چه هماهنگی هایی در زندگی حیوانات میشناسید مثال بزنیدچه هماهنگی هایی در زندگی حیوانات میشناسید مثال بزنید را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

چه هماهنگی های دیگری در زندگی حیوانات میشناسید مثال بزنید | سمن گل

چه هماهنگی های دیگری در زندگی حیوانات میشناسید مثال بزنید | سمن گل

البته اگر هم روزی بتواند این چنین ساختمانی بسازد نمی تواند امکان یک سیستم شهری را در آن پیاده نماید در حالی که در برجهای موریانه کلیه تقیسمات شهری و روستایی به درستی طراحی شده است. مکانهای ساخت برجهای خنک کننده و سیستم تهویه مطبوع ،مدرسه ، ارتش ، پلیس ، کودکستان ، انبارهای سیلوی مواد غذایی و…. کلیه این امور در برجهایی می باشند که مساحت حجم آنها گاهی به عمق 5 متر و با عرض 8 متر می تواند تشکیل شهری را بدهد که اگر بخواهیم در مورد هر بخش از زندگی این حشره اشاره نماییم بایستی کتابی جداگانه را به این امر اختصاص دهیم.

مطالعه در کشورعجیب، منظم و دو سه میلیونی موریانه ها، همچنین بررسی ارتباط دائم آنها با یکدیگر، بیانگر این حقیقت است که موریانه ها هم حرف می زنند و هم زبان مخصوص به خود دارند.

لانه موریانه ها که نیمی از آن در زیرزمین و نیمی از آن روی زمین است، مخروطی شکل و با ارتفاع شش الی هشت متر از دور دیده می شود. در هر یک از این لانه ها یک ملکه وجود دارد که حدود ده تا پانزده سال عمر می کند و در بعضی ها تا 50 سال نیز می رسد و هر سال تعداد فرزندان وی زیاد می شود. چرا که ملکه هر دو ثانیه یک تخم می گذارد.

ساختمان خانه موریانه ها  دارای چندین طبقه است که در ورودی آن، برخلاف ساختمان های بشری، در بالای عمارت قرار دارد. طبقات و ساختمان خانه موریانه ها به شرح زیر است:

طبقه اول : ورودی

طبقه دوم : خوابگاه تابستانی کارگران

طبقه سوم : اطاق نهار خوری تابستانی

طبقه چهارم : انبار آذوقه

طبقه پنجم : سرباز خانه

طبقه ششم : مقر تابستانی ملکه

طبقه هفتم : انبار تره بار

طبقه هشتم : آغل حیوانات شیرده  (موریانه ها شته درختان را اسیر کرده، به لانه خود برده،از آنها مراقبت می کنند و از شیره و عصاره ای که این شته ها می سازند، استفاده می کنند)

طبقه نهم : اطاق بچه ها

طبقه دهم : اطاق بازی

طبقه یازدهم : بیمارستان و تأسیسات پزشکی

طبقه دوازدهم : خوابگاه زمستانی کارگران و گورستان

طبقه سیزدهم : مقر زمستانی ملکه

اگر این کشور عجیب دو سه میلیونی را خطری تهدید کند، بلافاصله همه موریانه ها به وسیله ماموران انتظامات یا فرد مطلع با خبر شده وآماده مقابله با خطر می گردند.

تعویض موریانه نگهبان و احوالپرسی آنان

سربازان نگهبان در ورودی به لانه، به پاسداری مشغول اند و لحظه ای غفلت نمی کنند. این سربازان ریز به محض احساس خطر، دیگران را خبر می کنند. نگهبانان در فواصل معین و دقیق عوض می شوند، از اینجا می توان استنباط نمود که موریانه قادر به تشخیص وقت است. همچنین از نزاکت و ادب نیز بی بهره نیستند، هنگامی که همدیگر را ملاقات می کنند، به هم نزدیک شده و بینی به همدیگر می مالند. مثل اینکه می خواهند یکدیگر را بشناسند یا سلام و احوالپرسی کنند. پس از آن خداحافظی کرده و به راه خود ادامه می دهند.

اعلام خطر موریانه ها

موریانه ها برای اینکه خطر را به سایرین اطلاع دهند، سرشان را به دیواره چوبی لانه خود میکوبند، در نتیجه ارتعاشی در داخل محفظه خالی درخت ایجاد شده و سایر موریانه ها آگاه می گردند. دارکوب ها وقتی می خواهند به طعام لذیذی از موریانه دست یابند، چند بار به درخت پوسیده ای نوک می زنند، ضربه های وارده در داخل حفرات و لانه موریانه ها ارتعاشاتی شبیه به آنچه گفته شد، به وجود می آورد و موریانه ها به خیال اینکه خطری آنها را تهدید می کند، از یک سمت لانه راه فرار اختیار می کنند. اما دارکوب با زبان باریک و چسبناک خود راه را بر آنها می بندد و دام چرب و نرمی برایشان می گستراند.

گفتگو با گرسنه ها  

موریانه ها مانند مورچه ها در تمام امور با هم همکاری می کنند. این همکاری دلالت بر ارتباط مستقیم و دقیق همه آنها با یکدیگر دارد. به عنوان مثال در جامعه موریانه ها گرسنه وجود ندارد. یعنی گرسنه با سیر تماس می گیرد و احتیاج خود را با او در میان می گذارد. خمیری که موریانه های مأمور تهیه غذا از چوب می سازند، پیش از آن که کاملاً هضم شود، از ده معده مختلف عبور می کند. تقسیم آن بنا بر قاعده بسیار صحیحی انجام می گیرد. هر قدر موریانه ای گرسنه تر باشد، از محتوای” معده اجتماع” خود کمتر به دیگران می دهد و در عوض ازعابرین، بیشتر خوراک هضم شده می گیرد. اگر موریانه ای که بسیار گرسنه است، با موریانه ای که گرسنه تر از خود او است برخورد نماید، بدون تأمل، قسمتی از غذای کمی که در معده دارد را به او می دهد. بدین طریق شرایط تغذیه در تمام کشور موریانه ها یکسان است. در جوار موریانه های سیر موریانه گرسنه ای وجود ندارد. در کشور آنها فقیر و ثروتمند نیست. آنها با این روش بسیار هوشمندانه و ساده، جامعه کاملی را بنا نهاده اند . به علاوه بد نیست بدانیم که تشکیلات جامعه مورچه ها و زنبورها هم همینطور است.

منبع مطلب : samangol.ir

مدیر محترم سایت samangol.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

چه هماهنگی های دیگری در زندگی حیوانات میشناسید مثال بزنید صفحه 17 هدیه های آسمان پنجم

جواب با خانواده صفحه ۱۷ کتاب هدیه های آسمان پایه کلاس پنجم دبستان ابتدایی چه هماهنگی های دیگری در زندگی حیوانات میشناسید مثال بزنید از سایت نکس لود دریافت کنید.

جواب بچه ها در نظرات پایین سایت

مهدی : زنبور عسل حشرات مفید و ارزشمند و پاکیزه ای هستند. در تمام ول عمرشان فقط دنبال گل هستند تا از شکوفه تلخ گل، گرده و شهد تهیّه کنند. آن ها کوچکترین شکوفه گل را گرده افشانی می کنند ولی طوری روی آن قرار می گیرند که آسیبی به آن نرسد. زنبورها با ترشّح غدّه های موم ساز خانه هایی از موم می سازند و داخل آن عسل می ریزند. موم با اینکه خیلی شکننده و ملایم است ولی در گرما و سرمای زیاد هم می تواند ظرف خوبی برای نگهداری عسل باشد. فاصله بین قاب ها در کندو، هشت میلیمتر است. یک نبور باید با تنی خسته و کیسه ای پر از عسل به خصوص در اواخر روزهای گرم تابستان از درب پرواز وارد کندو شده و باید در یک جای تنگ و تاریک عسل (شهد گل) را از میان قاب ها و از پایین کندو به طبقات دوم و سوم برساند جالب است بدانید که برای تهیه یک قاشق عسل که 25 گرم می باشد، چهار هزار زنبور بیست هزار گل را ملاقات می کنند، 7 بار فاصله بین کره ماه و زمین را می پیمایند. معمولاً یک زنبور کارگر بعد از تولّد،12 روز اوّل نگهبانی و پرستاری از ملکه و نوزادان و نظافت را به عهده دارد. بعد از 12 روز علاوه بر وظایف یاد شده، کار معماری و مهندسی و بنایی را باید انجام دهد. یعنی سه نوع خانه باید بسازد؛ حجره های کوچک برای کارگران، حجره ای متوسط برای زنبوران نر، حجره بزرگ شبیه بادام زمینی برای پرورش ملکه که در اصطلاح به آن سلول ملکه یا شاخون می گویند. بعد از 21 روز زنبور کارگر بالغ ده تا 15 روز پرواز می کند. برای تهیه شهد، گرده، زهر، آب به فعّالیت می پردازد.

ناشناس : زنبور های عسل به صورت گروهی زندگی میکنند و در تمام عمرشان روی گل ها میشیند تا عسل درست کنند.آنها در کندوی خودشان عسل تولید می کنند. زنبور های عسل همانند مورچه خیلی زحمت میکشند.

آیناز نجاری : اگر حیواناتی مانند سوسک و ملخ و مورچه نبودند مارمولک غذایی برای خوردن نداش در نتیجه ما باید بدانیم که خداوند همه ی چیزها را از قبل اندیشته و در این دنیا آفریده شده است مانند غذای مورچه، گربه، زنبور عسل و… پس ما تا می توانیم این آفریده ها را شکر کنیم و آنها را اسراف نکنیم.

رویا : هماهنگی بین زندگی موجودات برای مثال اگر غذای حیوانی مانند گربه که گنجشک است نباشد گربه از بین میرود و در ادامه مشکلی که در اینترنت دیده می شود سوالی که مردم میپرسند دقیق پاسخ داده نمی شود برای مثال اگر را درباره به هماهنگی بین زندگی حیوانات سوال بپرسید درباره به دنیا آمدن زنبورها ثبت می کند.

لاریسا : زنبور ها به صورت گروهی عمل میکنند. یعنی از گل عسل میسازند و از ان تغذیه میکنند. انها بدون فرمان ملکه شان هیچ کاری نمیکنند.

نویسنده : اگر زنبور عسل نبود دیگر عسلی هم وجود نداشت.

مرجان : اگر کرم ابریشم نبود پروانه ای وجود نداشت.

نویسنده : اگر پرندگان نبودند غذای گربه تامین نمی شد.

نازنین : پرنده ها بدون هم کوچ نمی کنند انها دسته جمعی کوچ میکنند.

فاطیما : گاوها همیشه علف می خورند و علف ها به شیر تبدیل می شود.

منبع مطلب : nexload.ir

مدیر محترم سایت nexload.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

درسـ جو

جواب تمرین های درس دوم هدیه های آسمانی پایه پنجم

تدبیر کنید

به این تصویر دقت کنید :

چه هماهنگی هایی در اجزای آن می بینیدآب باران و برف های آب شده ی کوه ها روی زمین جاری می شوند و در مسیر خود به دریا می روند.

دوباره در آنجا با نور خورشید بخار می شودند و به آسمان رفته و این کار تکرار می شود. بنابراین هماهنگی بین زمین و آسمان را می توان مشاهده کرد.

چه هماهنگی های دیگری در طبیعت سراغ دارید؟ پیدایش شب و روز، پیدایش فصل ها

به ضربان قلب و تپش های آن دقت کنید چه هماهنگی هایی میان قلب و دستگاه تنفس هست؟

با تپش قلب، اکسیژن به تمام سلول های بدن می رسد و کربن دی اکسید از سلول ها به شش ها برده می شود. در شش، خون دوباره اکسیژن دریافت می کند و به اندام ها می برد و این چرخه با هر ضربان قلب تکرار می شود.

شما چه هماهنگی های دیگری در بدن خود می شناسید؟ مثال بزنید. هماهنگی های بین حس بویایی و چشایی، هماهنگی بین عضلات و استخوان های بدن

با توجه به معنای آیه از این هماهنگی ها چه نتیجه ای می گیرید؟ نظم و هماهنگی در جهان نشان دهنده ی قدرت و توانایی خداوند یکتا و بزرگ است

که دانایی و توانایی او را نشان می دهد و این که او نیازهای همه جانداران را می دانسته و تمام نیازهای آن ها را با این هماهنگی در جهان هستی برآورده کرده است.

بگرد و پیدا کن

در کدام بخش از اذان و نماز، یکتایی خداوند را به زبان می آوریم؟ عبارت آن را بگویید و معنای آن را بنویسید.

اذان:اشهدان لا اله الا الله شهادت می دهم که خدایی جز الله نیست.

سوره ی توحید: قل هو الله احد بگو او خدایی است یکتا

تشهد: اشهد ان لا اله الا الله شهادت می دهم که خدایی جز الله نیست

با خانواده

 چه هماهنگی های دیگری در زندگی حیوانات می شناسید؟ مثال بزنید ساختن کندو توسط زنبور های عسل، تقسیم وظایف بین آن ها و رعایت مقررات کندو، ساختن عسل از شهد گل ها، نگهداری و پرورش زنبورهای کوچک .

جواب تدبیر کنید هدیه های آسمانی پایه پنجم

جواب تمرین های فصل دوم پایه پنجم هدیه های اسمانی

منبع مطلب : darsjo.blog.ir

مدیر محترم سایت darsjo.blog.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب