آن کد رشته محل
 حدنصاب امتیاز لازم برای پذیرش داوطلبان دارای سهمیه در کنکور سراسری 1402
عنوان  حدنصاب قبولی 
سهمیه خانواده شهدا 70 درصد نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد
سهمیه ایثارگران 5 درصد 70 درصد نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد
سهمیه ایثارگران 25 درصد 70 درصد نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد
سهمیه رزمندگان 75 درصد نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد
سهمیه بهیاران 70 درصد نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد

شرایط ثبت نام اتباع خارجی در کنکور سراسری 1402

اتباع خارجی بایستی علاوه بر شرایط عمومی و اختصاصی ذکر شده در این مقاله و فعال نمودن بند مربوط به تقاضا نامه ثبت نام اینترنتی بایستی شرایط ذیل را نیز داشته باشند.

تنها اتباع غیر ایرانی مقیم جمهوری اسلامی ایران و دارای اقامت قانونی مجاز به ثبت نام در کنکور سراسری خواهند بود. تمامی داوطلبان تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در رشته ها و مقاطع و دوره های مختلف مشمول این شرایط و ضوابط این شیوه نامه می باشند. حداکثر میزان مدت تحصیل در مقطع کارشناسی پیوسته دانشگاه پیام نور 5 سال و در صورت افزایش مدت سنوات، تمدید نیمسال تحصیلی به مدت دو نیمسال خواهد بود. این دسته از متقاضیان مجاز به انتخاب رشته در مناطق غیر مجاز نخواهند بود و در صورت پذیرفته شدن در آزمون ورودی همان سال پذیرششان لغو می گردد. لذا این دسته از شرکت کنندگان در صورت قبولی در محل غیر مجاز می توانند در اولین کد رشته تحصیلی مجاز، ادامه تحصیل دهند. در صورت مشاهده مغایرت شرایط ثبت نام و پذیرش متقاضیان در هر مرحله از نام نویسی از ادامه پذیرش دانشجو جلوگیری به عمل می آید.

شرایط تحصیل مجدد دانشجویان انصرافی در کنکور سراسری 1402

متقاضیانی که انصراف می دهند حق بازگشت و تحصیل در رشته تحصیلی سابق خود را نخواهند داشت.  آن دسته از متقاضیانی که در کنکور سال 1401 مجاز به تحصیل در یکی از دانشگاه های روزانه شده بودند می توانند در رشته های روزانه کنکور سال بعد شرکت کنند. دانشجویانی که در دوره های روزانه به تحصیل پرداخته و از دانشگاه محل آموزش خود انصراف نداده باشند و در آزمون سراسری پذیرفته شوند، می توانند در آزمون سراسری 1402 ثبت نام نمایند.

شرایط شرکت در کنکور با رشته غیر مرتبط

یکی از مسائلی که شاید برای بسیاری از کنکوری ها حائز اهمیت باشد این است که آیا می توان دیپلم رشته تجربی را داشت در صورتی که در کنکور زبان و هنر نام نویسی کرد؟ در این بخش باید بگوییم که بله. مطابق با مصوبات جدید و حدف دروس عمومی و تاثیر 40 در صدی آن ها بر اساس سوابق تحصیلی، افرادی که به طور مثال دارای دیپلم رشته تجربی باشند ولی در کنکور هنر و زبان ثبت نام نمایند به جای 40 درصد تاثیر سوابق تحصیلی 26 درصد برای آنها لحاظ خواهد شد.

شرایط شرکت دوازدهمی ها و یازدهمی ها در کنکور سراسری 1402

دانش آموزان پایه دوازدهم نیز با توجه به این که سال آخر تحصیلی خود را سپری می کنند می توانند در کنکور سراسری 1402 شرکت نمایند. دقت داشته باشید که این دسته از داوطلبان می بایست تا 31 شهریور ماه سال 1402 مدرک دیپلم خود را دریافت کرده و ارائه دهند.

توجه داشته باشید که داوطلبان پایه یازدهم نیز به این دلیل که وارد کردن کد سوابق تحصیلی یکی از بند های اجباری شرکت در این آزمون می باشد و آنها از داشتن آن مبری هستند، ممکن است به مشکل برخورد نمایند. همچنین لازم به ذکر است که این دسته از داوطلبان می توانند در هنگام ثبت نام علامت دانش آموز یا فارغ التحصیل دانشگاه غیر انتفاعی هستم را علامت گذاری نموده و تا در هنگام تکمیل فرم نام نویسی با مشکل مواجه نشوند.

شرایط شرکت در کنکور سراسری 1402 با مدرک کاردانی

بنابر مندرجات دفترچه کنکور سراسری، دارندگان مدرک کاردانی یا فوق دیپلم، دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و همچنین افرادی که دارای مدرک کاردانی پیوسته بوده و یا حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه 1402 در این مقطع فارغ التحصیل می شوند، می توانند در کنکور سراسری ثبت نام نمایند.

در ضمن ثبت نام و ادامه تحصیل پذیرفته شدگانی که شروع آموزش آن ها از نیم سال دوم سال تحصیلی 1402 – 1403 می شود، در صورتی که مدرک کاردانی خود را تا تاریخ 30 بهمن ماه 1402 دریافت کنند، مانعی نخواهد داشت.

همچنین فارغ التحصیلان دوره کاردانی رشته های آموزشی غیر پزشکی چنانچه نهایتا تا تاریخ 31 شهریور ماه 1402 تعهدات و خدمات قانونی خود را انجام داده باشند، می توانند در این آزمون شرکت نمایند.

علاقه مندانی که با بررسی شرایط فوق، اطمینان پیدا کنند که هیچ گونه مشکلی برای ثبت نام کنکور ندارند، می توانند با فراهم آوردن مدارک ثبت نام کنکور 1402 در موعد مقرر به ثبت اطلاعات خود در سایت ثبت نام کنکور سراسری بپردازند. ممکن است دانشجویان دانشگاه های روزانه به هر دلیلی دچار محرومیت از شرکت در کنکور شده و خواستار اطلاع از شرایط رفع محرومیت کنکور 1402 باشند. اگر این مسئله جزء دغدغه های شما نیز هست می توانید با کلیک بر روی لینک های مربوطه، اطلاعات لازم را دریافت کنید.

 

سوالات متداول

1- آیا فارغ التحصیلان مقطع کاردانی رشته های آموزش غیرپزشکی مجاز به ثبت نام در کنکور سراسری 1402 می باشند؟

این داوطلبان تنها در صورتی که مدرک مربوط به خدمات قانونی خود را حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1402 و یا 30 بهمن 1402 دریافت نمایند می توانند نام نویسی کنند.

2- شرایط نظام وظیفه برای شرکت در کنکور سال 1402 به چه صورت می باشد؟

این شرایط در چند دسته معافیت دائم، موق، پابان خدمت و... در نظر گرفته شده که به طور کامل در متن مقاله ذکر گشته است.

3- برای ثبت نام در کنکور سراسری 1402 حداقل باید دارای چه مدرک تحصیلی باشیم؟

داشتن دیپلم نظام آموزشی جدید 3-3-6 که تا 31 شهریور 1402 اخذ شود، یکی از شرایط اصلی نام نویسی می باشد.

{ "@context": "https://schema.org", "@type": "FAQPage","mainEntity": [{"@type": "Question", "name": "آیا فارغ التحصیلان مقطع کاردانی رشته های آموزش غیرپزشکی مجاز به ثبت نام در کنکور سراسری 1402 می باشند؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "این داوطلبان تنها در صورتی که مدرک مربوط به خدمات قانونی خود را حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1402 و یا 30 بهمن 1402 دریافت نمایند می توانند نام نویسی کنند." } },{"@type": "Question", "name": "شرایط نظام وظیفه برای شرکت در کنکور سال 1402 به چه صورت می باشد؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "این شرایط در چند دسته معافیت دائم، موق، پابان خدمت و... در نظر گرفته شده که به طور کامل در متن مقاله ذکر گشته است." } },{"@type": "Question", "name": "برای ثبت نام در کنکور سراسری 1402 حداقل باید دارای چه مدرک تحصیلی باشیم؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "داشتن دیپلم نظام آموزشی جدید 3-3-6 که تا 31 شهریور 1402 اخذ شود، یکی از شرایط اصلی نام نویسی می باشد." } }]}

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

.star svg{ background:#777; } .star svg:hover{ background:#FF0; } .postLike{ margin: 20px auto 50px auto; text-align: center; width: 157px; padding: 0px 0px 0px 6px; background: #F9F9F9; border: 1px solid #F1F1F1; border-radius: 13px; font-size: 14px; line-height: 30px; white-space: nowrap; background-color: #ff6464; color: #fff; box-shadow: 0 0 25px #ffce4961; } .postlike-text{ vertical-align: middle; color: #fff; } .sl-wrapper a { border-bottom: 0 !important; text-decoration: none !important; } .sl-button { font-size: 1em; line-height: 1; font-weight: normal; } /* Colors */ a.liked { color: #da1b1b; } a.liked:hover, a.liked:active, a.liked:focus { color: #666666; } a.liked span.sl-count, .sl-count { color: #fff; } /* Icon */ .sl-icon { margin-right: 4px; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; color: #fff; margin-top: 1px; font-size: 17px; } .sl-icon i { margin-top: 1px; margin-left: 5px; font-size: 17px; } .sl-icon svg { fill: currentColor; width: 1em; height: 1em; margin-left:5px; } .sl-icon svg:after { content: ""; position: absolute; top: 0; right: 0; bottom: 0; left:0; } /* Count */ .sl-count { font-size: 1em; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; display: none; } /* Loader */ .loader, .loader:before, .loader:after { background: rgba(0, 0, 0, 0.2); -webkit-animation: load1 1s infinite ease-in-out; animation: load1 1s infinite ease-in-out; width: .2em; height: .6em; } .loader:before, .loader:after { position: absolute; top: 0; content: ''; } .loader:before { left: -.375em; -webkit-animation-delay: -0.32s; animation-delay: -0.32s; } .loader { text-indent: -9999em; display: inline-block; position: relative; vertical-align: middle; font-size: 1em; -webkit-transform: translateZ(0); -ms-transform: translateZ(0); transform: translateZ(0); -webkit-animation-delay: -0.16s; animation-delay: -0.16s; } .loader:after { left: .375em; } @-webkit-keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } } @keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } }

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب