آمپول ب کمپلکس چند وقت یکبار بزنیمآمپول ب کمپلکس چند وقت یکبار بزنیم را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

موارد منع مصرف آمپول ب کمپلکس

آمپول ب کمپلکس یکی از رایج‌ترین مکمل‌هایی است که مردم برای رفع کمبود ویتامین ب مصرف می‌کنند. این آمپول چه زمانی باید استفاده شود و مواد منع مصرف آن چیست؟

ویتامین ب کمپلکس متشکل از ۸ نوع ویتامین است:

هر یک از این ویتامین‌های ضروری به عملکرد کلی بدن کمک می‌کنند. در ادامه به اینکه این ویتامین‌ها برای چه اهدافی مفید هستند، چقدر به آن‌ها نیاز دارید و اینکه باید مکمل یا آمپول ب کمپلکس مصرف کنید یا نه، می‌پردازیم.

فواید آمپول ب کمپلکس چیست؟

ویتامین‌های گروه ب نقش بسیار مهمی در حفظ سلامتی و بهبود وضعیت جسمی دارند. این ویتامین‌ها به منزله سنگ بنای سلامتی بدن هستند و تاثیر مستقیمی بر سطح انرژی، عملکرد مغز و متابولیسم سلول‌ها دارد. در نتیجه آمپول ب کمپلکس می تواند گزینه‌ای مهم برای بهبود عملکرد کل بدن باشد.

ویتامین ب کمپلکس از ابتلا به عفونت پیشگیری کرده و به بهبود موارد زیر کمک می‌کند:

در زنان

ویتامین‌های گروه ب به‌خصوص برای زنان که هم دوران بارداری و هم دوران شیردهی را پیش رو دارند، اهمیت ویژه‌ای دارد. این ویتامین‌ها به رشد مغز جنین و کاهش خطرات مربوط به بیماری‌های مادرزادی کمک بسزایی می‌کند. برای مادران باردار، ویتامین‌های ب باعث افزایش سطح انرژی، کاهش حالت تهوع و کاهش خطر ابتلا به پره‌اکلامپسی می‌شود.

در مردان

به نظر می‌رسد ویتامین‌های ب باعث افزایش سطح تستوسترون می‌شود؛ تولید این هورمون معمولا با افزایش سن، کاهش می‌یابد. این ویتامین‌ها همچنین به عضله‌سازی و افزایش قدرت مردان کمک می‌کند. با این حال مطالعاتی که روی انسان‌ها انجام شده، این ادعا را به‌طور کامل تایید نکرده است.

شما به چه مقدار ویتامین ب کمپلکس نیاز دارید؟

مقدار توصیه شده برای مصرف ویتامین ب متفاوت است.

برای خانم‌ها، مقدار مصرف توصیه شده به شرح زیر است:

و برای مردان مقدار مصرف توصیه شده به شرح زیر است:

افراد سالمند و خانم‌های باردار به مقدار بیشتری از ویتامین‌های گروه ب نیاز دارند. پزشک‌تان می‌تواند اطلاعات مربوط به دوز مناسب برای نیازهای فردی را به شما ارائه کند.

برخی مشکلات در بدن، از جذب ویتامین ب جلوگیری می‌کند. شما همچنین اگر یکی از مشکلات زیر را دارید، حتما باید در مورد میزان مصرف ویتامین ب با پزشک خود مشورت کنید:

چگونه باید بفهمید کمبود ویتامین ب دارید؟

اکثر مردم با خوردن رژیم غذایی متعادل، به اندازه کافی ویتامین ب دریافت می‌کنند. با این حال امکان کمبود این ویتامین در بدن وجود دارد.

علائم زیر می‌تواند نشانه‌ای از کمبود ویتامین ب در بدن باشد:

اگر هر یک از این علائم در شما وجود دارد و مطمئن نیستید چرا، به پزشک مراجعه کنید.

اگرچه ممکن است شما کمبود ویتامین ب داشته باشید، این علائم می‌توانند علائم برخی بیماری‌های دیگر نیز باشند. در این شرایط پزشک‌تان می‌تواند بیماری را تشخیص داده و داروی مناسب برای درمان را تجویز کند.

آیا کمبود ویتامین ب می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌ها را افزایش دهد؟

اگر کمبود ویتامین ب داشته باشید، احتمالا علائم مختلفی را، بسته به اینکه کمبود مربوط به کدام یک ویتامین‌های گروه ب است، تجربه می‌کنید.

اگر کمبود این ویتامین‌ها درمان نشود، می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌ها و مشکلات زیر را افزایش دهد:

کمبود ویتامین ب همچنین می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های روانی را نیز افزایش دهد. محققان همچنین در مورد نقش این ویتامین در هموسیستئین و تصلب شریان را بررسی می‌کنند.

نوزادان متولدشده از مادرانی که در دوران بارداری کمبود اسید فولیک داشته‌اند، بیشتر احتمال دارد که با بیماری‌های مادرزادی به دنیا بیایند.

ویتامین ب در چه خوراکی‌هایی وجود دارد؟

بسیاری از غذاها حاوی ویتامین ب هستند و این امر، دریافت ویتامین ب کمپلکس از طریق رژیم غذایی را آسان می‌کند. بهتر است ویتامین‌های گروه ب را از طیف گسترده‌ای از منابع غذایی دریافت کنید. این امر کمک می‌کند تا به اندازه کافی از تمامی ویتامین‌های ب دریافت کنید.

ویتامین ب در منابع غذایی زیر وجود دارد:

آیا استفاده از مکمل‌ها ضروری است؟

اغلب افراد از طریق رژیم غذایی به اندازه کافی ویتامین ب دریافت می‌کنند. رژیم غذایی مناسب، بهترین روش برای تامین ویتامین‌های مورد نیاز بدن است.

نیازی به مصرف مکمل‌ها و آمپول ب کمپلکس وجود ندارد، مگر اینکه دکتر تشخیص دهد که کمبود ویتامین ب دارید. پزشک به شما خواهد گفت که باید مکمل خاصی استفاده کنید یا خیر.

اگر جزو یکی از گروه‌های زیر باشید، ممکن است به مکمل و آمپول ب کمپلکس نیاز داشته باشید:

مکمل‌ها را می‌توانید بدون تجویز پزشک هم از داروخانه‌ها تهیه کنید. البته همیشه تمام برچسب‌ها و دستورالعمل‌های داروها را مطالعه کنید و اگر سوالی داشتید، حتما از پزشک خود بپرسید.

بعید به نظر می‌رسد که از طریق رژیم غذایی بیش از اندازه ویتامین ب دریافت کنید. چون ویتامین‌های گروه ب محلول در آب هستند. این بدین معنا است که ویتامین‌های ب در بدن ذخیره نمی‌شوند و روزانه با ادرار دفع می‌شوند.

همچنین بعید است که با مصرف مستقیم مکمل‌ها و آمپول ب کمپلکس، بیش از حد ویتامین ب وارد بدن‌تان شود.

البته احتمال بیش‌مصرفی (اوردوز) ویتامین ب وجود دارد، مخصوصا اگر بدون تشخیص کمبود این ویتامین توسط پزشک، خودسرانه مکمل و آمپول ب کمپلکس مصرف کنید.

علائم بیش‌مصرفی ویتامین ب کمپلکس شامل موارد زیر است:

اگر فکر می‌کنید علائم بیش‌مصرفی ویتامین ب کمپلکس را دارید، باید فورا به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر بدون تشخیص کمبود ویتامین ب کمپلکس توسط دکتر، مکمل‌ها و آمپول‌های ب کمپلکس مصرف می‌کنید، حتما باید با پزشک خود تماس بگیرید.

مصرف بی از حد ویتامین ب در طولانی‌مدت می‌تواند منجر به آسیب به عصب شود. این آسیب می‌تواند باعث از دست دادن کنترل حرکت بدن شود.

با پزشک خود در مورد مکمل‌ها صحبت کنید

همیشه قبل از اضافه کردن هر مکملی به سبد غذایی خود، با پزشک‌تان صحبت کنید. پزشک می‌‌تواند در تعیین اینکه مصرف مکمل‌ها بهترین روش درمان است یا خیر، به شما کمک کند.

استفاده از برخی از مکمل‌ها برای برخی مشکلات و بیماری‌ها می‌تواند خطرناک باشد، پس حتما باید قبل از مصرف به پزشک خود اطلاع دهید.

منبع:

healthline

منبع مطلب : drdr.ir

مدیر محترم سایت drdr.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

این قدر آمپول ب- کمپلکس نزنید

این قدر آمپول ب- کمپلکس نزنید

خطرات مصرف بی رویه داروهای تزریقی

شاید شما هم جزو افرادی باشید که معتقدند داروی تزریقی بهتر از نوع خوراکی است، چون سریع تر اثر می کند و باعث می شود روند درمان زودتر طی شود. اما واقعیت چنین نیست و هر بیماری ای برای درمان، نیاز به داروهای خاصی دارد که نوع تزریقی یا خوراکی دارو را پزشک تشخیص می دهد.

در این باره با دکتر ایرج خسرونیا، رییس جامعه متخصصان داخلی گفتگو کرده ایم.

داروی تزریقی بهتر است یا خوراکی؟

اصولا داروها به چند دسته ی کلی تقسیم می شوند و بسته به نوع بیماری، پزشک تشخیص می دهد که بیمار نیاز به داروی خوراکی دارد یا تزریقی.

بعضی از داروها توسط روده جذب نمی شوند و باید با تزریق آمپول وارد بدن شوند. گاهی اوقات نیز دوز تجویزی دارو زیاد است مانند آنتی بیوتیک ها، که باید از طریق رگ جذب شوند و به همین دلیل تزریق، بهترین انتخاب است.

اما در بسیاری از مواقع دارو باید به صورت شربت یا پودر حل شدنی در آب مصرف شود و داروی تزریقی در این مورد، بی فایده و حتی زیان آور است.

در مورد داروهای مشابه چه طور؟

در مورد داروهای مشابه، باز هم اولویت با داروی خوراکی است؛ مثلا اگر دارویی هم به صورت آمپول و هم به صورت قرص و کپسول موجود باشد، توصیه ما این است که بیمار حتی الامکان داروی خوراکی را مصرف کند، زیرا هر تزریقی می تواند یک واکنش به همراه داشته باشد و بروز حساسیت از جمله مهم ترین عوارض داروهای تزریقی است.

در صورت بروز حساسیت دارویی در قرص و کپسول و شربت، می توان مصرف آن را بلافاصله قطع کرد و یا حتی با شستشوی معده، دارو را از بدن خارج کرد، اما در صورت بروز حساسیت داروی تزریقی، اقدام خاصی نمی توان انجام داد.

بنابراین عوارض داروهای خوراکی بسیار کمتر از انواع تزریقی است و همواره در علم پزشکی توصیه می شود که از درمان های تزریقی کمتر استفاده شود.

چرا عده ای معتقدند که داروی خوراکی کم اثرتر از نوع تزریقی است؟

متاسفانه بسیاری از افراد بر این باورند که داروی خوراکی بی تاثیر است و فقط با تزریق آمپول، بیماری شان بهبود می یابد. حتی بیمارانی هم وجود دارند که با مراجعه به پزشک از او می خواهند که برای شان داروی تزریقی تجویز کند و استدلال شان هم این است که داروی خوراکی بر بدن آنها تاثیری ندارد و به پزشکی که برای شان داروی تزریقی تجویز نکند، مجددا مراجعه نمی کنند؛ مگر اینکه حداقل یک قلم داروی تزریقی (مثلا ب- کمپلکس) در نسخه آنها وجود داشته باشد.

به مصرف خودسرانه ب- کمپلکس اشاره کردید. هر چند وقت یک بار لازم است که این آمپول تزریق شود؟

هیچ نیازی نیست که فردی به صورت خودسرانه ب- کمپلکس تزریق کند، بلکه با مصرف میوه و سبزی تازه و مواد غذایی مختلف می تواند این ویتامین ها را دریافت کند.

این یک باور اشتباه است که فردی که احساس کسالت و ضعف می کند، باید ب- کمپلکس تزریق کند تا وضعیت بدنی اش بهبود یابد.

متاسفانه بسیاری از افراد نمی دانند که مصرف بی رویه ویتامین ها نیز خطرناک است و می تواند باعث مسمومیت شود.

در مورد سرماخوردگی چطور؟ تزریق دارو زودتر جواب نمی دهد؟

این هم یکی از باورهای غلط است که خیلی ها فکر می کنند اگر پنی سیلین بزنند، سرماخوردگی شان زودتر خوب می شود، غافل از اینکه 99 درصد سرماخوردگی ها و انواع آنفلوآنزا ویروسی هستند و درمان آنها هیچ نیازی به آنتی بیوتیک ندارد (نه خوراکی، نه تزریقی). از طرفی عملکرد آنتی بیوتیک ها همانند یک شمشیر دو لبه است و عوارض زیادی به همراه دارد.

چه عوارضی؟

مشکلات کبدی و کلیوی از مهم ترین عوارض مصرف بی رویه آنتی بیوتیک هاست. در عین حال، مصرف بی جای آنتی بیوتیک ها موجب می شود بدن نسبت به این داروها مقاوم شود و در صورت نیاز هم، مصرف آنها تاثیری در بهبود بیماری نداشته باشد. البته در مورد برخی بیماری ها ، نوع تزریقی سریع تر از نوع خوراکی اثرگذار است.

در عین حال، بسیاری از خانواده ها داروهای بی مصرف و باقی مانده شان را نگهداری می کنند تا شاید روزی به آنها احتیاج پیدا کنند و این بدترین کار ممکن است و مصرف آنها عوارض خطرناکی به همراه دارد.

بسیار دیده شده که فردی با تزریق یک ویتامین ساده یا خوردن یک قرص بدون تجویز پزشک، جان خود را از دست داده است.

به نظر شما، آیا پزشکان با تجویز غیر موجه این داروها، مصرف بی رویه آنها را در جامعه رواج نمی دهند؟

متاسفانه همین طور است. مسکن ها، آنتی بیوتیک ها و مولتی ویتامین ها از جمله داروهایی هستند که مثل نقل و نبات توسط ایرانی ها مصرف می شوند. اصلا در هیچ جای دنیا به اندازه ایران، دارو بدون تجویز پزشک مورد استفاده قرار نمی گیرد. ما عادت کرده ایم که با احساس کوچک ترین دردی، مسکن بخوریم و یا با احساس هر گونه ضعفی آمپول ویتامین بزنیم، اما به این موضوع توجه نمی کنیم که مصرف همین داروهای به ظاهر ساده، اعتیادآور است و حتی مصرف آسپیرین بدون تجویز پزشک، سلامت فرد را به خطر می اندازد.

البته تبلیغات در این بین نقش مهمی ایفا می کنند، طوری که این روزها در مجلات و روزنامه ها و به ویژه شبکه های ماهواره ای، انواع مکمل و ویتامین تبلیغ می شوند، اما باید بدانید که مصرف بی رویه هر ماده ای، حتی آب هم برای بدن مضر است. ما باید یاد بگیریم که مصرف هر گونه دارو، چه خوراکی و چه تزریقی، باید با تجویز پزشک صورت گیرد و باید انتخاب هر یک از این داروها را به پزشک مان واگذار کنیم.

حرف آخر؟

پزشک خوب، پزشکی نیست که چند نوع دارو تجویز کند. در بسیاری از بیماری ها مثل سرماخوردگی اصلا نیازی به مصرف دارو نیست و درمان آن، استراحت و مصرف مایعات گرم است. در عین حال، ما باید آستانه ی تحمل را در خودمان بالا ببریم و به جای مصرف مسکن، علت درد را پیدا کنیم تا مشکل از ریشه حل شود.

باز هم تاکید می کنم که جمله ی "تاثیر داروهای تزریقی بیشتر از داروهای خوراکی است" همیشه صادق نیست و این موضوع به نوع بیماری، نوع دارو، نیاز بیمار و تشخیص پزشک بستگی دارد.

مصاحبه کننده : سامان گلناری

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن بهداشت و سلامت سایت، اینجا را کلیک کنید.

* مطالب مرتبط :

مسمومیت دارویی

خطر مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها

مکمل‌ ها را به جا مصرف کنید

مصرف مکمل ها همیشه مفید نیست

هشداری در مورد مصرف بیش از اندازه قرص های مولتی ویتامین

مصرف زیاد مسکّن‌ها به کلیه ها صدمه می زند

خانه تکانی دارویی

بخش تغذیه و سلامت تبیان

منبع مطلب : article.tebyan.net

مدیر محترم سایت article.tebyan.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

همه آنچه که در مورد آمپول ب کمپلکس و ب ۱۲ باید بدانیم

همه آنچه که در مورد آمپول ب کمپلکس و ب ۱۲ باید بدانیمبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  تزریق آمپول ب کمپلکس (B complex) می‌تواند باعث افزایش انرژی گردد. تزریق آمپول ب ۱۲ (B۱۲) نیز برای درمان کم خونی مفید است. ولی بایستی تزریق این آمپول ها، با تجویز و تحت نظر پزشک صورت گیرد تا از عوارض احتمالی آن‌ها مصون بمانیم.

B complex (ب کمپلکس) دارای چه ویتامین‌هایی می‌باشد؟

هشت ویتامین در این گروه وجود دارند که شامل: ویتامین B۱ (تیامین)، ویتامین B۲ (ریبوفلاوین)، ویتامین B۳ (نیاسین)، ویتامین B۶ (پیریدوکسین)، ویتامین B۵ (پانتوتنیک اسید)، ویتامین B۹ (اسید فولیک)، ویتامین B۱۲ (کوبالامین) و ویتامین B۷ (بیوتین) است.


اثرات ویتامین B complex بر بدن چیست؟

باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن، سوخت و ساز، رشد سلول‌ها و درست عمل کردن سیستم عصبی می‌گردد. این ویتامین باعث حفاظت میلین (پوشاننده سلول عصبی) نیز می‌گردد. به طور کلی ویتامین B complex باعث افزایش انرژی بدن، سلامت پوست و عضلات می‌گردد.

تزریق آمپول B complex مفید است؟

تحقیقات نشان داده است که تزریق ویتامین B complex بسیار موثرتر از انواع قرص یا شربت آن می‌باشد، زیرا وقتی ویتامین B complex را به صورت قرص مصرف می‌کنید، سیستم گوارشی، اسیدیته معده و آنزیم‌ها بر ساختمان این ویتامین ضربه وارد می‌کنند. اما در صورت تزریق، این آنزیم‌ها و اسیدیته معده نمی‌توانند ضربه‌ای وارد کنند و اثر بهتری بر سلامت خواهد داشت.

تزریق ویتامین B complex می‌تواند باعث افزایش انرژی گردد. همچنین می‌تواند خستگی ناشی از تخریب اعصاب، دیابت، سیاتیک، زنگ زدن گوش، استرس، بیماری‌های مزمن و طولانی مدت، کمبود ویتامین B۱۲ و ... را از بین ببرد.

مضرات تزریق آمپول B complex چیست؟

درد مفاصل، ادم، تپش قلب، تهوع، اسهال، مشکلات کبدی و تغییر در سوخت و ساز بدن.

کمبود ویتامین‌های گروه B در هنگام بارداری برای جنین می‌تواند مضر باشد (مخصوصا کمبود اسید فولیک)؛ لذا خانم‌های باردار باید در خصوص مصرف ویتامین‌های گروه B با پزشک خود مشورت کنند

چگونه آمپول B complex را تزریق می‌کنند و محتویات آن چیست؟

ویتامین ۱۰۰B complex، را داخل ورید و یا داخل ماهیچه تزریق می‌کنند.

یک میلی لیتر از ویتامین ۱۰۰B complex دارای ۱۰۰ میلی گرم ویتامین B۱، ۵ میلی گرم ویتامین B۲، ۲ میلی گرم ویتامین B۶، ۲ میلی گرم ویتامین B۵، ۱۰۰ میلی گرم ویتامین B۳ می‌باشد.

در آمپول B complex، مقداری فسفات سدیم، الکل بنزیل و هیدروکلریک اسید نیز وجود دارند. هیدروکلریک اسید برای تعادل مقدار PH بدن لازم است.

چه موقع از آمپول B complex می‌توان استفاده کرد؟

در تب، سوختگی‌های شدید، بارداری، بالا بردن سوخت و ساز بدن، تخریب لوله گوارش، بیماری‌های مزمن، بیماری پرکاری تیروئید، بیماری دستگاه گوارش، مصرف کنندگان الکل و کمبود ویتامین‌های گروه B می‌توان از این ویتامین استفاده کرد.

این ویتامین مخصوصا برای ورزشکاران، کودکان، گیاهخواران و بالغین بیشتر از ۵۰ سال استفاده می‌شود.

ویتامین B complex تزریقی، مستقیما جذب خون می‌شود. این نوع نیز در bypass، در مواقعی که فرد نمی‌تواند جذب داشته باشد، استفاده می‌شود.

ویتامین B۱۲ چیست؟

ویتامین B۱۲ (ب ۱۲) متعلق به گروه ویتامین B complex می‌باشد. ویتامین B۱۲، یک ویتامین محلول در آب می‌باشد که در غذا‌ها یافت می‌شود. به تنهایی جذب بدن نمی‌شود، مگر در افرادی که سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج و بروکلی مصرف می‌کنند.

ویتامین B۱۲ را می‌توانید به صورت قرص، اسپری بینی و یا آمپول تهیه کنید. برای اشخاصی که بدن آن‌ها قادر به جذب این ویتامین در روده نمی‌باشد، بهترین روش برای به دست آوردن B۱۲، تزریق آمپول می‌باشد.

اثرات ویتامین B۱۲ بر بدن چیست؟

ویتامین B۱۲ برای رشد سلول‌های خونی و نگهداری پوشش دور اعصاب لازم است. کمبود ویتامین B۱۲ موجب کم خونی (بزرگ شدن سلول‌های خونی)، عدم تعادل و درست راه رفتن، خستگی، ضعف، بی رنگ شدن پلک چشم، تپش قلب، تنگی نفس، کم پشتی مو، کبود شدن بدون هیچ علتی، طولانی شدن و یا خون ریزی شدید در عادت ماهانه، لرزش، گیجی و دیوانگی می‌شود.

تزریق آمپول ویتامین B۱۲ مفید است؟

آمپول ویتامین B۱۲ برای درمان کم خونی استفاده می‌شود. تزریق این ویتامین دارای اثرات مفیدی برای درمان بیماری‌هایی پوستی، کاهش استرس و خستگی، افزایش انرژی، بهتر خوابیدن، افزایش قدرت حافظه و تمرکز می‌باشد. همچنین تزریق این ویتامین برای افرادی که سعی در کاهش وزن دارند نیز مفید می‌باشد.

مضرات تزریق آمپول ویتامین B۱۲ چیست؟

سردرد، خارش و ورم پوست، معده درد، دل به هم خوردگی، اسهال، درد مفاصل و درد عصب. در موارد نادر: بی نظمی در تنفس، تپش قلب، درد سینه، افزایش وزن ناگهانی، ضعف و درد عضلات، گرفتگی عضلات، تشنگی بیش از حد، ادرار بیش از حد، درد پا، گیجی، بی حس شدن بدن، احساس سوزش داشتن، سخت قورت دادن غذا، سرفه کرن، تنفس با صدا، خستگی بیش از حد، تورم دست ها، ران ها، پا‌ها و قوزک پا‌ها و قرمز شدن، درد داشتن و گرم شدن یکی از پاها، قرمزی پوست و جوش.

تزریق آمپول ویتامین B۱۲ با چه موادی تداخل می‌کند؟

برخی غذا‌ها دارای اثر تداخلی با تزریق ویتامین B۱۲ می‌باشند، از جمله:

الکل، آنتی بیوتیک ها، سایمتیدین، کلشیسین، اسید فولیک، متوتروکسایت، نئومایسین، پاراآمینوسالیسیلیک اسید (Paser)، فنوباربیتال، فنی توئین، مکمل‌های پتاسیم، پیریمتادین (Daraprim) و برخی ترکیبات ویتامینی.

آیا تزریق آمپول ویتامین B۱۲ موجب کاهش وزن می‌شود؟

هیچ مطالعه‌ای این موضوع را ثابت نکرده است. برخی از کلینیک‌های تغذیه و رژیم درمانی، تزریق ویتامین B۱۲ را جزوی از برنامه‌های کاهش وزن می‌گذارند. تزریق این ویتامین باعث افزایش انرژی و بالا بردن سرعت سوخت و ساز بدن می‌گردد. اما اگر شما دارای کمبود ویتامین B۱۲ باشید، مطمئنا تزریق این ویتامین اثری بر کاهش وزن شما نخواهد داشت.

* هشدار‌ها:

۱- قبل از تزریق ویتامین B۱۲ اگر: باردارید، شیرده هستید و یا دچار بیماری Leber (بیماری مربوط به چشم که قدرت دید کم همراه با درد دارد)، بیماری کبد، بیماری کلیه، عفونت، کمبود آهن، کمبود اسید فولیک، بیماری‌هایی که روی توده استخوانی اثر می‌گذارند و آلرژی (حساسیت) به کبالت و یا دیگر ویتامین‌ها هستید، حتما به پزشک خود بگویید.


۲- مطالعات نشان داده است که کمبود ویتامین‌های گروه B در هنگام بارداری برای جنین می‌تواند مضر باشد (مخصوصا کمبود اسید فولیک)؛ لذا خانم‌های باردار باید در خصوص مصرف ویتامین‌های گروه B با پزشک خود مشورت کنند.


۳- اگر ادرار شما به مدت ۷ روز یا بیشتر، زرد پررنگ و یا نارنجی بود، این بدان معنی است که شما در حال استفاده از یک ویتامین مخصوص می‌باشید. اما ادرار پررنگ همیشه به این معنی نیست، پس اگر این وضع برای شما پیش آمد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

منبع:تبیان

انتهای پیام/

منبع مطلب : www.yjc.ir

مدیر محترم سایت www.yjc.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب