نعمت بزرگی که خدا در شب بعثت به مردم هدیه داد چه بودنعمت بزرگی که خدا در شب بعثت به مردم هدیه داد چه بود را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

آنچه در روز بعثت به مردم هدیه داده شد

آنچه در روز بعثت به مردم هدیه داده شد

به گزارش خبرآنلاین، کتاب «درسهای پیامبر اعظم(ص)» در 278 صفحه شامل گزیده‌ای از بیانات رهبر معظم انقلاب درباره‌ شخصیت، ویژگی‌ها، و بعثت نبی مکرم اسلام(ص) است که از میان بیانات ایشان از خرداد 1368 تا شهریور 1390 ارائه شده است.

در بخشی از این کتاب می خوانیم:

«روز «بعثت»، تحقیقاً بزرگ‌ترین روز در تاریخ بشریّت است. روز ولادتِ برجسته‌‏ترین و شریف‌ترین مفاهیم و ارزش‌هاست. بعثت نبی اکرم(ص)، یک حرکت عملی بود تا بشر را از یک‏‌سو به سرمنزل کمال فردی، روحی و معنوی، و از سوی دیگر به تعالی زندگی اجتماعی و اصلاح وضع جوامع برساند. مسئله این است که در بعثت پیغمبر، آنچه به مردم هدیه شد، فقط تعدادی مفاهیم خشک و ارائه‏‌ طریقی که رهروی در آن نیست و کسی زمام امور مردم را در آن راه در دست ندارد، نبود. از لحظه‏‌ اول، این بعثت در وجود خود آن بزرگوار و سپس در روح و جان و در عمل مؤمنین به این پیام، تحقّق یافت و جاهلیّت، از لحظه‏‌ اوّل، از این پیام ضربه خورد و با آن مقابله کرد. این، خصوصیّت بعثت انبیاست.

این، مخصوص نبوت خاتم هم نیست. انبیا حرکت می‌‏کنند و آنچه را که در مقام تعلیم به انسان‌ها هدیه می‌کنند، در عمل هم نشان می‌دهند. خودشان اولین کسانی هستند که این راه را طی می‏‌کنند.

یُعَلِّمُهُمُ الکِتابَ وَ الحِکمَة فرعِ این است که علم کتاب و حکمت در وجود مقدس نبی اکرم، در حد اعلی وجود دارد. یُزَکّیهِم فرع بر این است که آن وجود مطهر در حدّ اعلای ممکنه برای طبیعتِ بشری، تزکیه شده است. با این نیروست که می‏‌تواند دنیایی را به‌سمت تزکیه پیش ببرد. این، آن چیزی است که رهبران مکاتب مختلف و سررشته‏‌داران مفاهیم گوناگون فلسفی، اجتماعی، سیاسی و غیره، از آن بیگانه‏‌اند. آنان چیزهایی به ذهنشان می‏‌رسد؛ در عالم تصوّرْ چیزهایی را می‏‌فهمند و آن‏ها را به مردم هم تحویل می‏‌دهند. کسانی هم از آن‏ها یاد می‏‌گیرند، یا نمی‏‌گیرند.

این، غیر از ممشای انبیاست که از اوّلْ حرکت است، از اوّلْ اقدام است، از اوّلْ تحقّق آن شعارهایی است که در زبان آن‏ها وجود دارد و در عمل آن‏هاست. این، درست، در زندگی نبی اکرم پیش آمد. از لحظه‏‌ اول، آن تعلیم و تزکیه و آن حرکتِ در راه اقامه‏ قسط، آغاز شد. لذا از لحظه‏‌ اوّل هم، مصادمه و معارضه شروع شد؛ از همان وقتی‏‌که پیغمبر اکرم دعوت خود را در پاسخِ و اَنذر عَشیرتک الأَقرَبین، در یک سطح گسترش دادند، تا زمانی که در سطح عمومِ مردم آن را منتشر و علنی کردند و تا وقتی‏‌که در جهت نظام اجتماعی ــ که همان نظام عدل بود ــ حرکت و آن را اقامه کردند. البته چیزی که ما در بعثت مشاهده و توصیف می‏‌کنیم، رویه‏‌ ظاهری بعثت است. آن حقیقت الهی و ملکوتی و چیزی که میان خالق متعال و یک انسان ممتاز و برگزیده اتفاق می‏‌افتد، از دسترس ذهنِ ما خارج است و ما نمی‏‌فهمیم که چه اتفاقی افتاده است. حادثه، از این جهت، فوق‏‌العاده عظیم است و برای ما قابل تصور نیست. آنچه ما می‏‌بینیم و در منظرمان قرار می‏‌گیرد، هرکس به‌‏قدر فهم و تدبر خود، چیزی از آن می‏‌فهمد و همین حادثه، روی مخاطبان، انسان و دنیای پیرامون خود، تأثیر می‏‌گذارد.»

6060

منبع مطلب : www.khabaronline.ir

مدیر محترم سایت www.khabaronline.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

اندروید
اندروید

ایرنا

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب