نخل ماداگاسکار نگهداری

نخل ماداگاسکار نگهدارینخل ماداگاسکار نگهداری را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

آموزش نگهداری نخل ماداگاسکار در منزل

آموزش نگهداری نخل ماداگاسکار در منزل

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

راهنمای نگهداری از نخل ماداگاسکار

راهنمای نگهداری از نخل ماداگاسکار

به دلیل نگهداری راحت نخل ماداگاسکار جز گیاهان محبوب آپارتمانی است

نخل ماداگاسکار:

البته که یک نخل نیست اما به دلیل شباهت آن با برخی از نخل ها به این نام شناخته می شود و بومی ماداگاسکار است.

به دلیل نگهداری راحتی که دارد جز گیاهان محبوب آپارتمانی است.

نور:

گیاهی نور دوست است و نور مستقیم ملایم چند ساعت در روز برای آن مفید است، البته حتما نیاز به نور مستقیم نیست اما باید در مکانی روشن و نزدیک پنجره قرار بگیرد.

تمامی قسمت های این گیاه سمی است و در صورت خورده شدن می تواند مشکلاتی ایجاد کنده، در حمل و نقل و تعویض گلدان مراقب تیغ های آن باشید.

آبیاری:

به خشکی مقاومت خوبی دارد و اگر زیاد آبیاری شود احتمال پوسیدگی ریشه افزایش پیدا می کند و برگ ها زرد می شوند. 

خشکی کشیدن بیش از اندازه هم باعث کم شدن حجم ساقه، چروکیده شدن برگ ها و ریزش آن ها می شود.

بهترین زمان آبیاری وقتی است که خاک گلدان خشک شده باشد. در طی زمستان هم آبیاری را کاهش بدهید.

در طی زمستان آبیاری نخل ماداگاسکار را کاهش بدهید

خاک:

بستر آن باید زهکش خوبی داشته باشد تا آب اضافه به سرعت خارج شود، در غیر این صورت بیماری های قارچی و پوسیدگی اتفاق می افتد.

بهتر است کف گلدان سنگ ریزه گذاشته شود و بعد ترکیبی از یک قسمت پیت ماس+یک قسمت خاک باغچه و دو قسمت شن استفاده شود.

این گیاه زیاد به کوددهی احتیاج ندارد و کود زیاد باعث سوختی برگ ها می شود.

دو مرتبه از سال یکی در اوایل بهار و یکی هم در اوایل تابستان با نصف غلظت توصیه شده برای گیاهان زینتی کافی است.

تکثیر:

در قسمت های پایین گیاه جوانه های کوچکی رشد می کنند که با جدا کردن از گیاه مادری در فصل گرم و قرار دادن آن در روزنامه حدود چهار روز تا شیره آن خارج شود و سپس قراردادن آن در خاک تکثیر می شود.

بعد از کاشتن به گیاه آب بدهید تا مرطوب شود، دفعات بعد هر وقت خاک خشک شد آبیاری کنید.

اگر برگ های گیاهتان سیاه شد دلایل مختلفی دارد از جمله بیماری قارچی که در این صورت باید از قارچ کش استفاده کنید.

دما:

دمای 15 تا 29 درجه را تحمل می کند و بهترین دما 20 تا 23 درجه است.

دمای زیر 10 درجه باعث سیاه شدن و ریزش برگ ها و پوسیدگی ساقه می شود.

بعد از کاشتن به نخل ماداگاسکار آب بدهید تا مرطوب شود

گردآوری: بخش علمی بیتوته

روش نگهداری و پرورش از نخل ماداگاسکار در آپارتمان + آفات

روش نگهداری و پرورش از نخل ماداگاسکار در آپارتمان + آفات

روش نگهداری و پرورش از نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار، گیاهی گل دار متعلق به جزیره ماداگاسکار در آفریقا است. با وجود این که این گیاه از خانواده کاکتوس ها نیست ولی نوعی کاکتوس نام گذاری شده است. نخل ماداگاسکار دارای تنه ای ضخیم و چتری از برگ های سبز براق است و جالب است بدانید که این گیاهان به جای این که فتوسنتز را از طریق برگ های خود انجام دهند ، از طریق ساقه های خود انجام می ‎دهند. این گیاهان در صورت نگهداری در باغچه ، می‎ توانند تا 6 متر ارتفاع داشته باشند و برگ های آن ها تا 38 سانتی متر طول و 10 سانتی متر عرض می ‎رسند. در این قسمت از نمناک به ارائه نکاتی در زمینه نگهداری این گیاه خواهیم پرداخت. 

نیازهای مراقبتی گیاه نخل ماداگاسکار

نور و دما

نخل ماداگاسکار نیازمند نور زیاد و مستقیم خورشید است و بنابراین در صورت تمایل به نگهداری از این گیاه در محیط داخلی منزل ، بهتر است آن را در کنار پنجره های پر نور قراردهید و از نگهداری این گیاه در دمای کم تر از 12 درجه سانتی گراد خودداری کنید. 

خاک

خاک مورد نیاز گیاه نخل ماداگاسکار ، خاک مشابه گیاهان کاکتوس است. نفوذ پذیری خاک نیز به جلوگیری از پوسیدگی ریشه ها کمک خواهد کرد.

آبیاری

هرچه این گیاه میزان نور و گرمای بیشتری از محیط اطراف خود دریافت کند ، به میزان آبیاری بیشتری نیازمند است . در صورت عدم تامین آب کافی مورد نیاز این گیاه ، برگ های آن خشک شده و از دست خواهند رفت و زمان مناسب برای آبیاری این گیاه مرتبط با خشک شدن سطح خاک آن می ‎باشد. به طور معمول این گیاه هر دو روز یک بار نیازمند آبیاری خواهد بود. استفاده از گلدان های دارای سوراخ های زهکشی به خروج آب اضافی خاک کمک خواهد کرد و لازم به ذکر است که این گیاه در طول فصل سرما ، نیازمند آبیاری کمتری در مقایسه با فصول گرم سال است. 

کوددهی

کوددهی نخل ماداگاسکار از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا مواد مغذی مورد نیاز این گیاه، با هر بار آبیاری آن از خاک خارج خواهد شد. کود ، ویتامین ها و مواد معدنی و مغذی مورد نیاز این گیاه را تامین کرده و به رشد بهتر آن کمک خواهد کرد. کوددهی مورد نیاز برای این گیاه ، دو مرتبه در ماه در طول فصل رشد یعنی بهار و تابستان و یک بار در ماه در طول فصول سرد سال می‎ باشد. نکته مهم در این زمینه این است که قبل از کوددهی گیاه باید آن را به خوبی آبیاری کنید ، در غیر این صورت امکان سوختن برگ های گیاه وجود خواهد داشت. 

هرس کردن

هرس گیاه نخ ماداگاسکار شامل قطع شاخ و برگ های خشک شده و بیش از حد بلند شده آن است . این امر امکان رشد برگ های جدید را برای گیاه فراهم خواهد کرد. 

تعویض گلدان

گیاه نخل ماداگاسکار بعد از بالغ شدن نیازمند انتقال به گلدانی بزرگ تر خواهد بود و این امر همچنین امکان بهره مندی از خاکی تازه و سرشاراز از مواد مغذی مورد نیاز رشد این گیاه را فراهم می ‎کند . نکته مهم در این زمینه این است که هنگام انتقال این گیاه به گلدان جدید ، مراقبت باشید تا به ریشه های گیاه آسیبی وارد نشود . پس از انتقال گیاه به گلدان جدید آن را آبیاری کرده و پس از گذشت 3 الی 4 هفته آن را کوددهی کنید.

تکثیر

تکثیر گیاه نخل ماداگاسکار از طریق کاشت بذر و یا قلمه زنی انجام می ‎شود . تکثیر از طریق بذر نیازمند خرید بذر از مراکز گل فروشی است . ابتدا بذر را درون آب گرم قرار داده و سپس آن را درون خاک مرطوب کاشته و در دمای اتاق نگهداری کنید . با این حال در صورت تمایل به تکثیر این گیاه از طریق روش قلمه زنی، کافی است یکی از ساقه های گیاه را جدا کرده و اجازه دهید به مدت 4 تا 8 روز خشک شود. سپس گیاه را درون گلدانی حاوی خاکی متشکل از شن و ماسه کاشته و تا زمان ایجاد ریشه های جدید آن را گرم نگه دارید. این امکان وجود دارد که پس از تشکیل ریشه ها ، برگ های گیاه از بین بروند اما با این وجود پس از تشکیل ریشه ها، برگ های جدید رشد خواهند کرد. 

آفات و بیماری ها

کنه ها و لارو های مگس سفید معمولا گیاه نخل ماداگاسکار را مورد حمله قرار می‎ دهند . این آفات با ایجاد لکه های قرمز بر روی برگ های گیاه شناسایی می ‎شوند.

استفاده از حشره کش های غیر سمی و قارچ کش ها به شکل اسپری به از بین رفتن این آفات کمک خواهد کرد و همچنین استفاده از محلول آب و صابون نیز روش موثر برای از این بردن این آفات است.

در صورت آبیاری بیش از حد این گیاه ، امکان شکسته شدن تنه گیاه وجود خواهد داشت . در این شرایط امکان احیا گیاه وجود نداشته و نخل ماداگاسکار از بین خواهد رفت.

عدم آبیاری کافی این گیاه نیز منجر به زرد شدن برگ های آن خواهد شد.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب