از هر دستی بدی از همون دست پس میگیریاز هر دستی بدی از همون دست پس میگیری را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

از هر دست بدی، از همون دست پس میگیری

سلام علیکم؛ گفته شده "از هر دست بدی، از همون دست پس میگیری" حدیثی از امام صادق می باشد.
لطفاً در این مورد، مطلب بذارید.

-------------------------------------

کاربران محترم می‌توانید در همین بحث و یا مباحث دیگر انجمن نیز شرکت داشته باشید: http://www.welayatnet.com/fa/forums
سوالات خود را هم از طریق این آدرس ارسال کنید: http://www.welayatnet.com/fa/node/add/forum
تمامی کاربران می‌توانند با عضویت در سایت نظرات و سوالاتی را که ارسال میکنند را به عنوان یک رزومه فعالیتی برای خود محفوظ نگه‌دارند و به آن استناد کنند و همچنین نظراتشان جهت نمایش، دیگر منتظر تایید مدیرانجمن نیز نباشد؛ برای عضویت در سایت به آدرس مقابل مراجعه فرمائید: www.welayatnet.com/fa/user/register

منبع مطلب : btid.org

مدیر محترم سایت btid.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

معنی ضرب المثل " از هر دست بدهی از همان دست هم می گیری " + داستان - دانش‌چی

آشنایی با مفهوم مَثل از هر دست بدهی از همان دست هم می گیری

از هر دست بدهی از همان دست هم می گیری

در این پست با معنی و داستان ضرب المثل ” از هر دست بدهی از همان دست هم می گیری ” آشنا می شوید. با دانشچی همراه باشید.

معنی ضرب المثل از هر دست بدهی از همان دست هم می گیری

۱- کارهای خوب و بد انسان در زندگیاو اثر می گذارد.

۲- انسان آثار اعمال خود را همان گونه که انجام داده می بیند.

۳- مفهوم این ضرب المثل شبیه سخنی است که: می گویند ” زمینگرد است ” ، اگر در نقطه ای از آن چاله ای کندی، می چرخد و در نهایت خودت درون آن می افتی!

۴- هر کسی با عمل خویش سرنوشت خود را رقم میزند.

۵- نتیجه عمل انسان به خودش بر میگردد چه عمل زشت و ناپسند و چه کار خوب و پسندیده و درست .

۶- طبق آیات ۷ و ۸ سوره زالزال، انسان نتیجه کارهای خود را می بیند؛ فَمَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَیْرًا یَرَهُ : پس هر کس به وزن ذره ای نیکی کرده باشد آن را می بیند. وَمَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا یَرَهُ : و هر کس به وزن ذره ای بدی کرده باشد آن را می بیند.

۷- هر عملی یک نتیجه‌ دارد؛ چه‌ در جانب‌ سعادت‌ و چه‌ در جانب‌ شقاوت‌. هر فعلی که‌ از انسان‌ سر میزند، خوب‌ باشد یا بد؛ اثری بر آن‌ مترتّب‌ است‌، و آن‌ اثر ملازم‌ با خود عمل‌ است‌.

داستان ضرب المثل از هر دست بدهی از همان دست هم می گیری – شماره ۱

روزی درویشی به حقیقت توانگر و به ظاهر تنگدست، ریسمانی از کار عیال خویش برداشته آن را به یک درهم بفروخت و خواست که با آن خوراکی تهیه کند. ناگاه دو نفر را دید که با یکدیگر به سختی نزاع می کنند. سبب منازعه آنها را پرسید.

گفتند به جهت یک درهم این شورش را بر پا کرده اند. با خود گفت که این یک درهم را به ایشان بدهم تا این شورش و دشمنی، برطرف گردد و همین کار را کرد. پس با دست تهی به خانه بازگشت و صورت حال را با همسرش در میان گذاشت. زنش نه تنها بر وی اعتراض نکرد بلکه، از اینکه به نزاع و جدالی پایان داده است شادمان شد.

آنگاه زن برای یافتن چیزی به جست و جو پرداخت و پارچه مستعملی را پیدا کرد و آن را به شوهرش داد که بفروشد تا با آن برای رفع گرسنگی، خوراکی تهیه کند. هر قدر در بازار به گردش پرداخت، خریداری را نیافت. سرانجام مردی را یافت که یک ماهی به دست گرفته، خریدار می جوید.

به او گفت: متاع من و تو خریداری ندارد اگر موافقت کنی آن را مبادله کنیم. آن مرد راضی شد. پس او ماهیرا به منزل آورد و به همسرش داد تا طبخ کند. زن چون شکم ماهی را شکافت، مروارید درشتی را در آن یافت. هر دو شادمان شدند. آن شخص مروارید را نزد یکی از دوستان گوهرفروش برد و آن را به قیمت گزافی فروخت و خدای تعالی در مقابل آن یک درهم که به خاطر او از دست داده بود، وی را ثروتمند و توانگر ساخت.

اینگونه است که می گویند : از هر دست بدهی از همان دست هم می گیری ! اگر به کسی کمک کنی خدا شخص دیگری را برای کمک کردن به تو سر راهت قرار خواهد داد.

داستان ضرب المثل از هر دست بدهی از همان دست هم می گیری – شماره ۲

پیرمردی صادق‌ القول‌ میگفت‌: پس‌ از انقلاب‌ مشروطیّت‌ که‌ سربازهای محمّد ولیخان‌ سپهسالار وارد طهران‌ شدند، خود به‌ چشم‌ خود دیدم‌ که‌: روزی در نواحی قنات‌ آباد، دو نفر از آنها اسب‌سوار شاکی السّلاح‌ بطوریکه‌ قطارهای فشنگ‌ را مرتّباً در روی سینۀ‌ خود بسته‌ بودند، از وسط‌ خیابان‌ به‌ طرف‌ غرب‌ یعنی به‌ سمت‌ امامزاده‌ حسن‌ میگذشتند. و یکی از آنها چپقی بلند در دست‌ داشت‌ و مشغول‌ کشیدن‌ بود.

در کنار دیوار خیابان‌ درویشی فقیر که‌ سر خود را تازه‌ با تیغ‌ تراشیده‌ بود نشسته‌ و سر به‌ روی زانوهای خود گذارده‌، و به‌ حال‌ خود مشغول‌ بود.

همینکه‌ این‌ دو نفر تفنگچی از آنجا عبور میکردند و چشمشان‌ به‌ این‌ مرد سرتراشیده‌ افتاد، آن‌ مرد چپق‌ بدست‌ به‌ سمت‌ او آمد و از روی اسب‌ خود خم‌ شد و آتش‌ چپق‌ خود را روی سر او خالی کرد و رفت‌. درویش‌ سر خود را از روی زانو برداشته‌ و نظری کرد و گفت‌: این‌ کدو صاحب‌ دارد.

هنوز یک‌ میدان‌ به‌ جلو نرفته‌ بودند و به‌ امامزاده‌ حسن‌ نرسیده‌ بودند که‌ من‌ چون‌ در راه‌ خود بدانجا رسیدم‌ دیدم‌ جماعتی از دور مشغول‌ تماشا کردن‌ آن‌ تفنگچی هستند. اسب‌ او را به‌ زمین‌ زده‌ بود و یک‌ دست‌ در روی سینۀ‌ او گذارده‌، و با دست‌ دیگر مرتّباً بر سر و سینه‌ و بدن‌ او میکوفت‌ تا او را در زیر دست‌ و پای خود خُرد و لِه‌ ساخت‌.

داستان و معنی از هر دست بدهی از همان دست هم می گیری _ دانشچی

منبع مطلب : www.daneshchi.ir

مدیر محترم سایت www.daneshchi.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

از هر دست بدی از همون دست پس میگیری

مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.
با کیفیت 144p
با کیفیت 240p

منبع مطلب : www.aparat.com

مدیر محترم سایت www.aparat.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب