طرز تهیه کمپوت گلابی با ماندگاری بالاطرز تهیه کمپوت گلابی با ماندگاری بالا را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

طرز تهیه کمپوت گلابی

خیلی خوب است هر از گاهی میوه هایی که داخل یخچال باقی ماندن را کمپوت کنیم تا علاوه بر اینکه از خراب شدن آن ها جلوگیری می کنیم از خواص بی نظیر میوه ها هم بهره مند شویم. به نظر من یکی از خوشمزه ترین کمپوت ها، کمپوت گلابی است حتی گاهی خوشمزه تر از خود گلابی هم هست چون بافت آن خیلی لطیف است، پس به جای اینکه کمپوت های کارخانه ای را که مملو از مواد نگه دارنده هستند را بخریم خیلی راحت کمپوت های خوشمزه را در خانه بپزیم و از خوردن آن ها لذت ببریم.

مواد لازم برای تهیه کمپوت گلابی :
گلابی ۴ عدد
شکر ۳ قاشق غذاخوری
گلاب ۱ قاشق غذاخوری
سرکه ۲ قاشق غذاخوری
آبلیمو طبیعی ۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه کمپوت گلابی :
ابتدا باید گلابی ها را پوست کنده و آن ها را به ابعاد دلخواه ببریم دقت کنید که پوست و قسمت دانه ها کاملا جدا شوند.

دو لیوان آب و دو قاشق سرکه را داخل یک کاسه بزرگ می ریزیم و هر کدام از گلابی ها را که پوست کندیم و خرد کردیم فوری داخل کاسه مخلوط سرکه و آب می گذاریم تا تغییر رنگ ندهند. سرکه باعث می شود تا گلابی ها کدر نشوند.

حالا داخل یک قابلمه یک لیوان آب، شکر و آبلیمو را می ریزیم و آن را هم می زنیم تا شکر کمی مخلوط شود و حرارت را هم متوسط می کنیم. می توانید مقدار شکر را هم بر طبق ذائقه تان کمتر یا بیشتر بریزید.

بعد گلابی ها را که حدود دو الی سه دقیقه داخل مخلوط آب و سرکه ماندند از کاسه خارج می کنیم و آن ها را می ریزم داخل قابلمه و در قابلمه را هم می بندیم تا گلابی ها نرم شوند و بپزند. دقت کنید که مخلوط آب و سرکه داخل کاسه را باید بریزید دور و فقط گلابی ها را داخل قابلمه بریزید.

گلابی ها خیلی زود و حدود یک ربع الی ۲۰ دقیقه ای می پزند و نرم می شوند و اگر بیشتر روی حرارت بمانند شکلشان را از دست می دهند. پس گاهی آن ها را چک کنید و وقتی به حد دلخواهتان نرم شدن دیگر کمپوت حاضر است در یکی دو دقیقه نهایی گلاب را هم اضافه کنید تا کمپوت تان مزه دار شود.

در این مرحله اگر دوست داشتید شربت کمپوتتان غلیظ تر باشد می توانید گلابی ها را در بیاورید و بگذارید شربت کمی بجوشد تا غلیظ شود. البته به نظر من شربت کمپوت هر چقدر رقیق تر باشد کمپوت دلچسب تر است.

حالا کمپوت ما حاضر است و باید اجازه بدهید تا سرد شود و بعد از سرد شدن می توانیم داخل ظرف در بسته بگذاریم و آن را درون یخچال نگهداری کنیم و وقتی خوب خنک شد سرو کنیم. نوش جان

منبع:دونفره

طرز تهیه کمپوت گلابی فوق‌حرفه‌ای!

برترین ها: گلابی از آن دست میوه‌هایی است که در زمانی کوتاه می‌توانید کمپوت آن را بپزید. در این مطلب فوت و فن درست کردن کمپوت با این میوه خوشمزه را آموزش داده ایم و اصول بهداشتی آن را نیز یادآور شده ایم تا باکتری به درون شیشه نفوذ نکند و موجب کپک زدن یا خراب شدن آن نشود.

مواد لازم

طرز تهیه

۱. آماده کردن شیشه

شیشه‌ها و در آن‌ها را با آب داغ بشویید و تمیز کنید تا کاملا تمیز و ضدعفونی شوند. به خوبی آن‌ها را آب بکشید و خشک کنید.

۲. استرلیزه کردن درِ شیشه‌ها

در‌های شیشه‌ها را درون قابلمه آب داغ قرار دهید تا روی حرارت ملایم بجوشد. هنگامی که آب جوشید، حرارت را کم کنید تا به حالت نیم‌جوش به مدت ۵ دقیقه در همان آب باقی بمانند. سپس در بطری‌ها را بیرون بیاورید.

۳. استرلیزه کردن خود شیشه‌ها

خود شیشه‌ها را درون قابلمه آب بگذارید و روی حرارت زیاد قرار دهید تا کاملا بجوشند. پس از اینکه آب جوشید حرارت را کم کنید و بگذارید شیشه‌ها ۱۰ دقیقه در آن‌ها باقی بمانند.

البته اگر ماشین ظرفشویی دارید، می‌توانید با آب بسیار داغ آن‌ها را یکدست بدون مواد شوینده بشویید. اگر هم از پودر صابون یا پودر ظرفشویی استفاده می‌کنید، حتما شیشه‌ها را به خوبی آبکشی کنید تا هیچ اثری از این مواد شوینده روی شیشه‌ها باقی نمانند.

۴. خشک کردن شیشه‌ها

شیشه‌ها و در‌های آن‌ها را روی دستمال تمیز بگذارید تا کاملا خشک و خنک شوند.

۵. آماده کردن گلابی‌ها

گلابی‌های رسیده، اما سفت را انتخاب کنید. ترجیحا گلابی‌هایی که انتخاب می‌کنید نباید له باشند یا لکه داشته باشند. سپس آن‌ها را پوست بگیرید و کنار بگذارید.

۶. خرد کردن گلابی‌ها

با استفاده از چاقوی تیز، گلابی‌ها را به صورت ورقه‌های ضخیم برش دهید. سپس هسته‌ها و تخمه‌های آن‌ها را بیرون بیاورید و گوشت گلابی را به اندازه‌های یکسان برش دهید.

۷. گلابی‌ها را درون آب لیمو قرار دهید

درون یک قابلمه، آب لیموترش را بریزید و سپس گلابی‌ها را اضافه کنید. باید آب لیموترش سطح روی گلابی‌ها را به طور کامل بپوشاند. این مرحله برای این است که گلابی‌ها پس از برش خوردن سیاه و تیره نشوند.

۸. طرز تهیه شربت

در یک قابلمه، آب و شکر را با هم مخلوط کنید. آن‌ها را روی حرارت ملایم بگذارید و حسابی هم بزنید تا شکر کاملا حل شود. پس از اینکه شربت جوشید، حرارت را کم کنید و به حالت نیم‌جوش بگذارید سه دقیقه روی حرارت باشد.

۹. شربت را درون قابلمه گلابی‌ها بریزید و با هم مخلوط کنید.

۱۰. قابلمه را دوباره روی حرارت ملایم بگذارید تا دوباره به نقطه جوش برسد.

حرارت را کم کنید تا مواد به حالت نیم جوش چند دقیقه‌ای روی اجاق باشند. سپس شعله را خاموش کنید. در قابلمه را بگذارید و به گلابی‌ها اجازه دهید ۵ دقیقه در شربت استراحت کنند تا کاملا نرم شوند و گرم بمانند.

۱۱. کمپوت کردن گلابی‌ها

ابتدا، دوسوم یک قابلمه بزرگ را با آب پر کنید. آن را روی حرارت قرار دهید تا بجوشد.

۱۲. گلابی‌ها را درون شیشه بریزید تا حدود دوسوم شیشه را پر کند. سپس با کمک صافی، شربت را روی گلابی درون شیشه بریزید.

۱۳. شیشه‌ها را طوری پر کنید تا کاملا روی گلابی‌ها را بپوشانند و حدود ۱.۵ سانتی متر از بالای شیشه هم خالی بماند.

۱۴. با استفاده از یک چاقوی تمیز، همه حباب‌ها و هوا‌های خالی میان مواد را از بین ببرید.

۱۵. با دستمال تمیز همه اطراف شیشه را تمیز کنید.

۱۶. در شیشه را کاملا سفت ببندید.

۱۷. شیشه‌ها را درون قابلمه آب روی اجاق گاز بگذارید و اجازه دهید با حرارت زیاد بجوشند تا کاملا استرلیزه شوند. برای شیشه‌های معمولی و نه چندان بزرگ، حدود ۲۰ دقیقه جوشیدن کافی است.

۱۸. برای اینکه از سفت و اصطلاحا پلمپ بودن درب شیشه‌ها مطمئن شوید، پس از ۱۲ یا ۲۴ ساعت، انگشت خود را در مرکز در شیشه فشار دهید. اگر فرو نرفت یعنی ماموریت به خوبی انجام شده است. اگر غیر از این بود، یعنی کارتان را درست و کاملا انجام نداده اید.

۱۹. این کمپوت را تا چند روز می‌توانید در یخچال نگهداری کنید.

طرز تهیه کمپوت گلابی خوشمزه در منزل + نکات پخت و نگهداری آن

طرز تهیه کمپوت گلابی خوشمزه در منزل + نکات پخت و نگهداری آن

کمپوت گلابی از جمله کمپوت های خوشمزه و پرطرفدار است که به آسانی و در کمترین زمان تهیه می شود. کمپوت ها جزو خوردنی های خوشمزه ای هستند که می توان آن را با انواع میوه ها تهیه کرد و به عنوان میان وعده یا برای پذیرایی از مهمانان درست کرد. کمپوت ها را می توان به مقدار زیاد درست کرد و چند روز در یخچال نگهداری کرد.

اگر فوت و فن صحیح تهیه کمپوت را بلد باشید و اصول آن را رعایت کنید، کمپوت شما بدون کپک زدن چند روزی در یخچال می ماند و خراب نمی شود.

به هر حال اگر با طرز تهیه کمپوت گلابی آشنایی ندارید، ما در این آموزش آشپزی بارونک، مواد لازم و دستور تهیه کمپوت گلابی را آماده کرده ایم تا شما بتوانید با این آموزش ساده آشپزی، به راحتی در منزل این کمپوت گلابی خوشمزه را به صورت مرحله به مرحله درست کنید.

1. برای درست کردن کمپوت گلابی، ابتدا در یک ظرف سرکه را با 2 لیوان آب مخلوط می کنیم و کنار می گذاریم. بعد گلابی ها را پوست می گیریم و از وسط نصف می کنیم و بلافاصله داخل ظرف آب و سرکه می اندازیم. البته می توانید گلابی ها را به صورت درسته هم استفاده کنید.

2. سپس در یک قابلمه کوچک، آبلیمو و شکر را با 1 لیوان آب مخلوط می کنیم و گلابی ها را از آب و سرکه خارج می کنیم و داخل قابلمه آب و شکر می اندازیم.

3. قابلمه را روی حرارت ملایم می گذاریم و یک ربع الی بیست دقیقه صبر می کنیم تا گلابی ها بپزد. هر پنج دقیقه گلابی ها را چک کنید که بیش از اندازه پخته نشود چون له می شود.

4. در انتهای پخت سه قطره زعفران دم کرده هم اضافه می کنیم تا گلابی ها خوشرنگ شود. وقتی گلابی ها نرم و پخته شد، اگر شربت کمپوت کافی بود، حرارت را خاموش می کنیم ولی اگر زیاد بود گلابی ها را از قابلمه در می آوریم و صبر می کنیم تا شربت کمی بجوشد و قوام پیدا کند.

5. کمپوت گلابی آماده شده را در ظرف می کشیم و بعد از خنک شدن سرو می کنیم. امیدواریم از خوردن این کمپوت گلابی خوشمزه لذت ببرید.

برای درست کردن کمپوت گلابی، می توانید گلابی ها را پوست بگیرید و همانطور با شکل خودش بپزید و یا در صورت تمایل از وسط نصف کرده یا در اندازه های دلخواه خرد کنید.

برای اینکه گلابی ها بعد از پوست گیری سیاه نشوند، بلافاصله بعد از گرفتن پوست، آنها را داخل آب و سرکه خنک بریزید.

به کمپوت گلابی بیش از اندازه زعفران نریزید، چون گلابی ها طعم زعفران می گیرید.

نگهداری کمپوت در یخچال

کمپوت گلابی را می توانید داخل ظرف شیشه ای درب دار بریزید و تا چند روز در یخچال نگهداری کنید. اگر مقدار زیادی کمپوت درست کردید و می خواهید در یخچال نگه دارید، باید این مراحل را انجام دهید. ابتدا به تعداد لازم شیشه درب دار تمیز و سالم انتخاب می کنیم و آنها را به خوبی استریل می کنیم.

دو سوم شیشه را گلابی می ریزیم و مقداری هم از شربت گلابی روی آن می ریزیم و حدود یک سانت از لبه ظرف را خالی نگه می داریم.

درب شیشه ها را محکم می بندیم و آنها را داخل قابلمه حاوی آب جوش قرار می دهیم تا حدود یک ربع الی 20 دقیقه داخل آب جوش بجوشد.

بعد از آماده شدن کمپوت ها، آنها را از قابلمه در می آوریم و بعد از خنک شدن آنها را در یخچال می گذاریم.

نحوه استریل کردن شیشه کمپوت

برای استریل کردن شیشه کمپوت، دریک قابلمه مقداری آب جوش روی حرارت ملایم می گذاریم. ابتدا درب شیشه را در داخل آب جوش به مدت پنج دقیقه می جوشانیم.

سپس درب شیشه ها را از قابلمه خارج می کنیم و شیشه ها را در قابلمه می گذاریم تا ده دقیقه هم شیشه ها بجوشد.

بعد از جوشیدن ظرف ها، آنها را با استفاده از دستمال تمیز کاملا خشک می کنیم و کمپوت را در ظرف ها می ریزیم و درب آن را محکم می بندیم.

source : iranian__foods

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب