اولین شاعری که افکار و اصطلاحات عرفانی را با مضامین عاشقانه در هم امیختاولین شاعری که افکار و اصطلاحات عرفانی را با مضامین عاشقانه در هم امیخت را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

زندگینامه 54 شاعر ایرانی زبان

1)      خواجه عبدلله انصاری

خواجه عبدالله انصاري ملقب به شيخ الاسلام و معروف به پير انصار و پير هرات از دانشمندان و عارفان قرن پنجم است که در سال 481 ه . ش در هرات در گذشت . از آثار مشهور او الهي نامه زادالعارفين مناجات نامه و رساله ي دل و جان را مي توان نام برد . مناجات نامه خواجه عبدالله انصاري مسجع ، لطيف ، دلنشين ، ساده و سرشار از مضامين عرفاني است

*********************************************

2)      محمد حسین تبریزی

متخلص به شهريار ( 1367-1285 ) از برجسته ترين شاعران غزل سراي معاصر است . او علاوه بر غزل در سرودن انواع شعر فارسي مهارت داشت . از آثار او مي توان به منظومه ( حيدر بابايه سلام ) ( به زبان ترکي آذربايجاني ) و کليات (در پنج جلد ) اشاره کرد . هماي رحمت يکي از سروده هاي مشهور و شور انگيز شهريار در وصف مولاي متقيان علي (ع) است . او در اين سروده ، با بهره گيري از زبان صميمي و عاطفي و ساده و روان ، باور و ايمان و ارادت خود را نسبت به اهل بيت (ع) آشکار مي سازد .

*********************************************

3)      محمدعلی جمال زاده

محمد علي جمال زاده در سال 1274 ش در خانواده اي روحاني در اصفهان به دنيا آمد . در هفده سالگي براي تحصيل به بيروت و سپس به پاريس رهسپار شد . او نخستين داستان هاي کوتاه ايراني را تحت عنوان ( يکي بود يکي نبود ) در سال 1300 منتشر کرد . به اعتبار همين کتاب ، جمالزاده را آغاز گر سبک در نثر معاصر فارسي و پدر داستان نويسي دانسته اند . در اين داستان ها ، گوشه هايياز زندگي ايرانيان در دوره مشروطه به صورتي انتقادي و با نثري ساده ، طنز آميز و آکنده از ضرب المثل ها و اصطلاحات عاميانه بيان شده است . بعضي ديگر از آثار جمال زاده عبارت اند از : دارالمجانين – سروته يه کرباس – تلخ و شيرين – هفت کشور – شور آباد – راه آب نامه – قصه هاي کوتاه براي بچه هاي ريش دار – قصه ما به سر رسيد .محمد علي جمال زاده در سال 1376 در ژنو چهره در نقاب خاک کشيد .

*********************************************

4)      بزرگ علوی

بزرگ علوي ، داستان نويس معاصر ( 1375-1282) از نخستين تحصيلکرده هاي ايراني در آلمان بود و سال هاي دراز عمر خود را در اين کشور گذراند . از سال 1332 تا 1357 نوشته هاي او در ايران اجازه انتشار نيافت. چشم هايش – چمران – ميرزا- و سالاري ها از آثار مشهور بزرگ علوي است .

*********************************************

5)      سیمین دانشور

سيمين دانشور ، همسر جلال آل احمد در سال 1300 در شيراز به دنيا آمد . نخستين مجموعه داستان او آتش خاموش در سال 1337 منتشر شد . مشهورترين اثر دانشور ( سووشون) نام دارد که داستان زندگي اجتماعي زري و يوسف ( دو قهرمان اصلي کتاب ) است . نويسنده همچنين به شرح و توصيف زندگي اجتماعي مردم فارس در خلال جنگ جهاني دوم و تسلط انگليسان مي پردازد . اين کتاب به چند زبان زنده ي دنيا نيز ترجمه شده است .

*********************************************

6)      سعدی

سعدي ، استاد سخن و يکه تاز عرصه ي نثر مسجع و شعر عاشقانه است . ظرافت بيان ، استواري سخن ، شيوايي و رسايي ، سادگي و لطف کلام و عظمت و اعتدال ار ويژگي هاي شعر و نثر اوست . غزل سعدي شيرين و شنيدني ، صميمي و تاثير گذار است و ساخت و بافتي روان و دل نواز دارد . در آرزوي تو باشم يکي از غزل هاي سعدي است که شاعر ، آرزوي وصل محبوب و دل بريدن از هرچه غير اوست را بيان مي کند . مقصد عارفان و عاشقان حقيقي نه رسيدن به بهشت است نه رهايي از دوزخ که آنان تنها شيفته و دل باخته اويند و بس .

*********************************************

7)      حافظ

خواجه شمس الدین محمد متخلص به حافظ از معروفترین شعرا وغزل سرایان ایران است پدر وی درزمان اتابکان از اصفهان به شیراز رفت وحافظ درحدود سال 726 درشهر شیراز بدنیا آمد.وی درکودکی از داشتن پدر محروم شد وبی سرپرست ماند.وی در شرایط سختی امرار معاش می نمود ودر نهایت فقر تحصیل علم می کرد.دیوان خواجه حافظ شامل مثنوی،قصیده،غزل، قطعه،ترجیع بند،رباعی،ساقی نامه است.

*********************************************

8)      سنایی

سنايي از شاعران بزرگ قرن ششم و صاحب آثاري چون حديقه الحقيقه ، سير العباد الي المعاد و کارنامه بلخ است . سنايي را بايد از تاثير گذارترين شاعران در حوزه هاي مختلف شعر فارسي چون مثنوي ، غزل ، قصيده و قطعه دانست . او قصيده هاي خود را چون مضاميني از زهد و حکمت و اخلاق و عرفان بهره مي گيرد و نخستين کسي است که افکار و اصطلاحات عرفاني را با مضامين عاشقانه درهم آميخته است و مسائل و موضوعات اجتماعي را به طور گسترده در شعر خويش مطرح مي کند .

*********************************************

9)      مولانا جلال الدین بلخی

ازآثار منثور و معروف مولانا جلال الدين بلخي (672-604) قمري فيه ما فيه است و در بردارنده سخناني است که او در مجالس خويش مي گفته و مريدان مي نوشته اند . نثر اين کتاب ساده و روان و درون مايه آن مطالب عرفاني ، ديني ، اخلاقي ، اجتماعي است .

*********************************************

10)دکترمحمد صناعی

دکتر محمد صناعي ( ولادت 1298 اراک ، در گذشت 1364 لندن ) در رشته هاي فلسفه ، علوم تربيتي ، ادبيات فارسي ، زبان خارجه ، حقوق و روان شناسي تخصص و تبحر داشت .

*********************************************

11)دکترمحمدعلی اسلامی

دکتر محمد علي اسلامي ندوشن در سال 1304 شمسي در ندوشن در سال 1304 شمسي در ندوشن نزديک يزد به دنيا آمد . در سالهاي جواني به عنوان شاعر شناخته شد اما به تدريج شعر را رها کرد و به نقد و تحقيق و ترجمه پرداخت نثر دکتر اسلامي زيبا – خوش آهنگ و دلنشين است . از آثار مشهور او جام جهان بين – آواها و ايماها – صفير سيمرغ و روزها را مي توان نام برد .

12)جلال رفیع

جلال رفيع نويسنده و روزنامه نگار با ذوق روزگار ماست ، تاکنون آثاري چند هم چون فرهنگ مهاجم – فرهنگ مولد – در بهشت شداد از او به چاپ رسيده است و مايع حرف شويي يکي از نوشته هاي او است که بز باني طنز آميز به يکي از مسايل فرهنگي جامعه يعني پرگويي پرداخته و آن را يکي از آفت اجتماعي معرفي مي کند .

*********************************************

13)مهدی اخوان

مهدي اخوان ثالث ، شاعر معاصر (م .اميد ) در سال 1307 در مشهد به دنيا آمد و در شهريور 1369 در گذشت . مجموعه هاي زمستان – آخر شاهنامه – از اين اوستا – و در حياط کوچک پاييز زنداناز جمله آثار او است .

*********************************************

14)طاهره صفار زاده

طاهره صفا رزاده ، شاعر معاصر در سال 1315 درسيرجان به دنيا آمد از آثار مهم او مي توان به رهگذر مهتاب – طنين در دلتا – سد و بازوان – سفر پنجم – بيعت با بيداري و ديدار صبح اشاره کرد او از شاخص ترين شاعران مذهبي قبل از انقلاب است که با برخورداري از بينش توحيدي سياسي و اجتماعي و زباني ساده و روان ، آثاري عميق و ماندگار آفريده است .

*********************************************

15)دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی

دکتر محمد رضا شفيعي کدکني ، شاعر ، نويسنده و پژوهشگر معاصر در سال 1318 در کدکن نيشابور به دنيا آمد . از مهم ترين مجموعه هاي شعر او مي توان به شبخواني – از زبان برگ – در کوچه باغ هاي نيشابور – از بودن و سرودن – مثل درخت در شب باران و بوي جوي مولياناشاره کرد.صورخيال در شعر فارسي ، موسيقي شعر ، و تصحيح و توضيح اسرار التوحيد و نمونه هايي ار آثار پژوهشي شفيعي کدکني است . سروده هاي او ساده ، روان و به دليل تسلط بر ادبيات گذشته ايران بسيار محکم است .

*********************************************

16)سیدعلی موسوی گرمارودی

سيد علي موسوي گرما رودي ( ولادت 1320 شمسي) از پيشتازان شعر مذهبي قبل از انقلاب است . ار آثار شعري او مي توان سرود رگبار – عبور – در سايه سار نخل ولايت – چمن لاله – خط خون – تاناکجا و دستچين را نام برد .

*********************************************

17)محمدحسن رهی

محمد حسن رهي معيري از غزل سرايان نامي معاصر (1347-1288ش) بيشتر به پيروي از سعدي ، غزل گفته و شيوايي و رواني سخن سعدي در سروده هاي او محسوس است . مجموعه اشعار وي به نام سايه ي عمر در زمان حياتش به چاپ رسيده است .

*********************************************

18)هوشنگ ابتهاج

هوشنگ ابتهاج شاعر معاصر در سال 1306 در رشت متولد شد . وي از سال 1332 بر شعر اجتماعي روي آورد . آثار او عبارت اند از : نخستين نغمه ها – سراب – سياه مشق – شبگير

*********************************************

19)ابن بطوطه

ابن بطوطه (779-703 ه . ق ) عالم و جهان گرد مشهور ، در بيست سالگي به قصد زيارت خانه خدا از طنجه – شهري بندري در مراکش – خارج شد . اين سفر مقدمه سفرهاي ديگر ابن بطوطهشد که به مدت سي سال به طول انجاميد و او توانست در اين مدت با سرزمين هاي بسياري در شرق جهان آشنا شود و حتي به چين نيز برود . ابن بطوطه در سال 754 به مراکش بازگشت . سلطان مراکش از او تجليل کرد و به دبير خود ابن جزي فرمان داد که داستان ها و شرح سفر ابن بطوطه را ثبت و ضبط کند . بدين ترتيب ، سفرنامه ابن بطوطه يا تحفه النظار و غريب الامصار پديد آمد . دقت نظر ، واقع بيني و توصيف هاي ابن بطوطه سفرنامه او را در زمره يکي از بهترين و جالب ترين سفرنامه ها در آورده است .

*********************************************

20)اعتمادالسلطنه

محمدحسن خان منيع الدوله که بعدها به اعتمادالسلطنه معروف و ملقب شد از مقربان دربار ناصرالدين شاه وزير انطباعات او بود و در سال 1313 فوت کرد . وي داراي تاليفات متعددي است که از جمله آنها مي توان به مراة البلدان – مطلع الشمس – خيرات الحسان – الماثروالاثر و تاريخ منتظم ناصري اشاره کرد . اعتماد السلطنه چون در اندروني شاه راه داشت ، نکات قابل توجهي از زندگي خصوصي و مسائل پشت پرده اي دربار به نگارش در آورده است .

*********************************************

21)مسعودسعد سلمان

مسعود سعد سلمان قصيده سراي توانا (515-440 ق ) بيشتر عمر خود را در سرزمين هند به سر مي برد . ابتدا در دستگاه غزنويان عزت و مقامي يافت . اما به حسادت بد خواهان گرفتار شد و مدت هفت سال در قلعه هاي ( دهک ) و (سو ) و سه سال در قلعه ناي و هشت سال در قلعه مرنج در زندان به سر برد . مسعود در سال هاي اسارت ، شرح بسياري از احوال خويش در زندان سرور که به حبسيه معروف است .

*********************************************

22)جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی

جمال الدين عبد الرزاق اصفهاني از شاعران اواخر سده ي ششم است . شعر او از حکمت و اخلاق و وعظ بهره ي بسيار دارد . يکي از سروده هاي جمال الدين عبد الرزاقي ، ترکيب بند مشهور وي در ستايش پيامبر بزرگوار اسلام است در اين سروده او با بهره گيري ازآيات و احاديث ، شخصيت پيغمبر اسلام را توصيف کرده است .

*********************************************

23)علی حاتمی

علي حاتمي (1375-1323) يکي از سينماگران و فيلم نامه نويسان برجسته ي تاريخ سي ساله سينماي ايران است . از مهم ترين فيلم نامه هاي او به هزاردستان – دل شدگان – سلطان صاحبقران - مادر کمال الملک – جهان پهلوان تختي- مي توان اشاره کرد

*********************************************

24)محمد غفاری

محمد غفاري مشهور به کمال الملک (1319-1226 ه . ش ) بزرگترين نقاش قرن اخير ايران و صاحب آثار ارزشمندي چون تابلوهاي تالار آيينه – زرگر بغدادي و شاگردش – ميدان کربلا و يهودي فال گير بغدادي است . اين هنرمند بزرگوار و انسان با فضيلت و آزادمنش حوادث دوران حکومت پنج پادشاهاز ناصر الدين شاه تا رضا خان را ديده است .

*********************************************

25)غلامحسین ساعدی

غلامحسين ساعدي از جمله داستان پردازان و نمايش نامه نويسان معاصر است . او در سال 1314 در تبريز متولد شد و در سال 1364 در فرانسه در گذشت . ساعدي از اواخر دهه سي به طور جدي به نوشتن پرداخت و در طول بيست سال نويسندگي ، طبع خويش را در عرصه هاي گوناگون چون داستان کوتاه – رمان – نمايش نامه – فيلم نامه – پانتوميم آزمود . چوب به دست هاي ورزيل – آي با کلاه – آي بي کلاه و عزاداران بيل از جمله آثار اوست

26)جلال آل احمد

جلال آل احمد (1348-1302) از پرکارترين نويسندگان معاصر است . از او نزديک به چهل و پنج اثر ادبي – اجتماعي – سياسي – و ترجمه به يادگار مانده است . آثار آل احمد را به چهار دسته ي کلي داستان ها – سفرنامه ها – ترجمه ها – مقالات مي توان تقسيم بندي کرد . از داستان هاي مشهور او – مدير مدرسه – نون و القلم – زن زيادي و پنج داستان است . او در آثار خود فضاي سياسي و اجتماعي ايران – محروميت ها و محدوديت هاي انديشه وران و مسئوليت خطير ارباب قلم را به خوبي و روشني ترسيم مي کند . نثر آل احمد صريح – طنز گونه – کوتاه – نزديک به زبان گفتار و توصيفي است .

*********************************************

27)رویز خرسند

رويز خرسند نويسنده خون خورشيد يکي از جلوه گاه هاي ادبيات پايداري – ادبيات عاشورايي است و کربلا صحنه ي ايستادگي – پاک بازي و دفاع از آرمان هاي مقدس است . اغلب نوشته هاي خرسند درباره عاشورا است . از مهم ترين آثار او مي توان به برزيگران دشت خون – آن جا که حق پيروز است – مرثيه اي ناسروده مانده – اشاره کرد .

*********************************************

28)حمید سبزواری

حميد سبزواري متولد 1304 سبزوار از شاعران انقلاب اسلامي است . از جمله آثار او مي توان به دو مجموعه ي شعر با نام هاي سرود درد و سرود سپيده اشاره کرد

*********************************************

29)خاقانی

خاقاني از شاعران برجسته ي قرن ششم ملقب به احسان عجمدر سرودن قصايد شکوهمند و استوار شهرت دارد . خاقاني نه تنها در سرودن قصيده ، غزل و رباعي نيز چيره دست و تواناست ، غزليات خاقاني برخلاف قصايد او ساده و روان است .

*********************************************

30)عطار نیشابوری

عطار نيشابوري از شاعران و عارفان قرن ششم و خالق آثاري برجسته چون منطق الطير – الهي نامه – مصيبت نامه – مختار نامه ( به شعر ) و تذکره الاوليا (به نثر ) است . منطق الطيرداستان پرندگاني است که به قصد زيارت سيمرغ سرزمين خويش را ترک مي کنند و پس از هفت مرحله دشوار تنها سي مرغ از آنهابه مقصد مي رسند .

*********************************************

31)ابو المعال نصرالله منشی

يکي از ارزشمندترين نثر فارسي کليله و دمنه ابوالمعال نصرالله منشي است . اين اثر مشتمل بر حکمت ها و معارف بشري است که به زبان تمثيل و در قالب داستان بيان مي شود . داستان ها از زبان حيوانات به ويژه دو شغال به نام هاي کليله و دمنه نقل مي گردد . اصل کتاب کليله و دمنه هندي بوده است . ابن مقفع ، ترجمه ي پهلوي اين اثر را به عربي و نصرالله منشي متن عربي آن را به فارسي برگردانده و بر آن نکته هاي فراواني افزوده است . کليله و دمنه کتابي تعليمي و در بردارنده آيات ، روايات ، اشعار فارسي و نکته هاي اخلاقي و اجتماعي بسيار است .

*********************************************

32)ناصر خسرو قبادیان

ناصر خسرو قباديان ، شاعر بزرگ قصيده سراي تواناي قرن پنجم است . او در عقايد تعليمي خود انسان را به آزادگي ، خرد ورزي ، علم اندوزي ، آخرت انديشي و ديگر فضايل معنوي و روحي دعوت مي کند .

33)جامی

عبد الرحمان جامي ، شاعر و نويسنده قرن نهم است او مشهورترين اثر خود ، بهارستان را به تقليد از کلستان سعدی نوشته است . جز ديوان شعر و آثار منثور ، هفت اورنگ او شهرت فراوان دارد . هفت اورنگ در بردارنده هفت مثنوي است که همه از درون مايه هاي عرفاني و اخلاقي بر خوردار اند

*********************************************

34)محمد علی معلم دامغانی

محمد علي معلم دامغاني متولد 1330 از شاعران صاحب سبک انقلاب اسلامي وخالق چندين مثنوي مشهور است . از او مجموعه شعري به نام رجعت سرخ ستاره در سال 1360 به چاپ رسيد .

*********************************************

35)قیصرامین پور

دکتر قيصر امين پور ، شاعر و نويسنده معاصر با شعر در کوچه آفتاب که در سال 1363 منتشر شد ، توانايي خود را نشان داد و پس از آن با آثاري چون تنفس صبح – و آئينه هاي ناگهان جايگاه خويش را در شعر انقلاب تثبيت کرد . امين پور چندين اثر مانند ظهر روز دهم – مثل چشمه مثل رود – به قول پرستو را نيز براي نوجوانان به چاپ رسانده است انتظار موعود يکي از موضوعات محوري شعر او است .

*********************************************

36)سلمان هراتی

زنده ياد سلمان هراتي متولد 1339 روستاي مزردشت تنکابن از چهره هاي شعر انقلاب بود . اين معلم خوش ذوق در سال 1365 در يک حادثه رانندگي جان خود را از دست داد . سلمان هراتيسه مجموعه ، از آسمان سبز- از اين ستاره تا آن ستاره ( ويژه نوجوانان ) و دري به خانه ي خورشيد به چاپ رسيده است . در فرهنگ قرآني ، جهان کتابي است بزرگ و گشوده و پديد ه ها آيات آن هستند که نگاه هاي ژرف بين را مطالعه خويش مي خوانند .

*********************************************

37)علی موذنی

علي موذني متولد 1337 از داستان نويسان انقلاب اسلامي است . از آثار او ملاقات در شب آفتابي – نه آبي نه خاکي – ارتباط ايراني و در انتظار شاعر را مي توان نام برد

*********************************************

38)راکعی

دکتر فاطمه راکعي متولد 1333 زنجان از شاعران انقلاب اسلامي است . تاکنون دو مجموعه شعر سفرسوختن- آواز گلسنگ از او به چاپ رسيده است . راکمي در بسياري از سروده هايش عظمت و شخصيت حضرت امام خميني ( ره ) اشاره دارد

*********************************************

39)محمد ابراهیم باستانی

دکتر محمد ابراهيم باستاني پاريزي متولد 1304 پاريز کرمان ، استاد تاريخ دانشگاه تهران و نويسنده و شاعر معاصر ، تاکنون آثار معتبر و ارزشمندي را به علاقه مندان تاريخ و ادب عرضه داشته است . از جمله آثار وي حماسه کوير – خاتون هفت قلعه – اژدهاي هفت سر – وادي هفتوار – هشل الهفت – پيغمبر دزدان – اقتصاد عصر صفوي و آسياي هفت سنگ را مي توان نام برد . دکتر باستاني در نگارش سفرنامه نيز دستي دارد . از جمله سفرنامه هاي او کتاب از پاريز تا پاريس است .

*********************************************

40)محمد بهمن بیگی

محمد بهمن بيگي متولد 1299 فارس نويسنده معاصر از عشاير و شيفته ايل قشقايي است او دوره هاي کودکي و نوجواني خود و فراز و فرود تاريخ معاصر ايل قشقايي را در قالب داستاني به نام بخاراي من ، ايل من چاپ 1368 به نگارش در آورده است . نثر اين کتاب روان و طنز آميز است و ما را با فرهنگ اقليمي ايل قشقايي آشنا مي کند

*********************************************

41)هاتف اصفهانی

سيد احمد هاتف اصفهاني ( در گذشته به سال 1198 ه . ق ) شاعر دوره ي افشاريان و زنديان است . ديوان او شامل قصايد ، غزليات ، مقطعات و رباعيات است . او اشعاري هم به زبان عربي سروده و در غزل پيرو سعدي و حافظ بوده است . عمده ي شهرت ويبه واسطه ترجیع بند به حقیقت عرفان که رویت جلوه و جمال پروردگار در همه چيز وهمه جا و همه گاه است اشاره مي کند

*********************************************

42)فخرالدین اسعد گرگانی

فخر الدين اسعد گرگاني از شاعران داستان سراي قرن پنجم هجري است تنها او ، منظومه ويس و رامين باز مانده ي يک داستان کهن و عاشقانه ي ايراني است . اين منظومه ي ساده و روان همواره سرمشق شاعران بزرگ براي سرودن داستانهاي عاشقانه بوده است .

*********************************************

43)ساعد باقری

ساعد باقري متولد1339 از شاعران و نويسندگان انقلاب اسلامي و خالق آثاري چون مجموعه شعر نجواي جنون – و کتابي در نقد و بررسي شعر معاصر با عنوان شعر امروز است

*********************************************

44)دکتر یوسفی

دکتر غلامحسين يوسفي ، از برجسته ترين محققان و نويسندگان دانشگاهي بود و سال ها در دانشگاه هاي تهران و مشهد به تدريس اشتغال داشت . وي به سال 1306 هجري شمسي در مشهد ولادت يافت و در آذر ماه 1369 در تهران در گذشت . دکتر يوسفي با شناخت گسترده و عميقاز ادبيات فارسي و تسلط بر زبان عربي ، انگليسي و فرانسه ، آثار ارجمند و گران بهايي از خود با يادگار گذاشت . برخي از کتاب هاي او عبارتند از : ديداري با اهل قلم – برگ هايي در آغوش باد – چشمه ي روشن – تصحيح بوستان و گلستان سعدي – نثر يوسفي روان – زيبا و جذاب است و نقد او دقيق – سنجيده و منصفانه .

*********************************************

45)محمد رضا حکیمی

محمد رضا حکيمي از نويسندگان خوش قلم و متعهد معاصر است که عمده نوشته هاي او در زمينه ي مسائل ديني و اعتقادي است . کاربرد ترکيب هاي زيبا – تشبيهات گسترده و استفاده از جلوه هاي طبيعي از ويژگي هاي نثر اوست . از جمله مشهورترين آثار وي ادبيات و تعهد در اسلام و الحياه را مي توان نام برد

*********************************************

46)ایرج میرزا

ايرج ميرزا ( وفات 1304 هجري شمسي ) شاعري است با زباني چالاک و بيان گرم و زنده و پوينده که از گفتار ساده ي روزانه ي مردم و تعبيرات آنها ، به شيوه اي هنرمندانه بهره جسته است .

*********************************************

47)استاد طباطبایی

استاد علامه سيد محمد حسين طباطبايي در سال 281 ه . ش ولادت يافت و در بيست و چهارم آبان 1360 در قم رحلت فرمود . تفسير ارزشمند الميزان و اصول فلسفه وروش رئاليسم ار آثار اوست . علامه خطي خوش داشت و اشعار عرفاني نيز مي سرود .

حضرت امام خميني (ره) بنيان گذاز جمهوري اسلامي در سال 1279 ه . ش (1320 ه . ق ) در خمين چشم به جهان گشود و در 14 خرداد 1368 به ملکوت اعلا پيوست . از جمله آثار و تاليفات متعدد ايشان مي توان به چهل حديث اشاره کرد .

*********************************************

48)پروین اعتصامی

در ادب فارسي هيچ زن شاعري شهرت پروين اعتصامي (1285-1320ه. ش ) را نيافته است . شعر پروين اعتصامي از برجسته ترين نمونه هاي شعر تعليمي معاصر محسوب مي شود . در ديوان او از 248 قطعه شعر 65 شعر حالت مناظره دارد و از اين جهت نيز شعر پروين شاخص و ممتاز است .

*********************************************

49)ملک الشعرا بهار

محمد تقي ملك الشعراي بهار (1266-1330 ه.ش) شاعر ، محقق ، استاد دانشگاه ، روزنامه نگار و مرد سياست بود . شهرت شاعري بهار ، به قصايد فخيم و استواري است که با توجه به سنت ادبي گذشته سروده است .

*********************************************

50)دکتر زرین کوب

دکتر عبد الحسين زرين کوب (تول

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب